Керівник хору "Вишневий дзвін" Олександр Крижанівський: Ми беремо участь у благодійних заходах, спрямованих на допомогу ЗСУ

"Моя Київщина" поспілкувалася із заслуженим працівником культури України, керівником народного аматорського хору з міста Вишневе "Вишневий дзвін" Олександром Крижанівським. Говорили про професійну діяльність, досягнення та виклики часу
У вересні 2024 року хор "Вишневий дзвін" відсвяткував 25-літній ювілей. На концерті з цієї нагоди прозвучали найкращі композиції у виконанні хору під керівництвом заслуженого працівника культури України Олександра Крижанівського, які нікого із глядачів не залишили байдужими.
– Пане Олександре, розкажіть насамперед про себе: де народилися, навчалися, як розпочали творчий шлях?
– Я – Крижанівський Олександр Панасович народився 22 вересня 1948 року в селі Черевки Згурівського району Київської області. Із першого по восьмий клас навчався у своїй сільській школі. У 9-10 класах навчався в Згурівській загальноосвітній школі. Навчання було у другу зміну. Після уроків разом із братом Юрієм ми відвідували танцювальний гурток та селищний хор, а також я грав у сільському духовому оркестрі на трубі.
– Що чи хто сприяв Вашому вибору?
– У виборі професії посприяв вчитель музики Згурівської ЗОШ, керівник хорової капели, танцювального гуртка Кучерявий Вадим Львович. Трохи пізніше йому присвоїли почесне звання "Заслужений працівник культури України".
– Із якими колективами працювали та нині працюєте?
– 1967 року мене призвали до армії. Разом із братом Юрієм служили в місті Будапешт. 1970 року демобілізувався і за направленням Київського обласного управління культури поїхав працювати в смт Іванків Київської області на посаду методиста, а потім директора РБК. Із культосвітніх працівників району створили хор "Барви Полісся", із яким я довгий час працював. Невдовзі колектив отримав за досягнення у творчій та концертній діяльності почесне звання "Народний самодіяльний". Ці ж звання під моїм керівництвом, отримали хор села Кухарі Іванківського району та хор-ланка Героя Соціалістичної праці Любові Назарівни Бойченко.
– Який музичний напрям переважає у Вашій творчості?
– Так склалося, що я почав працювати з хоровим колективом районного Будинку культури, тому вся робота орієнтувалася на кращі зразки народної та авторської вокально-хорової музики.
– Розкажіть, будь ласка, про хор "Вишневий дзвін".
– 1998 року, після аварії на ЧАЕС, мене запросили на роботу в ЗОШ села Хотів Києво-Святошинського району вчителем музики. У листопаді 1999 року запросили на роботу керівником хору, який тільки-но розпочав створюватися у м. Вишневе. Згодом хор отримав назву "Вишневий дзвін". 1998 – 2008 роки я працював також у Київському обласному училищі культури на посаді концертмейстера хореографічного відділу.
Створенням колективу займалася депутатка міської ради, голова товариства "Знання" Валентина Донець. Основу хору склали члени хору заводу "Кераміка" і жителі міста. У колективі співали десять чоловіків та 18 жінок.
30 грудня 2001 року наказом управління культури Київської обласної державної адміністрації колективу присвоїли почесне звання "Народний аматорський хор".
– Як справляєтеся з викликами воєнного часу? Чи вплинули нинішні реалії на діяльність хору?
– Із початку воєнних дій росії проти України робота колективу значно змінилася. Чоловіків у колективі майже не залишилося – частина пішли на фронт. Жінок також стало менше – частина виїхали за кордон. Зараз у колективі співає 18 учасників. Вік співаків від 45 років до 80 років. Хор має великий і різноманітний репертуар. Це народні класичні, ліричні, жартівливі і патріотичні пісні.
Колектив хору бере активну участь у благодійних заходах, спрямованих на допомогу ЗСУ та інших благодійних акціях.
До речі, 2015 року надрукували мою "Збірку вокально-хорових творів художнього керівника народного аматорського хору "Вишневий дзвін", та "Барви осені" Хотівської С/Ради О. Крижанівського.
– Напевно, за довге творче життя колектив має багато нагород?
– За двадцять п’ять років творчої праці маємо безліч нагород та відзнак. Перелічувати їх не буду, а назву наші досягнення за 2024 рік:
- Диплом та перша премія в ІІІ міжнародному конкурсі мистецтв "А я люблю…" – категорія 5.
Диплом та перша премія у Всеукраїнському конкурсі мистецтв "Перлина України" – категорія 5.
Диплом та перша Премія в ІІІ міжнародному конкурсі мистецтв "Величне мистецтво" – категорія 6.