#

Перша заступниця голови Київської облради Тетяна Семенова: Подвійне планування та "договорняки" гальмують розвиток області

20.10.2020 08:01
Перша заступниця голови Київської облради Тетяна Семенова: Подвійне планування та "договорняки" гальмують розвиток області
Перша заступниця голови облради Семенова

Про діяльність Київської облради, здобутки та плани на майбутнє "Моя Київщина" поспілкувалася з одним із найбільш відомих політиків столичного регіону, першою заступницею голови Київської облради Тетяною Семеновою, яка на цих місцевих виборах знову балотується до облради від "Європейської солідарності"

- Як Ви оцінюєте діяльність Київської обласної ради 7 скликання?

- Мабуть, коректно буде, якщо ми обговоримо лише той період, коли мені випала можливість попрацювати в керівництві Київської обласної ради.   

Почну з теми, якою я опікувалася, – охорони здоров’я. На Київщині донедавна діяли 24 профільні медичні заклади третинного рівня, ми швидко включилися в медичну реформу. Нам вдалося перетворити наші комунальні заклади на некомерційні, що дало змогу лікарням контрактуватися в НСЗУ (Національній службі здоров’я України). В іншому випадку виникла би серйозна проблема з наданням медичних послуг жителям Київщини.

Лише в 2020 році на закупівлю медичного обладнання ми виділили понад 100 мільйонів гривень, що дасть змогу додатково підписати договори з НСЗУ, а це, власне, додаткове фінансування закладів.

Попри певну заполітизованість та резонанс у межах програми "Здоров’я Київщини", ми придбали унікальний надсучасний лінійний прискорювач для Київського обласного онкодиспансеру, який коштує більше 50 млн грн. Його унікальність полягає у високій пропускній спроможності, безпечності та ефективності. Тож пацієнти сьогодні отримують якісну допомогу високого рівня.

Також закупили дуже потужний комп’ютерний томограф, який може робити 128 так званих "зрізів". Для порівняння слід зазначити, що старий томограф робив лише 2. Такий апарат дозволяє проводити великий спектр досліджень виняткової якості та вчасно діагностувати хвороби.


– Наскільки я знаю, Ви займалися не лише питаннями медицини.

- Нам вдалося втілити в життя багато проєктів, які кардинально впливають на розвиток, безпеку, екологію Київщини, відзначу лише деякі. Це програми "Безпечна Київщина", "Здоров’я Київщини", "Освіта Київщини", "Київщина спортивна" тощо. У межах цих програм закуплено карети швидкої допоги, шкільні автобуси, медичне та шкільне обладнання, камери спостереження, побудовані стадіони та багато іншого.

Хочу наголосити, що великою проблемою для Київщини є часта зміна голів Київської обласної державної адміністрації. Кожен голова приходить зі своєю командою, людям необхідно мати час, щоб ознайомитися, розібратися з проблемними питаннями. Через це виконання дуже багатьох програм та проєктів затягується, а інколи й зовсім зупиняється.


- Ви йдете третім номером у списку "ЄС" до Київської облради, і майже стовідсотково отримаєте мандат знову. Чим плануєте займатися в раді нового скликання?

- У мене вже склалися певні стосунки з освітянами, медиками та працівниками культури, я знаю проблеми кожного закладу, тож буду разом із колегами шукати шляхи їх вирішення.

- Що б Ви назвали найбільшою невдачею чи навпаки перемогою облради 7 скликання?

- Я буду говорити за себе. Мені дуже боліло питання реконструкції будинку, який вибухнув у січні 2018 року в селі Новосілки Макарівського району. Пишаюся тим, що сьогодні ми повністю відновили приміщення після вибуху. Наразі розробляємо проєкт, який передбачає газифікацію будинку. Тож дуже скоро мешканці зможуть повернутися до своїх відбудованих квартир.

Пишаюся також тим, що нам вдалося закупити для Макарівського району дві пожежні машини. Ми їх викупили у військових та провели реконструкцію. У результаті довгих перемовин та співпраці керівник головного управління ДСНС України в Київській області Василь Слободяник передав Макарівщині третю пожежну машину на базі МАЗа. Чому я акцентую на цьому увагу? Рівно через 10 днів стався вибух у Новосілках, і якби не ці три машини, то вигоріло б не п’ять квартир, а всі 16.

Варто сказати, що на умовах співфінансування, мені вдалося з обласного бюджету направити кошти на ремонт 21 місцевої дороги на Макарівщині, зробити ремонт каналізаційної насосної станції в Бишеві, залучити кошти на ремонт будинку культури теж у селі Бишів, наразі проводиться капітальний ремонт двох амбулаторій у селах Бишів і Грузьке. Ми направили кошти з обласного бюджету на ремонт освітніх закладів, які знаходяться в селах Бишів, Пашківка, Ясногородка, Маковище, Кодра, Вільно тощо. В основному ці роботи проводилися у межах обласної "Програми енергоефективності", а замовником робіт був профільний департамент КОДА.

Наразі в межах програми "Питна вода Київщини" у селі Плахтянка проводиться ремонт водопровідної системи. Ми кілька разів корегували проєкт, приводили у відповідність до законодавства, але результат є, роботи тривають. Оголошено тендер на проведення робіт по відновленню вуличного  освітлення в нічний час у с. Грузькому. До речі, включення цього питання в порядок денний лобіював ексдепутат обласної ради Давид Ерікян, а я вже переймаюся, щоб даний проєкт був реалізований. Дві філії екстренної допомоги, які розташовані в Макарівському районі, отримали по новому автомобілю карети швидкої допоги. На території Бишівського та Червонослобідського опорних навчальних закладів побудовано сучасні майданчики з тренажерами в межах обласної програми "Спортивна Київщина". Є ще багато маленьких проєктів, усього відразу й не згадаєш.

- Що Вам не вдалося реалізувати з передвиборчої програми 2015 року?

- Я виконала всі пункти своєї передвиборчої програми, крім одного. Точно не вдалося налагодити якісну систему пасажирського перевезення. Послуги  з пасажироперевезення – неякісні, стан автотранспорту, відношення до пасажирів бажає бути кращим. Варто зазначити, що держава зняла з себе повноваження щодо компенсації перевізнику пільгового перевезення і передала їх місцевим радам, а ті, в свою чергу, не поспішають сідати за стіл перемовин з даного питання.

- Які зміни відбулися на Макарівщині за останні 5 років та яка Ваша роль у цьому процесі?

- Змін відбулося дуже багато. Ми побудували багато доріг, закупили дві "швидкі" для первинки. Також пожежні машини, про які я вже зазначала. Нам вдалося побудувати в 13 селах нові дитячі садочки. Шляхом утворення шкіл-садків ми зберегли мережу навчальних закладів. Батьки нас у цьому дуже підтримали, адже більше 500 дітей отримали послугу дошкільної освіти.

Нашою заслугою є також те, що в Макарівському районі не закрили швидку невідкладну допомогу, як це радили зробити в МОЗ. Адже наразі в умовах карантину "первинці" самотужки просто не вдається реагувати на всі виклики.

- Як вважаєте, хто більше працював – рада чи адміністрація? Адже перетягування простирадла було очевидним.

- Цього перетягування простирадла не має бути, адже втрачається час та можливості. Чекаємо на останній етап реформи децентралізації, коли при Київській обласні раді буде створено виконавчий комітет, якому буде передано всі повноваження виконавчої влади. Тому що подвійне планування, "договорняки", завдання "зверху", які інколи зовсім непотрібні громаді, просто ламають систему, що гальмує розвиток області.

- Тобто наразі стоїть питання створення виконавчого комітету?

- Наразі ще рано про це говорити, почекаємо квітня 2021 року, а ще такому рішенню мають передувати зміни до Конституції України.

- На Київщині діє програма "Турбота", що передбачає виділення для кожного депутата по 500 тисяч гривень, які він розподіляє на потреби мешканців свого округу. Деякі депутати зловживають цими коштами, а як Ви їх використовували всі ці роки?

- Є затверджене Положення, яке чітко передбачає, хто має право отримати ці кошти. Тож ці кошти передбачені саме на лікування дітей та дорослих. Проте цих фінансів катастрофічно не вистачає. Особисто я направляла свій фонд на лікування жителів Макарівщини, дуже радію коли ці кошти допомагають вилікуватися та вижити хворим. Були й такі випадки, коли родина отримувала допомогу вже після смерті хворого...

Нерідко депутати різних фракцій об’єднувалися, щоб допомогти людям, які потребують дороговартісного лікування.

- Наразі зрозуміло, що в нову облраду зайдуть 4-5 політичних сил. Із ким теоретично "ЄС" готова формувати коаліцію?

- Життя покаже. Такі рішення точно не приймаються одноосібно. Про це варто говорити вже після оголошення результатів виборів. Моя позиція така, що нам всім треба об’єднуватися навколо вирішення нагальних проблем Київщини.

 - Якою Ви бачите функцію новостворених райрад області?

- Вважаю, що районні ради у процесі децентралізації мають зникнути. Наразі законодавець чітко не прописав функції районних рад та джерела  фінансування їх виконавчих апаратів.

- Як Ви думаєте, Київська обласна рада за п’ять років діяльності змогла зробити так, щоб люди почали більше вірити владі?

- Непотрібно надіятися на те, що люди почнуть вірити. Недовіра до влади закладена в нас генетично, ми звикли постійно плакати, нарікати, і з досвіду вам скажу, звикли не помічати змін. Україна очолює рейтинги найнещасливіших людей. Не знаю, що має трапитися, щоб ми довіряли владі. Мабуть, треба відключити телебачення на пару років.

- Якою має бути філософія діяльності майбутньої ради, щоб уникнути маніпуляцій із імперативним мандатом? Тобто рада має бути більше політичною чи більше відповідати за господарчі питання?

- Я є членом партії "Європейська Солідарність". Не боюся імперативного мандату, адже п’ятирічний досвід показав, що в нашій партії є взаємоповага, повага до позиції депутата, до нас дослухалися, нам вдалося налагодити конструктивну роботу, незважаючи на те, що в нас була найбільша фракція в раді.

Політика в раді присутня завжди, але на першому місці має бути ефективне вирішення всіх проблем Київщини.

- Що має робити влада, щоб простий українець відчував себе захищеним та був упевнений у завтрашньому дні?

- Влада має бути максимально прозорою, одновекторною, мати стратегічні цілі та неухильно їх дотримуватися.  А ще при владі мають бути професіонали, ми знову наступаємо на ті самі граблі. Сьогодні будь-хто має право балотуватися на голову ради об’єднаної територіальної громади, а я важаю це великою помилкою. Моя думка, що у вимогах до кандидатів необхідно прописати ще й певну освіту. Держава має забезпечити навчання всіх охочих, організувати та провести навчальні кількамісячні курси. Щоб уникнути  різного роду маніпуляцій, навіть не оцінювати відвідувачів цих курсів. Від такого рішення виграють усі, майбутній кандидат ознайомиться з процесом написання програм, формування бюджету, його навчать азам самоврядування, організації роботи ради і найголовніше - відповідальності.  

- Як працювали депутати-мажоритарники Верховної Ради попереднього скликання і як вони працюють більше року нинішнього скликання?

- Ми тісно співпрацювали з Русланом Сольваром, разом нам вдалося реалізувати велику кількість проєктів.

А от якщо говорити про Олега Дунду  – народного депутата 9 скликання, то особисто в мене з ним співпраці немає, можливо тому, що я її не шукаю.

- Ви йдете на вибори. Що будете обіцяти людям?

- У пріоритеті в мене медична та освітня галузі. Працюватиму в напрямку покращень у цих сферах. Найкраще реалізовуються проєкти, коли є співпраця у всіх ланках місцевого самоврядування. Маю надію, що люди зроблять правильний вибір та приведуть до влади професіоналів, бо профанів, боягузів, які бояться взяти на себе відповідальність, час викидає на смітник історії.

І нам усе ж таки треба навести порядок у пасажирських перевезеннях.  

- На які досягнення сподіваєтеся в майбутньому скликанні Київської обласної ради?

- Усе залежатиме від того, який вектор оберуть майбутні громади. Осторонь точно не буду, збираюся брати участь в усіх засіданнях сесій майбутніх ОТГ. Я завжди відкрита до співпраці.

- На Ваш погляд, жінкам в Україні треба йти в політику?

- 100% треба. Жінка вміє домовитися, її праця спрямована на результат. Якщо жінка буде при владі, у державі точно все буде більш спокійно, прогнозовано, стабільно та результативно. 

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка