#

Перший віце-президент Київської обласної торгово-промислової палати Едуард Якушев: Нам необхідно оновлювати промисловість

18.04.2018 05:00
Перший віце-президент Київської обласної торгово-промислової палати Едуард Якушев: Нам необхідно оновлювати промисловість
Едуард Якушев розповів про те, чим займається КОТПП

Про роботу Третейського суду в бізнесі, ситуацію в промисловості на Київщині та питання розвитку держави «Моя Київщина» поспілкувалася із Едуардом Якушевим – першим віце-президентом та співзасновником Київської обласної торгово-промислової палати – доктором економічних наук, професором, заслуженим машинобудівником України

- Едуард Федорович, розкажіть про роботу Вашої установи? Яка її місія і якими питаннями вона обіймається?

- Наша торгово-промислова палата створена в 1988 році зі штаб-квартирою у найбільшому місті столичної області – Білій Церкві. Загалом у нас діє 10 відділень – здебільшого біля митних постів. Це зроблено для того, аби наблизити наші послуги до конкретного виробника. Зокрема, йдеться про Бородянку, Бровари, Бориспіль, Обухів, Калинівку та Фастів. Ми виготовляємо сертифікати походження товарів, проводимо експертизи якості та кількості продукції, займаємося декларуванням вантажів, проведенням незалежної оцінки майна.

Окрім того, наші фахівці надають консультації з питань зовнішньоекономічної діяльності, допомагають членам палати у пошуку вітчизняних та іноземних партнерів.

Також з-поміж іншого ми займаємося організацією виставок, семінарів, експертиз якості товарів, надаємо послуги з присвоєння ідентифікаційних номерів (штрих-кодів) товарів і послуг.

У цілому торгово-промислова палата надає підприємцям Київщини понад 20 видів різноманітних послуг. Торгово-промислова палата стала надійним майданчиком для конструктивної співпраці між підприємцями різних країн.

- Як відомо, при торгово-промисловій палаті є такий собі Третейський суд. Розкажіть про цей вид Феміди. Як він працює?

- Дійсно, при нашій торгово-промисловій палаті зареєстровано постійно діючий Третейський суд, чия юрисдикція передбачена в договорах про продаж або купівлю продукції. Таким чином у спірних питаннях розгляд трудових відносин відбувається не в звичайному суді, а саме в Третейському, на базі торгово-промислової палати. Подібні спори розглядають діючі судді, які працюють в судах, за участі сторін угоди та представників палати. Перевага полягає в тому, що такі спори не потребують великих затрат та часу.

- Які підприємства в Київській області, на Вашу думку, демонструють великі досягнення?

- Почну з того, що сьогодні КОТПП об’єднує близько 200 найбільших підприємств і організацій Київщини, які представляють практично усі галузі економіки і виробляють левову частку валового регіонального продукту. Якщо говорити про унікальні та лідируючі, то хочеться відмітити ПРАТ «Росава», яке увійшло до списку 100 найбільших виробників шинної продукції світу; ТОВ ПБО «Будівельник Київщини» - підприємство, яке успішно і стабільно працює на будівельному ринку Київщини, зводить чудові багатоквартирні будинки та займається реконструкцією інженерної інфраструктури; ТОВ «Укрюг» - Білоцерківська меблева фабрика, яка займається виготовленням великого асортименту корпусних меблів;  ПАТ «Київський картонно-паперовий комбінат» в Обухові – одне з найбільших підприємств Європи по випуску картонно паперової продукції; ТДВ «Терезине» - одне з найкращих в Україні багатогалузевих господарств, в якому є надзвичайно розвинуте рослинництво; ТОВ «Сквирський комбінат хлібопродуктів» – сучасний комплекс по переробці зерна гречки і виготовлення дієтичного гречаного борошна для дитячого харчування, продукція якого експортується в країни СНД Європи, Ізраїль, Канаду, США;   ТОВ Завод пакувального обладнання «Термо-Пак», яке займається серійним виробництвом машин для групової упаковки продукції та конвеєрних систем; ПП «Дригало» - одне з провідних підприємств по виробництву заморожених напівфабрикатів; компанія «Маревен-Фуд Україна» -  підприємство з іноземними інвестиціями, яке у виробництві продуктів швидкого приготування використовує сучасне обладнання та найновішу японську технологію виробництва; компанія «СП Укрінтерм», яка створює котельне обладнання з розгалуженою партнерською мережею представництв у нашій державі, Білорусі, Молдові та інших країнах.

- Скільки підприємств Київщини, зокрема, завдяки співпраці з КоТПП,  експортують свою продукцію у інші країни світу?

- Фактично завдяки співпраці з КоТПП, усі підприємства Київщини – члени палати – експортують свою продукцію у майже 60 країн світу.

- Розкажіть про стан промисловості і виробництва в Київській області. Наскільки успішними нині є ці підприємства?

- Київщина входить до десятки найбільш індустріально розвинених регіонів України. Основу промислового потенціалу області становить близько 500 великих і середніх підприємств. Провідними галузями області вважаються машинобудівна, металообробна, деревообробна і харчова. Окрім того, у нас дуже високорозвинене сільськогосподарське виробництво: за обсягами основних видів с/г культур Київщина по праву займає одне з провідних місць в країні. Однак за 26 років незалежності у нас промисловість дещо упала. Активна частина основних фондів України зараз застаріла і, зокрема, в Білій Церкві зношеність складає 80-85%. Але для того, щоб обновити все промисловість, необхідно, щоб туди надходили інвестиції.

- Ви були директором державного заводу «Еталон», який випускав унікальні прилади – зокрема, обладнання радіаційного контролю (радіометри, спектрометри). Розкажіть, що собою являло це підприємство та чому воно закрилося?

- Так, я очолював завод Еталон, який був побудований в Білій Церкві 1988 року. Після техногенної катастрофи в державі виникла потреба у підприємстві, яке б виготовляло складні дозиметричні прилади і інше високоточне обладнання, необхідне для ліквідації наслідків цієї аварії. Я розпочав свою роботу із закладання фундаменту майбутнього заводу. Трохи більше ніж за рік підприємство розпочало випуск унікальних приладів та мало державне замовлення на свою продукцію і усіляку державну підтримку.

Аж до 2003 року, коли про завод забули, і в державі з’явились інші інтереси. Розвиток економіки відійшов на задній план, бо державні мужі стали дбати про власну кишеню. Ми з колективом до останнього боролися за «Еталон», але…..

- Ви також є президентом спортивного клубу настільного тенісу «Еталон» в Білій Церкві. Не так давно в нашому місті відбувся відкритий турнір з тенісу серед ветеранів і був присвячений 25 річчю спортивного клубу. Хто був ініціатором такої зустрічі і чим завершився поєдинок?

- Так, насправді ця гра була присвячена одразу двом річницям, 25-річчю клубу Еталон та моєму ювілею – 60 років, як я граю в теніс. Це був всеукраїнський відкритий турнір в якому взяли участь понад 60 учасників, із них понад 30 майстрів спорту із Київської, Житомирської, Черкаської області та м. Київ. Я був і ініціатором, і учасником турніру. Учасники були розділені на групи: з 30 – 44 роки, 44-59, 60 і старше. Треба сказати що гравці нашого клубу показали хороші результати, здобули перші місця, отримали нагороди та грамоти від міського голови, а також медалі і кубки.

Ми з нашими тенісистами постійно беремо участь у всеукраїнських, міжнародних турнірах. Всі ці турніри – досить затратна річ – потрібно орендувати зал, оплатити роботу суддів, купити призів тощо. Але приємно, що на моє звернення відгукнулося багато підприємств-спонсорів. Це завод «Моноліт», ПРАТ «Росава», «Термопак», «Укрюг» та інші. За що їм дуже вдячний.

- Чим сьогодні живе клуб Еталон, яким Ви опікуєтесь?

- Клуб активно працює, 3 рази на тиждень проходять тренування, а 2 рази на місяць ми проводимо змагання різних рівнів, турнірні зустрічі, на які запрошуємо різні команди. Декілька років тому ми почали набирати дитячі групи. Зараз їх – дві, вони складаються з 60 осіб, які займаються при спортшколі. Теніс в Білій Церкві – живий, але не настільки як хотілося б. Адже навіть в невеликих містах створені тенісні клуби, а у Білій Церкві, на жаль, цього немає.

- А як ви взагалі можете оцінити розвиток спорту в Білій Церкві та в області?

- Якщо говорити про Білу Церкву то я спостерігаю за розвитком спорту і дуже радий цьому. Мушу сказати що за останні 5-6 років  молодь більше потягнулася до спорту: буваючи в спортшколі по декілька разів на тиждень я бачу що практично всі зали зайняті. Це – мініфутбол, баскетбол, волейбол, боротьба, акробатика тощо. І це добре: чим більше діти будуть займатися спортом тим менше в нашому суспільстві буде таких бід як наркоманія та алкоголізм.

- Якщо спорт стає популярнішим серед дітей, то чи повністю спортивні школи міста покривають потреби молодих спортсменів?

- На жаль, не покривають. Місто в нас велике і треба побудувати ще як мінімум одну велику спорт школу, щоб вирішити це питання. З цього приводу я мав розмову із представниками влади, зауважуючи на доцільності будівництва нової черги спортшколи. Але наразі це питання потребує часу.

- Якої Ви думки про децентралізацію влади, та як взагалі оцінюєте політичну ситуацію в Київській області?

- Якщо говорити про децентралізацію, то тут я б запропонував дещо інший її варіант. Було б добре зменшити кількість областей, назвати їх краями, та дати більше повноважень регіонам, а за центральними органами залишити питання управління фінансами та безпеки держави. Але у того, хто відчув владу, важко її відібрати. Щодо політичної ситуації, то можу сказати одне:  дуже сподіваюсь, що ми житимемо краще не шляхом революцій, а поступовими кроками і своїм розумом…

Спілкувалася Надія Савчук, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Теги: