#

"Перспективна" заміна: кому знадобився ексрегіонал Москаленко в Київській ОДА

20.04.2020 05:03
"Перспективна" заміна: кому знадобився ексрегіонал Москаленко в Київській ОДА
Ярослав Москаленко

Історичний екскурс: Ярослав Москаленко – колишній член Партії регіонів, нардеп 7 і 8 скликання Верховної Ради. Його політичний шлях стартував у Вишгородському районі, де у 2006 році він починав, ставши депутатом районної ради, яку згодом очолив. У 2010 році він на декілька місяців очолив Вишгородську РДА, а згодом став заступником голови Київської ОДА Анатолія Присяжнюка. Того ж року восени Москаленко став депутатом Київоблради від Партії регіонів.

Подейкують, що саме Москаленко причетний до скандальної передачі Межигір’я Януковичу. Вірність "сім’ї" дозволила зробити стрімку та успішну політичну кар’єру на теренах столичного регіону далеко за межами свого округу.

На парламентських виборах 2012 року від "регіоналів" він балотувався по 96 виборчому округу (Вишгород), де впевнено здобув перемогу. Один із найяскравіших моментів його політичної кар’єри – голосування обома руками за "диктаторські закони" 16 січня 2014 року у розпал Революції Гідності.

Щоправда, коротка електоральна пам’ять населення та відсутність сильного конкурента на окрузі (тоді говорили про те, що нардеп домовився про це з Банковою) дала змогу Москаленку в 2014 році знову стати нардепом. Тоді він балотувався як самовисуванець, але його кампанія відбувалася за фактичної підтримки партії Порошенка. Саме зв’язки з тодішньою президентською командою не тільки дали йому змогу залишатися на плаву, а й нарощувати вплив. У мережі навіть циркулювала інформація про те, що він купив посаду голови Київської ОДА для свого протеже Олександра Горгана, фактично встановивши контроль над регіоном.

Це стало поштовхом для того, щоб наближені до Москаленка компанії отримували багатомільйонні тендери від Київської ОДА. Зокрема, компанія ТОВ "Спец Комплет Постач" наприкінці 2018 року отримала тендер на будівництво на ремонт усіх доріг області на суму понад 800 млн грн. Цікаво те, що влітку 2019 року фінансова документація Департаменту регіонального розвитку КОДА щодо проведених робіт трьома компаніями, серед яких згаданий "Спец Комплект Постач", була вилучена працівниками СБУ і "випадково" згоріла…

Для того, щоб якось замарафетити свою одіозну політичну вдачу Москаленко активно позиціонує себе філантропом та спортсменом. До недавнього часу він очолював Київську обласну федерацію футболу, залишається почесним президентом ФК "Діназ" (Вишгород). Щоправда, і тут не обійшлося без схем. Компанія колишнього президента згаданого клубу Василя Наливайка ТОВ "Євроспортаренабуд" виграла тендер на будівництво футбольних полів зі штучним покриттям.

Читайте також: Футбольна афера на Київщині: як Павелко з прихвоснями "нагрівся" на гарній справі.

Але варто зауважити, що з приходом "Зе-команди" справи у Москаленка різко погіршилися. Насамперед, йому не вдалося перемогти на парламентських виборах. Подейкують, що олігарх Ігор Коломойський навмисне виставив проти нього свою журналістку Ольгу Василевську-Смаглюк, тим самим влаштувавши показову розправу над представником ворожої фінансово-промислової групи. Відзначимо, що у Коломойського давнє протистояння з ФПГ "Континіум", куди входить Москаленко.

Тепер Василевська-Смаглюк цілеспрямовано працює проти людей Москаленка на 96 окрузі. Зокрема, вона відразу почала писати заяви в різні інстанції проти голови Бородянської ОТГ Олександра Сахарука, якого називають людиною Москаленка. Така ж доля спіткала чиновників Вишгородського та Іванківського районів, а от політичний пристосуванець із Бучі Анатолій Федорук швидко зумів знайти підхід до депутатки, фактично "зливши" свого попереднього патрона.

Варто нагадати, що Коломойський контролює чимало нардепів-мажоритарників з Київщини, які відверто лобіюють його інтереси в Верховній Раді. Йдеться, зокрема, про колишніх співробітників "1+1" Олександра Дубінського та Ольгу Василевську-Смаглюк, а також забудовника Олега Дунду, які на трьох подали близько 5 тисяч поправок до законопроєктку, що унеможливлює повернення банків колишнім власникам, і ухваленню його усіляко противиться олігарх, який, схоже, не полишив надії повернути "ПриватБанк" собі. За рахунок понад 16 тисяч правок у Коломойського явно розраховують заблокувати голосування за даний закон, адже на розгляд правок підуть місяці. Інша справа, що ця диверсія всередині фракції "Слуга народу" призводить до гальмування перемовин з МВФ щодо надання мільярдних кредитів.

Але тут варто повернутися до Москаленка та Єрмака, які нещодавно зустрічалися. Як відомо, останній недавно очолив Офіс Президента, але встиг продемонструвати свої політичні амбіції, зокрема, спробувати отримати контроль над Київщиною. Свідченням цього може бути те, що куратором на місцевих виборах від "Слуги народу" будуть Олександр Дубінський та Артем Культенко – близька людина до Єрмака та його союзника й нардепа від СН Андрія Холодова.

В Офісі Президента зберігається декілька груп впливу, інтереси яких частково перетинаються. Ще до приходу Єрмака на посаду більшість із напрямків були поділені, тому останньому вкрай необхідно позбавляти конкурентів важелів впливу. Якщо розглядати Київську область, то окрім колишнього очільника ОП Андрія Богдана, Ігоря Коломойського, також неабиякий вплив на столичний регіону мав перший заступник голови ОП Сергій Трофімов.

Трофімов раніше працював виконавчим продюсером студії "Квартал 95" і відповідав за кіновиробництво. Варто додати, що передмістя столиці йому добре відоме, адже свого часу "кварталівці" рекламували ЖК "Європейка" скандального забудовника "BD Holding". Даною компанією володіє близький друг Трофімова Володимир Родін, який є частим гостем в Офісі Президента і хоч немає офіційної посади, але часто дає поради Трофімову по столичному регіону (і не лише, адже за інформацією нашого видання, Родін останнім часом має вплив і в "Укроборонпромі", і в "Укрспецекспорті").

Саме Трофімов раніше відповідав за комунікацію з регіонами та кадрові призначення, але з приходом Єрмака ситуація почала змінюватися. Після переходу Олексія Чернишова в Кабмін в.о. голови Київської ОДА став Василь Володін. Він перейняв посаду в дуже складний час, адже персонально відповідає за протидію поширенню коронавірусу в регіоні.

Читайте також: Коронавірус і політика, або  Хто очолив антикризовий штаб Київщини.

Але після закінченню карантину владі доведеться приймати рішення: ставити Володіна повноцінним головою Київської ОДА, чи шукати йому заміну. Останній варіант дуже ймовірний. І поява Москаленка на Банковій не може бути випадковою, а надійні джерела підтверджують переговори останнього з Єрмаком щодо можливості очолити столичний регіон. Таким чином ексрегіонал, який зберігає контакт із місцевими елітами, може стати серйозним інструментом у боротьбі чинного голови ОП Єрмака з групами Коломойського і Трофімова на Київщині. Але за просто так Москаленко в "позу Горгана" наврядчи захоче ставати…

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Анатолій Тихий
журналіст