#

Підсумки культурних подій 2021 року на Київщині: нові виклики змушують шукати і знаходити нові можливості та шляхи вирішення

31.01.2022 07:25
Підсумки культурних подій 2021 року на Київщині: нові виклики змушують шукати  і знаходити нові можливості та  шляхи вирішення

«Моя Київщина» підбила своєрідні підсумки  всіх творчих подій, які відбулися на теренах Київської області протягом 2021 року

2021 рік минув у складних карантинних  умовах та обмеженнях, викликаних пандемією коронавірусу. Чи не найбільше це торкнулося саме закладів культури, проведення масових заходів, театральних вистав та прем
єр, конкурсів, фестивалів, виставок, експозицій, мистецьких форумів тощо. Однак, нові виклики змушують шукати   і знаходити нові можливості та вирішення. Так з’явилися численні онлайн-зустрічі та конкурси, які врешті не лише пропагують та підтримують вже відомих майстрів різних видів мистецтва, а й відкривають нові імена, запалюють нові зірки на мистецькому небосхилі.

Ми зробили невеликий огляд роботи за рік як обласного управління культури Київської області, так і в розрізі найактивніших  районів,  деяких  міст та громад  області.

За підтримки управління культури Київської обласної державної адміністрації та Київської обласної ради  разом із Київським обласним центром народної творчості та культурно-освітньої роботи минулого року в області було проведено різноманітні  культурно-освітні заходи: фестивалі та конкурси, виставки  та огляди, марафони та майстер-класи.

Так,  з 23 грудня 2020 року по 15 січня 2021 року тривала обласна віртульна виставка «Різдвяні візерунки» та обласна віртуальна дитяча виставка виробів декоративно-прикладного мистецтва «Різвяне диво».

З 23 грудня 2020 року по 19 січня 2021 року  розпочато IV обласний дистанційний фестиваль різдвяних обрядодійств «Нова радість».
З 25 січня 2021 року по 05 лютого 2021 року була проведена обласна віртуальна виставка художників Київської області «Чарівна акварель зими».
До Дня закоханих 14 лютого 2021 року  проведено святковий марафон сімейних і закоханих дуетів «Струни кохання».
З 22 березня по 29 березня 2021  було дистанційно проведено ХХХ Обласний огляд-конкурс читців ім. Т. Г. Шевченка
На початку квітня відбувся І Обласний фестиваль гумору і сатири «Веселий марахвет» (дистанційно).

Виставка майстрів декоративно-прикладного мистецтва з писанкарства «Великодній передзвін» була проведена Київським обласним центром народної творчості та культурно-освітньої роботи  з 19 по 29 квітня 2021 року до світлого свята Великодня.
Обласна виставка художників Київської області, арт простір єднання «З Європою у серці» - «Погляд через призму палітри» (дистанційно), з нагоди відзначення Дня Європи в Україні була організована з 06 по 14 травня 2021 року.

З 17-21 травня 2021 року, в рамках святкування Дня вишиванки, Київським обласним центром народної творчості та культурно-освітньої роботи  з 17 - 21 травня 2021 року був проведений IV обласний фестиваль жіночого автентичного та стилізованого українського одягу «Жінка – джерело любові» та виставка автентичних та стилізованих народних строїв Київської області, дистанційно.
30 травня 2021 року  у приміщенні коледжу хореографічного мистецтва «Київська муніципальна академія танцю імені Сержа Лифаря» відбувся ІІ Регіональний тур Всеукраїнського фестивалю-конкурсу народної хореографії імені Павла Вірського. Київську область гідно представили 17 хореографічних колективів, 9 колективів пройшли до ІІІ туру.

ХІ-й Огляд-конкурс хорових колективів імені Кирила Стеценка цьогоріч відбувався дистанційно з 24 по 30 травня 2021 року.
Обласна дитяча виставка образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва була проведена з 01 по 10 червня 2021 року.
20 червня 2021 року  у Таращі  відбувся обласний фестиваль-конкурс духових оркестрів «Сурми Київщини».
16 липня 2021 року у  м.Ржищеві на Співочому полі з піснями, хороводами, неймовірними роботами майстрів декоративно-прикладного мистецтва Київщини, відбувся XVII Обласний фольклорно-етнографічний фестиваль «Ржищівський вінок - 2021». 
Наприкінці липня оголошено про початок фестивалю «Етніка» – фестивалю, що збирав майстрів народних художніх промислів з усіх куточків країни. 

21 серпня на подвір’ї Національного музею історії України 47 носіїв унікальних технік 12-ти художніх промислів презентували свої роботи на  власних зонах, де були проведені  майстер-класи.

8-11 жовтня 2021 року відбувся фестиваль патріотичної пісні «Козацька Покрова».  
З 25 жовтня 10 листопада 2021 року був проведений IV Обласний фестиваль народної хореографії «Танець – душа народу», дистанційно.
22 листопада 2021 року  оголошено про  початок проведення обласного онлайн-фестивалю хореографії «Fresh Dance»  у рамках івент-кластеру «ART-покоління Київщини». Організатори фестивалю – департамент освіти і науки Київської обласної державної адміністрації, Комунальний заклад Київської обласної ради «Центр творчості дітей та юнацтва Київщини».
Київським обласним осередком Національної Хореографічної Спілки України з 29 листопада по 12 грудня 2021 року був проведений IV Обласний фестиваль сучасної хореографії «ДЗИҐА» (дистанційно).

Бучанський район
9-10 вересня  2021 року у Бучі відбувся Всеукраїнський фестиваль сучасноно українського романсу « Осіннє рандеву», співзасновниками якого  були  Бучанська міська рада в особі мера Анатолія Федорука та нині покійний почесний громадянин м. Буча, народний артист України Мар’ян Гаденко.
10 грудня 2021 року відбувся творчий вечір легендарного Ігоря Поклада – почесного громадянина Ворзеля, народного артиста України, лауреата Шевченківської премії.
Щозими в Бучанській дитячій школі мистецтв ім. Л.Ревуцького проводиться фестиваль-конкурс для обдарованої молоді - «Зимовий дебют».

Вишгородський район
На Вишгородщині втілюється в життя  проєкт  «Історико-культурна спадщина Вишгородщини: QR-кодування, моніторинг, апробація й популяризація».
22 пам’ятки Вишгородщини, з них 12 об’єктів першочергової важливості, будуть оснащені QR-кодами і об’єднані в єдину цифрову систему. Відсканувавши код, можна буде дізнатися цікаві факти та нюанси, пов’язані з ними. Даний проєкт розрахований на 5 місяців з поетапною адаптацією сайту, розробкою контенту, та встановленням табличок з QR-кодами на об’єктах. Варто відмітити, що проєкт здійснюється за підтримки Українського Культурного Фонду.
У  травні 2021 року у Новопетрівському будинку культури проходив районний музичний фестиваль педагогічних працівників мистецьких та музичних дитячих шкіл «Музичне дзеркало душі», приурочений 90-й річниці від дня народження українського співака, народного артиста СРСР Миколи Кіндратовича Кондратюка. Учасниками фестивалю стали 36 педагогів-професіоналів Новопетрівської, Іванківської, Славутицької дитячих мистецьких шкіл та Димерської музичної дитячої школи.

Обухівський район
По кількості  проведених заходів  серед районів Київщини традиційно і впевнено лідирує Обухівщина. Можливо, це ще й тому, що  на сайті облради вчасно і докладно подається інформація про всі масові заходи, до організації  та проведення  яких долучилася влада  району.
На Обухівщині минулоріч 26 травня вкотре відбулося пісенне свято – XI Відкритий Всеукраїнський фестиваль «Рідна мати моя».
Кожного року 28 травня на день народження письменника О.Корнійчука  відбувається літературно-мистецьке свято «Весна в Плютах».
Фестиваль історичної реконструкції «Давній Треполь» (травень, Трипілля Обухівського району)
17 серпня 2021 року до списку лауреатів міжнародної преміх ім. Григорія Сковороди потрапила письменниця, перекладач Наталія Писаренко (Козин Обухівського району Київської області) – за активну літературну діяльність: казкарки та перекладачки дитячої літератури;
У другу суботу вересня щорічно проходить «Фестиваль дворів» – свято доброго сусідства з традиційними гуляннями і фіналом конкурсів найкрасивіших балконів і квітників.

На фестивалі гітаристів «Дніпровські сузір'я», починаючи з 2006-го року, щороку збираються талановиті музиканти.
V відкритий Обухівський міський фестиваль-конкурс «Обухівський шитий рушник» з нагоди 109-ї річниці від дня народження видатного українського поета- земляка Андрія Малишка (14 листопада Обухів, РЦКіД)
23 листопада 2021 року  розпочала роботу онлайн-галерея «Art Gallery Nadin» художниці Надії Павлової, у якій представлені роботи й інших майстрів пензля.

XI Всеукраїнський літературно-мистецький фестиваль-конкурс «Поетичний рушник» для людей з обмеженими фізичними можливостями (25 листопада, Обухів, РЦКіД).
4 грудня 2021 року завершився показ авторської художньої виставки «Улюблена справа життя» Бугаєнка Михайла Сергійовича в Миронівському краєзнавчому музеї Обухівського району, яка була продовженням циклу виставок робіт талановитих мешканців Миронівського краю.
Березань
У День молоді, 27 червня, у місті Березань пройшов рок-фестиваль «METAL TIME»

Біла Церква
8 грудня відкрито виставку художників та скульпторів «Мистецьке побачення» у бібліотеці №8 18 грудня в галереї БункерМуз відкривається тематична арт-виставка «Play Of Light». Художниця Марина Потіха представить роботи, поєднані загальним принципом - вони змінюються в залежності від освітлення.
22 грудня у Білій Церкві з'явилися 12 міні-скульптур. Скульптури встановлено протягом тижня у відповідних місцях Білої Церкви. Проєкт здійснено завдяки Громадському бюджету, а наступного року буде встановлено ще 30 міні-скульптур.
Бориспіль
14 травня «На берегах Альти…»: у Борисполі відбувся сьомий Міжнародний фестиваль ронделя.
13 серпня у Борисполі проведено Фестиваль фарб.
Богуслав
22 травня стартував Фестиваль-челендж «Унікальна Богуславщина – перлина Київщини» в с. Дибинці.
29 вересня 2021 року відбувся Гарбуз - Фест на Богуславщині.
з 20 по 22 жовтня 2021 року відбувся Всеукраїнський молодіжний історико-етнографічний фестиваль «Богуслав 2021».
Боярка
Мистецькі фестивалі, проведені протягом 2021 року у місті Боярка:
Міський молодіжний мистецький фестиваль імені Івана Коваленка
(з 2012 року) заснований Боярською міською радою за ініціативи громадської організації «Центр розвитку громад». У рамках фестивалю відбуваються конкурси: Інтернет-конкурс пісенної лірики «Віршована мелодія», читців «Сила слова», співаної поезії «Тиха зірка», вокальний «Осіння пісня» та гітаристів «Боярський Хрещатик». 
Креативний та сучасний Фестиваль рок-музики для молоді «МолодьFest» (з 2015 року), направлений на розвиток і популяризацію молодіжної культури і естетики в напрямку сучасної та альтернативної поп-музики та рок-музики;
Фестиваль-ярмарок «СерпеньFamilyFest» (з 2015 року). Метою фестивалю є ознайомлення споживачів, зокрема родин з дітьми, з пропозиціями товарів та послуг від місцевих компаній, районних та м. Києва, а також іншими українськими товаровиробниками;
Патріотичний фестиваль «Під Покровом Тризуба» (з 2016 року), створений з метою вшанування та поширення історії Перших визвольних змагань українців на початку ХХ століття. У рамах фестивалю проводиться марш УНР на Свято Покрови, відкриття меморіальної дошки генерал-хорунжому Всеволоду Петріву. У 2021 році відбувся найбільший  фестиваль з часу  його заснування.
Перший Всеукраїнський фестиваль народного мистецтва «Родина».
Міський  літературно-мистецький фестиваль імені Володимира Самійленка «Українська піч» включає у себе літературний конкурс, конкурс авторської пісні, конкурс образотворчого мистецтва, творчі зустрічі, вечори, виставки, концерти.
Бровари
Для найменших броварчан до Дня захисту дітей у місті проводяться святкові заходи, фестивалі, танцювальні батли, дитячі шоу та дискотеки, квести, концерти за участі професійних артистів та творчих колективів міста.
В рамках фестивалю святкування Дня міста Бровари відбувається багато активностей: концертні програми, розважальні шоу, анімації, презентація закладів освіти, виставки, майстер-класи, концерти, лекції, розваги від талісмана міста Бровари «Бро», повзункові перегони, благодійний ярмарок БФ «Інна»,  експо-виставка виробників міста, АРТ-алея робіт броварських художників та фотомайстрів.
18 грудня 2021 року, в місті Бровари, відбувся щорічний Всеукраїнський турнір зі спортивно- бальних танців, у якому взяли участь 1100 учасників з різних куточків України.
Буча
8 липня 2021 року  у літньому театрі міського парку Бучі стартував VIII Міжнародний фестиваль оперети, опери та мюзиклу О-FEST.
Слід нагадати, що фестиваль сприяє популяризації жанру оперети.
Васильків
26 червня 2021 року відбувся перший масовий культурний захід в Глевахівській громаді – «Млин».
19 Вересня у Васильківському парку «Берізки» пройшов Перший фестиваль «Шкварка-Фест», який було проведено як благодійний.
Ірпінь
15 травня в Ірпені стартував VI Відкритий художній пленер «Намальований Ірпінь».
5 червня в Ірпінському парку Незнайка  пройшов сімейний фестиваль «Irpin Family Weekend 2021». 
28 червня 2021 року  в Ірпінському парку  пройшов Всеукраїнський багатожанровий фестиваль мистецтв «Молодий Ірпінь»  для молодих та обдарованих людей та з нагоди Дня Конституції.
17 липня в Ірпені відбувся захід у рамках проекту «Ше.Fest мандрує країною».
 4-5 вересня стартував ZAPLAVA FEST – Екофестиваль в Ірпені.
18 вересня в Ірпені завершився сезон джазових концертів просто неба, які тривали з початку літа.
Переяслав - місто музеїв
з 15 по 17 вересня у Переяславі проводився Всеукраїнський молодіжний соціально-екологічний фестиваль «Біле озеро- 2021».
20 вересня під час святкування Дня міста у виставковому залі Центру культури та мистецтв відбулося відкриття виставки «Мистецька палітра».
Перший переяславський борщ-батл  відбувся у Переяславі 22 серпня – з
їли понад 200 літрів борщу.
До Дня незалежності у Переяславі провели фестиваль фарб «Фарб холі».
25 вересня відбувся селфі-марафон, у якому взяли участь вісім команд з Переяслава.
15 листопада відбувся
XVII літературно-мистецький фестиваль «Переяславська осінь Кобзаря»
Славутич
Славутич - Світова Столиця Семантичного Сюрреалізму, а також у 2020 році місто здобуло назву малої культурної столиці України.
У місті працює Віртуальна експозиція OFAR - Open Format Art Residence.
24 вересня стартував фестиваль «Золота Осінь Славутича», який зібрав найталановитіших дітей та молодь з 5 країн світу.
Фестиваль у Славутичі «GOLDenFest» допомагає людям «золотого віку» боротися з ейджизмом та мотивує людей на спілкування, спорт та підвищення якості життя. Фестиваль стартував 15 жовтня.
Українка
1-12 листопада 2021 року відбувся III відкритий фестиваль народної творчості «Скарби Київщини» та презентація найкращих виробів майстрів народного мистецтва Київщини (дистанційно).
Фастів
28 червня  в рамках головних урочистостей Київщини з нагоди 25-ої річниці  Конституції України та Дня кримськотатарського прапору у Фастові пройшов фестиваль  кримськотатарської культури «Ласкаво просимо до Криму!»
17 липня, в Парку культури і відпочинку імені Юрія Гагаріна міста Фастів відбувся гастрономічний фестиваль RanchoFest. 
25 вересня 2021 року проведено Всеукраїнський фестиваль «Палієва осінь»  у Фастові.

Ми всьому бажанні, просто неможливо перерахувати всі культурно-мистецькі заходи,  ініційовані  відділами, секторами , управліннями культури районів, громад, міст та селищ області, які відбулися, чи то дистанційно чи не дистанційно,  минулого року на Київщині.
Звісно, що паралельно відбувалися й заходи, організовані активними громадянами та ентузіастами без залучення владних структур, але від того не менш цікаві  і важливі. На жаль, не завжди можна знайти в пошуку всю інформацію щодо цього. Але ера цифрової трансформації, діджиталізації впевнено, хоч і повільно таки настає, що дасть можливість  в найближчому майбутньому бути в курсі всіх цікавих подій області.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Тетяна Іванчук
письменниця