#

Політична експансія Броварів: Сапожко за крок від "вічного" правління

28.01.2021 10:10
Політична експансія Броварів: Сапожко за крок від "вічного" правління
Ігор Сапожко. Колаж порталу "Моя Київщина"

Скандали навколо міста-супутника столиці продовжуються. Цього разу в мережі з’явилася інформація, що чинного голову Броварської РДА Георгія Біркадзе звільнять найближчим часом. "Моїй Київщині" підтвердили, що проти Біркадзе почали інформаційну кампанію, а його посаду продали людині з оточення мера Ігоря Сапожка за 200 тис доларів

Для початку варто нагадати політичну розкладку по Броварах, де з 2008 року керує містом Ігор Сапожко. Зауважимо, що він почав виконувати обов’язки мера після того, як міська рада оголосила недовіру Віктору Антоненку. Ініціатором подій були партійці Тимошенко, які зуміли поставити секретаря ради Сапожка на посаду в.о. міського голови.

Не останню роль відіграв у цій історії родич Сапожка та тодішній депутат Київоблради від "Батьківщини" Олег Колєсніков – чоловік старшої сестри Сапожка Алли. Колєсніков відомий тим, що очолював бандитську групу, яка входила в бойове крило київського кримінального авторитета Андрія Єрещенка, відомого за кличкою "Кирил". Поговорюють, що саме Колєсніков привів Сапожка у кримінальний світ, а нинішнього мера свого часу подавали у розшук як співучасника убивства.

Зауважимо, що сприяв політичному перевороту на той момент перший віце-прем'єр-міністр України Олександр Турчинов. Саме завдяки старанням партійців "Батьківщини" дострокові вибори у Броварах так і не призначили, фактично підготувавши плацдарм для наступної кампанії Сапожка у 2010 році. Хоча через політичні обставини йому довелося вступити в "Партію регіонів", а потім ситуативно співпрацювати з "Європейською солідарністю", але він завжди зберігав вірність партії Юлії Тимошенко.

Приналежність до "білосердечних" яскраво демонструє похід на вибори до обласної ради дружини Сапожка – Марини, яка до цього ніколи політикою не займалася. Окрім того, що вона з першого разу стала депутаткою, так ще й отримала посаду першої заступниці голови Київоблради по квоті "Батьківщини". Зауважимо, що після домовленостей у КОР відбувся фактичний розподіл впливу між представниками коаліції на столичний регіон. Звісно, Броварський район відійшов "Батьківщині", адже для них напередодні перевиборів 17 січня було важливо взяти контроль над регіоном.

Зауважимо, що перевибори у Броварах відбулися з суттєвими порушеннями, а правоохоронці відкрили низку кримінальних проваджень. У свою чергу кандидат у депутати від партії "Україна славетна" Олег Кищук (до речі, теж колишній представник "Батьківщини", який рік тому посварився з Костянтином Бондарєвим) звернувся до адміністративного суду з вимогою визнати недійсними вибори міського голови. Якщо суд прийме до уваги кричущі порушення виборчого законодавства, результати волевиявлення цілком можуть бути скасовані. Проте зважаючи на прагнення Сапожка знову зайняти мерське крісло, він також включиться у боротьбу.

Наразі ж стало відомо, що міський голова, який перебуває у конфлікті з головою РДА, намагається зробити все можливе, аби позбавити останнього посади. Справа у тому, що Біркадзе не має жодних зобов’язань перед місцевими і виконує настанови від безпосереднього керівництва з Київської ОДА та Офісу Ппрезидента. Окрім того, він вирішив не йти шляхом своїх попередників, які зазвичай вплутувалися в корупційній схеми, а навпаки почав ворушити "осине гніздо" і зупинив деякі корупційні потоки.

Як повідомляють місцеві, перебування незалежної особи на посаді голови Броварської РДА дуже заважає становленню влади Сапожка в місті. Якщо змоделювати ситуацію, що все-таки Біркадзе знімуть, а на його місце прийде ще один "батьківщинівець" Олександр Резнік, партія Тимошенко отримає повний контроль над регіоном.

Зосередження влади фактично в одних руках буде означати, що "Батьківщина" буде мати суттєву перевагу на парламентських виборах, які можуть відбутися раніше запланованого строку. Якщо припустити, що Марина Сапожко буде балотуватися на вибори до Верховної Ради, а їй протистоятиме абсолютно інертний депутат від "Слуги народу" Микола Галушко, то її перемога здається досить-таки реальною.

Окрім того, Бровари стануть форпостом для партії Тимошенко на виборах депутатів обласної ради. Якщо міський голова у парі з керівником райдержадміністрації будуть працювати на результат "Батьківщини", то зможуть гарантувати мало не половину необхідних голосів для подолання прохідного бар’єру. Якщо доплюсувати підтримку партійців на інших округах, наприклад Білоцерківщині, де традиційно балотується Віктор Світовенко, то проблем із проходженням до Київоблради в "Батьківщини" не буде ніколи.

Імовірність монополізації влади в одних руках мала би бути тривожним сигналом для Банкової, але поки на це ніхто не зважає. Наразі єдиною фігурою, яка може протистояти Сапожкам у Броварах, залишається Біркадзе. Насамперед це можливо завдяки тому, що він незалежний фінансово, адже володів серйозним бізнесом у Києві, а також зберігає особисті зв’язки з багатьма впливовими політиками. За умови об’єднання Біркадзе з противниками Сапожка, останньому буде непереливки.

Рішення звільнити Біркадзе стане фатальною помилкою для команди Зеленського, адже в такому разі монополізації влади у Броварах не уникнути. Гарантій, що наступники чинного голови РДА не продадуться Сапожкам, немає. Але в цій історії є один цікавий момент: проти голови Київського обласного осередку партії "Слуга народу" – нардепа Олександра Дубінського, американський уряд запровадив санкції. Хоча в Офісі Президента досить прохолодно відреагували на цю подію, але насправді це дуже серйозний скандал.

Дубінський, як представник президентської партії, виступав гарантом поділу впливу на території між членами коаліції у Київській облраді. Тільки він міг пообіцяти неформальну квоту на призначення голови Броварської РДА Костянтину Бондарєву – нардепу та голові обласного осередку партії "Батьківщина". Останній уже встиг продати посаду, але це не означає, що все піде за планом. Зважаючи на скандал світового масштабу та численні заяви щодо продажу франшизи партії СН перед місцевими виборами Дубінським і компанією, в Офісі Президента можуть скептично сприйняти його намагання вплинути на кадрові призначення у Броварах.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст