Понад пів мільйона на піар: як білоцерківський «Ветеранський простір» витрачає бюджетні кошти
«Ветеранський простір» у Білій Церкві планує витратити понад 500 тис. грн на телевізійні матеріали про свою роботу. Чи справді такі витрати є пріоритетними для установи, яку фінансує громада?
Білоцерківський міський комунальний заклад «Ветеранський простір» створювали як місце, де ветерани та члени їхніх сімей можуть отримати психологічну, правову й соціальну підтримку за принципом «єдиного вікна». Під час відкриття влада наголошувала, що центр має стати не просто бюджетною установою, а простором реінтеграції, адаптації та підтримки ветеранів.
Для цього місто вклало значні бюджетні кошти. Лише на реконструкцію приміщення, за словами секретаря Білоцерківської міської ради Володимира Вовкотруба, спрямували 4,1 млн грн. Ще понад 3 млн грн, судячи із закупівель у Prozorro, витратили на облаштування та запуск роботи закладу.
Фактично установу комплектували «під ключ»: закуповували офісні меблі, комп'ютерну техніку, телевізор, мобільні телефони, кухонне приладдя, канцелярію та інше обладнання. Окремими закупівлями оплачували охорону, прибирання та комунальні послуги.
Заклад створили у вересні 2024 року. Уже в серпні 2025-го його директор та депутат Білоцерківської міської ради Максим Коноплястий звернувся до міської ради з поданням про затвердження Програми підтримки діяльності «Ветеранського простору». У самому рішенні міської ради прямо зазначено, що програму ухвалюють із метою фінансового забезпечення діяльності комунального закладу. Депутати її підтримали.
Минув рік – і серед витрат комунального закладу з'явився тендер майже на 600 тис. грн уже на висвітлення діяльності установи.
Ідеться про закупівлю «Послуги з виробництва, підготовки та розміщення телевізійних інформаційних матеріалів щодо діяльності КЗ БМР "Ветеранський простір"», яку оголосили 3 липня 2026 року. Очікувана вартість становила 583,3 тис. грн.
За ці кошти планують виготовити та розмістити 20 телевізійних новинних сюжетів, п'ять інформаційних матеріалів, три відеоісторії про ветеранів і членів їхніх сімей та п'ять мотиваційних роликів соціального спрямування. Загалом – 33 телевізійні матеріали до кінця 2026 року.
На торги надійшла лише одна пропозиція – від білоцерківської ТОВ «Телерадіокомпанія "Крокус-1"». Компанія запропонувала виконати послуги за 505,36 тис. грн, що майже на 78 тис. грн менше від очікуваної вартості. Інших учасників не було, тож саме «Крокус-1» визначили переможцем. Наразі договір очікує на підписання.
Згідно зі статутом, «Ветеранський простір» створений для реінтеграції ветеранів війни, надання їм та членам їхніх сімей інформаційно-консультаційної, психологічної й правової допомоги, сприяння реабілітації, професійній адаптації та соціальному захисту.
Сам директор закладу Максим Коноплястий, звітуючи про перший рік роботи, повідомив, що послугами «Ветеранського простору» скористалися 8220 відвідувачів, близько 100 осіб отримали психологічну допомогу, а працівники установи провели понад 300 культурно-освітніх заходів.
Із огляду на це постає питання пріоритетів використання бюджетних коштів. Вартість телевізійного тендера становить понад 505 тис. грн. Для порівняння: суми за договором вистачило б на сотні індивідуальних консультацій психолога для ветеранів або їхніх родин. За середньою ринковою вартістю консультації це близько 250–560 сеансів психологічної допомоги. Якщо ж орієнтуватися на державний тариф оплати психологічної допомоги, затверджений Кабінетом Міністрів, це майже 2 тисячі годин роботи психолога.
При цьому «Ветеранський простір» є комунальним закладом Білоцерківської міської ради. Сама міська рада має пресслужбу, офіційний сайт, сторінки у соціальних мережах та інші інформаційні ресурси, через які може без окремих бюджетних витрат інформувати громаду про діяльність своїх установ.
Додамо ще одну обставину. Публічна комунікація директора «Ветеранського простору» Максима Коноплястого щодо роботи закладу залишається обмеженою. Водночас комунальна установа, яку він очолює, готова витратити понад пів мільйона гривень бюджетних коштів саме на телевізійне висвітлення власної діяльності.
Керівник «Ветеранського простору» Максим Коноплястий також є депутатом Білоцерківської міської ради. У своєму депутатському звіті за 2025 рік він називає створення «Ветеранського простору» одним із головних результатів своєї роботи та одним зі своїх пріоритетів як учасника бойових дій.
Серед інших результатів депутат згадує підтримку виділення 165 млн грн на допомогу військовим частинам, 15 млн грн одноразових виплат мобілізованим, 59 млн грн державної субвенції на житло ветеранам з інвалідністю, а також фінансування освіти, медицини, соціального захисту та комунальних підприємств.
Читайте більше: Депутат Білоцерківської міської ради Максим Коноплястий підсумував рік роботи для громади
Також Коноплястий звітує про участь у пам’ятних заходах, підтримку звернень до центральних органів влади та надання матеріальної допомоги 25 мешканцям громади з депутатського фонду на загальну суму 100 тис. грн.
За даними декларації за 2025 рік, як директор комунального закладу Коноплястий отримав 306 тис. грн заробітної плати, ще 165,9 тис. грн становила пенсія. Також він задекларував квартиру у спільній власності, житловий будинок, кілька земельних ділянок, автомобіль ВАЗ 1993 року випуску та 572 тис. грн готівкових коштів.
Як депутат Коноплястий публічно пов’язує створення «Ветеранського простору» зі своєю роботою та громадськими пріоритетами. Саме тому закупівля на понад пів мільйона гривень для телевізійного висвітлення діяльності установи викликає додаткове питання: чи йдеться виключно про інформування громади про роботу закладу, чи також про медійне підсилення посадовця, який очолює установу та представляє її діяльність як один зі своїх здобутків.
Цей випадок є показовим не лише для Білої Церкви, а й для обласної влади, яка координує та контролює роботу комунальних установ регіону. Він демонструє ширшу проблему визначення пріоритетів у використанні бюджетних коштів. Чи повинні комунальні установи, які фінансуються коштом громади та самі звертаються до місцевої влади по додаткове фінансування, витрачати сотні тисяч гривень на власний медійний супровід? Особливо під час війни, коли кожна бюджетна гривня має насамперед працювати на підтримку ветеранів і їхніх родин, заради яких такі установи й були створені.