#

Повернути землю селянам: як у КОДА звільняли голову обласного Держгеокастру

08.04.2019 21:04
Повернути землю селянам: як у КОДА звільняли голову обласного Держгеокастру

Реакція київської обласної влади на нещодавню публікацію «Моєї Київщини» про земельний скандал, що виник у Переяслав-Хмельницькому районі, не забарилася. У понеділок, 8 квітня, у приміщенні Київської ОДА відбулась нарада очільника Київської області Олександра Терещука з посадовцями Переяславщини та представниками управління Держгеокадастру у Київській області, в результаті якої були ухвалені жорсткі кадрові рішення.

Як писали ми нещодавно, у селах Хоцьки, Велика Каратуль та Помоклі нещодавно залишились без права користування  земельними ділянками, які вже невдовзі, згідно з генеральним планом, буде включено в адміністративні межі села з подальшим розпаюванням для працівників соціальної сфери, учасників бойових дій та пільгових категорій. Натомість ці землі та пасовища було віддано у постійне користування державному підприємству «Київська обласна «Коконосушарка». 

І це далеко непоодинокі випадки, про які довелося почути голові КОДА Олександру Терещуку.  Розпочинаючи «розбір польотів», він наголосив на тому, що наразі найактуальнішими залишаються  питання роботи управління Держгеокадастру у Київській області та питання землі, адже ситуація в області досить незрозуміла, і куди йдуть всі ці землі невідомо. З огляду на це Олександр Терещук одразу поінформував присутніх про невідповідність окремих чиновників займаним посадам:

«Мною було направлено лист до Кабінету міністрів про зняття з посади керівника Головного управління Держгеокадастру у Київській області Людмили Приходько, так як я не бачу прозорості її роботи, не можу зрозуміти чому стільки нарікань і в чиїх вона діє інтересах.  Я попереджав що це тільки початок, я візьмусь за це питання і дам відповідь кожному, куди пішла земля», - заявив Олександр Терещук.

Дісталося і керівнику вищезгаданого державного підприємства «Київська обласна «Коконосушарка», щоправда заочно, адже на нараду з головою КОДА той з’явитися відмовився. Відтак Олександр Терещук розпорядився підготувати подання про зняття очільника державного підприємства з посади: «Готуйте подання про зняття даного керівника з посади. Якщо він сьогодні  не їде до голови обласної адміністрації, сільських голів та тих, хто постраждав від цієї історії, то цьому керівнику немає там що робити. Я такого керівника не знаю, це якийсь самозванець».

Повертаючись до земельних ділянок,  голова Переяслав-Хмельницької ОДА Юрій Клименко доповів, що загалом мова йде про 160 га в трьох вищезазначених селах. Тому наразі гостро стоїть питання аби без дозволу сільської ради, районної державної адміністрації та районної ради не видавати жодної земельної ділянки. Висловилися і голови сільських рад, котрі впевнені, що правами селян просто знехтували, відверто та нахабно відібравши землі без будь-якого узгодження чи навіть попередження.

Проте, як зазначив заступник начальника управління Держгеокадастру у Київській області  Олександр  Постулін, в випадку саме з державним підприємством, чинним законодавством не передбачено погодження а ні з КОДА, а ні з сільськими радами, але запевнив що найближчим часом доцільність користуватися такою кількістю землі державним підприємством буде переглянуто: «Враховуючи ситуацію, всі земельні ділянки які там зареєстровані, ми найближчим часом переглянемо,  чи має необхідність ДП «КО Коконосушарка» отримувати земельні ділянки. Якщо там була колективна форма власності, то відповідно до вихідних положень, які набули чинності 1 січня поточного року, всі земельні ділянки яка була в користуванні колективних с/г підприємств і які наразі ліквідовані, вони в автоматичному режимі мають перейти в підпорядкування  територіальних громад. Для цього необхідно буде провести інвентаризацію і це вже є підставою для реєстрації землі саме за людьми».

Натомість законність непогодження з державними адміністраціями, районними радами  та в решті з головою КОДА про виділення земель державним підприємствам прокоментував в.о. директора департаменту містобудування та архітектури КОДА  Дмитро Ликов, зазначивши що на сьогоднішній день немає регуляторного акту, який би зобов’язував це робити. Але разом з тим впевнений, що при виділенні великих територій в першу чергу треба брати до уваги розвиток населених пунктів: «Ця інформація є або у органів місцевого самоврядування або в уповноваженого органу містобудування та архітектури. Наскільки мені відомо,  ні там, ні там ця інформація для виваженого державницького рішення не отримувалась, тому  ця норма не була врахована», - сказав Дмитро Ликов.

Власне тому головою КОДА було прийнято рішення підготувати пропозиції до Кабміну в тому, що б в обов’язковому порядку сьогодні при виділенні землі, враховувати інтереси місцевого жителя села чи міста.  З огляду ж на велике поголів’я худоби в населених пунктах, яке має випасатися вже з 1 травня, Олександр Терещук запевнив що воно випасатиметься на пасовищах і надалі: «Якщо сьогодні ми віддамо цю землю під «Коконосушарку», ми позбавимо село пасовищ. Я не проти розвитку державних підприємств, але однозначно проти того, щоб у села забирали пасовища. Треба враховувати і потреби селян. Тому люди повинні і надалі випасати худобу» - зазначив Олександр Терещук.

На завершення, вислухавши всі причетні сторони, Олександр Терещук запевнив що він – на боці селян.  Відтак дав розпорядження підготувати відповідні листи в Кабмін, Адміністрацію президента України, Міністерство агрополітики та прокуратуру Київської області.  Офіційне звернення отримає і управління Держгеокадастру з проханням утриматись від прийняття рішень без узгодження з матеріалами містобудівної та проектної документації. Відносно останньої установи, то голова КОДА дав три доби аби компетентні та відповідальні особи повернули ситуацію в зворотному напрямку.

Як анонсував Олександр Терещук, результати цієї роботи також будуть винесені на широкий загал. Утім, схоже, що скандальні земельні питання в Київській області на цьому не вичерпаються, адже помічниками Олександра Терещука, за його дорученням, вже готуються запити по усіх районах області, де ще подібним чином відібрали землі.  

 Надія Савчук, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram