#

Притягнути за вуха: як депутатку облради зробили директоркою лікарні в ОТГ

01.11.2021 08:00
Притягнути за вуха: як депутатку облради зробили директоркою лікарні в ОТГ
Тетяна Даценко відома як помічниця очільника ОТГ

19 жовтня переможницею конкурсу на заміщення вакантної посади директора КНП "Ставищенська лікарня" стала депутатка Київської обласної ради Тетяна Даценко. Такий вибір конкурсної комісії викликав у громадськості здивування та навіть обурення. Чому ж? Докладніше – в матеріалі «Моєї Київщини»

Жителі смт Ставище та прилеглих сіл вже давно не припиняють скаржитися на незадовільний рівень медицини в ОТГ, який продовжує занепадати із кожним днем. Наразі Ставищенська лікарня не має достатньої кількості ресурсів, що дозволило б надавати якісні медичні послуги, та й хороші спеціалісти не затримуються там на довго – сьогодні їх можна перерахувати на пальцях. Тому не дивно, що місцевій владі було зовсім нелегко знайти охочих керувати комунальним підприємством, що розвалюється на очах.

Його очільником був Юрій Воропай. За офіційною версією, він пішов із посади за згодою сторін, однак місцеві жителі розповідають, що того змусили написати заяву через розбіжності в поглядах із головою Ставищенської ОТГ Леонідом Джужиком. Після звільнення Воропая, селищна рада неодноразово оголошувала конкурс на заміщення вакантної посади, однак результат завжди був один – конкурсна комісія відхиляла подані конкурсні пропозиції через невідповідність поданих документів, а конкурс було вирішено вважати таким, що не відбувся. Показово й те, що ні один із заступників Воропая довгий час не хотів на себе брати відповідальність навіть тимчасово виконувати обов’язки керівника.

Та нарешті кандидати на участь в конкурсі таки знайшлися. Ними стали Тетяна Даценко та Євгеній Ліщук. Останній до цього працював начальником фінансового управління Виконавчого комітету Тетіївської міської ради,  Даценко ж раніше була виконавчим директором кредитної спілки "Українська Провідна". На минулорічних виборах вона також отримала мандат депутатки Київської обласної ради та відома як багаторічна помічниця чинного голови Ставищенської ОТГ Леоніда Джужика.

Для більшості зовсім не стало несподіванкою те, що за одноголосним рішенням комісії саме Даценко виборола перемогу та стала новою директоркою Ставищенської лікарні. А після оприлюдненого в мережі відео з процесом проведення конкурсу громадськість остаточно зійшлася на думці про те, що він був лише формальністю для призначення потрібної кандидатури – члени комісії не поставили жодного питання конкурсантам, не інакше, як від початку знали, хто має вибороти першість.

Та найбільше жителів ОТГ зацікавило питання – як керувати лікарнею зможе людина без профільної освіти, яка до того ж не має жодного стосунку до медичної сфери?

Тут варто згадати, що в кінці 2018 року МОЗ України було проведено невелику інституційну реформу щодо керівників закладів охорони здоров’я. На той час єдиним очільником медзакладу був головний лікар, який організовував як адміністративні, так і медичні процеси. Натомість, з впровадженням реформи було вирішено створити дві окремі посади, замість посади головного лікаря:  директора закладу, який відповідає за питання господарської діяльності та медичного директора, який контролює медичні процеси.

Відповідно обов’язки новообраної директорки будуть обмежуватися стратегічним плануванням; формуванням бюджету; координацією роботи закладу; аналізом економічної ефективності; організацією роботи та ефективної взаємодії всіх структурних підрозділів; залученням коштів на інвестиційні потреби закладу тощо.

Єдиними ж кваліфікаційними вимогами, які до неї висуваються, є вища освіта II рівня за ступенем магістра спеціальності галузі знань "Управління та адміністрування" або "Публічне управління та адміністрування", або "Право", або "Соціальні та поведінкові науки", або "Гуманітарні науки", або "Охорона здоров’я" та спеціалізацією "Організація і управління охороною здоров’я". А також стаж роботи на керівних посадах: для закладів національного рівня – не менше 10 років, обласного рівня – 7 років, районного рівня – 5 років. Для керівників закладів охорони здоров'я, які надають тільки первинну медичну допомогу, – не менше 3-х років стажу за основною спеціальністю або одного року на керівних посадах.

Та навіть те, що результати конкурсу відповідають законодавчим вимогам, не змогло повністю задовольнити мешканців Ставищенської громади. Вони розділилися на два табори: одні бачать в призначенні Даценко позитив – на їхню думку, впоратися з безладом, що панує в місцевій медицині зможе лише людина, яка "має зв’язки у владних кабінетах"; інші ж відкрито виступають проти такого рішення і акцентують на тому, що для того, аби добре керувати будь-яким процесом, потрібно повністю в ньому розумітися, в ідеалі – пройти всі щаблі медичної структури від медбрата до хірурга; коли ж на посаду "за вуха притягують" кандидата, страждають пересічні люди.

Така реакція жителів громади є цілком очевидною – адже директором місцевої лікарні вперше стає людина без медичної освіти. Наразі всі завмерли в очікуванні подальшого розвитку подій – чи зможе Тетяна Даценко гідно витримати покладену на неї відповідальність та підняти Ставищенську лікарню на новий рівень, чи ж остаточно знищить місцеву медицину?

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Євгенія Любомирська
журналістка