#

Проєкт "І на оновленій Землі..." або чому потрібен культурний фронт під час війни

23.08.2022 08:43
Проєкт "І на оновленій Землі..." або чому потрібен культурний фронт під час війни
Фото з відкриття виставки

Щоденно росіяни продовжують руйнувати культурні надбання українців, ефемерно сподіваючись, що так зможуть досягти кінцевої мети – знищити нас як націю. Лише на Київщині рашисти пошкодили 84 об’єкти культурної спадщини, серед яких Іванківський краєзнавчий музей і Музей ткацтва в Обуховичах. Але українська культура незнищенна, допоки про її збереження дбають. Про мистецький культурно-документальний проєкт "І на оновленій Землі...", який стартував 18 серпня в Національному музеї Тараса Шевченка, читайте в сьогоднішньому матеріалі


Вишгородський район один із перших узяв на себе удар, коли розпочався повномасштабний наступ російської федерації. Зокрема, Іванківська селищна громада більше місяця була окупована. Росіяни постійно давали знати про своє свинособаче нутро жахливими діями щодо місцевого населення, а також поступовим руйнуванням цивільної інфраструктури тощо. У межах нового культурно-документального проєкту "І на оновленій Землі..." представлено фотовиставку "В ім’я життя", авторами якої є Тетяна Самойленко та Ольга Хроменко. На світлинах зафіксовано злочини росіян проти українського народу, те, що не можна забути та варто на майбутнє запам’ятати.

 

У цілому проєкт складається з двох виставкових експозицій, розміщених на окремих локаціях Національного музею Тараса Шевченка. Інша частина присвячена відомій ткацькій династії Пособчук-Верес із села Обуховичі Вишгородського району. Важливо, що мета проєкту не обмежилася показом самобутніх зразків українського ткацтва, адже організатори презентували справжнє комплексне дослідження унікального творчого доробку Ганни Верес. 

Рушники поліської ткалі та лауреатки Державної премії імені Тараса Шевченка 1968 року Ганни Верес зберігалися в Іванківському краєзнавчому музеї та Музеї ткацтва в Обуховичах, але в ході російсько-української війни деякі з них були назавжди втрачені. Про це розповіла начальниця відділу культури Іванківської селищної ради Надія Бірюк:

 

25 лютого сталося непоправне і для світового мистецтва, і для нас. Снаряд, який попав у будівлю Іванківського історико-краєзнавчого музею, вцілив у той зал, де зберігалися роботи Ганни Верес. На виставці також представлені роботи родини Верес із Обуховицького музею ткацтва, який постраждав 11 березня, коли російські війська зайшли в Обуховичі. Роботи всі збереглися, але одні – в доброму стані, інші треба реставрувати.
 

Зауважимо, що Обуховицький музей наразі потребує капітального ремонту. Вікна вибиті, частина експонатів пошкоджена. Закликаємо всіх небайдужих меценатів фінансово допомогти зберегти нашу культурну спадщину, яку так сильно хочуть знищити загарбники.

 

Ініціаторкою проєкту "І на оновленій Землі..." та його безпосередньою кураторкою стала директорка Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидатка історичних наук Влада Литовченко, яка й розповіла про всі нюанси підготовки, взаємодію організаторів та співорганізаторів, а також проведені командою експедиції до Іванкова та Обуховичів у процесі зібрання необхідної інформації.

 

Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов подякував співробітникам архівних установ за оперативну роботу та зазначив:

Це не перший наш спільний кроссекторальний архівно-музейний проєкт із Владою Литовченко. Стало вже доброю традиційним – коли іде звернення від Вишгородського історико-культурного заповідника, то завжди пропонується гарантовано цікавий і успішний проєкт.

 Важливість проєкту "І на оновленій Землі..." констатував Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко:

Виставки в межах цього унікального проєкту демонструють, що українські культурні й мистецькі традиції житимуть попри все. А зламати дух українського народу не під силу навіть дикій російській орді.
Ведучею заходу була українська акторка та телеведуча, народна артистка України Ольга Сумська. Загалом на відкритті зібралися музейні, архівні діячі, представники влади, представники ЗМІ та інші небайдужі до збереження історико-культурної спадщини українці.
 

Перший заступник Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв підкреслив:

 

Мистецтво завжди об’єднувало людство, а тим більше мистецтво, що виросло з найпоширенішого та найзатребуванішого людством ремесла, що формувалось упродовж віків і стало невід’ємною частиною культури – ткацтва. А нині, коли Україна опинилась в епіцентрі страшного воєнного виклику, культура і традиційне мистецтво стали одними із стержнів самоідентифікації, навколо яких об’єднається нація.

 
Кураторка проєкту Влада Литовченко зазначила:

 

Мені приємно, що тут присутні члени родини Верес, зокрема, донька Ганни Верес Валентина, яка успадкувала ті знання, ту техніку, яку увібрала від матері, приємно, що родина продовжує династичні ткацькі традиції.

 До слова, начальниця відділу культури Іванківської селищної ради Надія Бірюк зробила невеличкий презент Валентині Верес – збірку Тамари Микитенко "Славні люди землі Поліської", у якій зображено життєвий і творчий шлях Валентини та її мами Ганни, а також Марії Пособчук.

 

Директор Департаменту Національного банку України та онук Ганни Верес Юрій Половньов зауважив:

 

Роботи Валентини Верес було презентовано не лише на її персональних виставках, а й на міжнародних. Валентина Іванівна за кілька десятиліть своєї творчої діяльності у галузі декоративно-прикладного мистецтва створила низку яскравих робіт, які знає вся Україна.

 Валентина продовжила традиції українського узорного ткацтва, відтак, у її роботах – не лише поліська автентика, а й непересічне бачення мисткині. Жінка створила не одне вбрання для хору Національного заслуженого українського народного хору імені Григорія Верьовки, зокрема в 1987 році саме вона вбрала у 45 барвистих костюмів жіночу групу Українського народного хору ім. Г. Верьовки (тодішня назва).

 

Примітно, що під час презентації виставки члени народного аматорського фольклорного ансамблю "Любисток" Іванківського будинку культури виступали в костюмах, створених Валентиною Верес.

 

Генеральна директорка Національного музею українського народного декоративного мистецтва Людмила Строкова наголосила:

 

Наш музей має, мабуть, найбільшу колекцію – понад 90 робіт – славетної родини Верес-Пособчук: це і роботи Ганни Верес, і її доньок Олени і Валентини, і дочок та синів Валентини Верес.
Також мені приємно, що в цьому проєкті задіяний Іванківський історико-краєзнавчий музей. Ми розповідаємо про війну у низці виставок, на яких презентуємо, зокрема, творчість художниці з Іванкова Марії Примаченко.

 До речі, про долю картин Марії Примаченко, яка днями стала лауреаткою премії "Національна легенда України" (посмертно), розповіла начальниця відділу культури Іванківської селищної ради Надія Бірюк:

 

Роботи Марії Примаченко ми зняли раніше тільки через те, що вони висіли високо, то ж їх вдалося врятувати. І всі 36 днів, коли російська армія була в селищі, картини Приймаченко переховували, зберігали, і зберігаємо досі.
 

Культура концентрує соціальний досвід багатьох поколінь. Наразі завдання кожного з нас – не допустити, аби українська культура як складова світової зникла назовсім. Бережіть рідне! Популяризуйте! Не дайте загарбникам знищити наші мову, культуру, території. Мистецький культурно-документальний проєкт "І на оновленій Землі..." триватиме до 11 вересня 2022 року. Знайдіть час відвідати унікальну виставку. Вона працюватиме за графіком роботи Національного музею Тараса Шевченка.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст