#

Райради Київщини: як "регіонали" пофарбувалися на Бориспільщині

19.08.2020 08:07
Райради Київщини: як "регіонали" пофарбувалися на Бориспільщині
Фото з мережі Інтернет

Напередодні місцевих виборів "Моя Київщина" вирішила згадати досягнення та провали райрад регіону, а також з’ясувати, чи заслужили своєю роботою представники депутатського корпусу шанс на ще одну каденцію. Про діяльність Бориспільської районної ради читайте в сьогоднішньому матеріалі

Бориспільський район є одним із найбагатших у межах столичного регіону. Близькість до Києва автоматично піднімає вартість місцевої землі, а наявність аеропорту робить регіон інвестиційно привабливим. Утім, це дає доступ слугам народу (без лапок) до величезних корупційних ресурсів.

Загалом до складу Бориспільської райради входить 34 депутати, які були обрані від 7 політичних партій. Найбільшу кількість представників має "БПП "Солідарність" та "Наш край" – 11 та 7 народних обранців відповідно. У Всеукраїнського об’єднання "Свобода" та "Батьківщини" – 4 депутатські мандати. "Аграрна партія України" та "Радикальна партія Олега Ляшка" мають по 3 представники в Бориспільській райраді, а "Громадянська позиція" – два.

Депутатська фракція "БПП "Солідарність"

Голова фракції у райраді – Володимир Солдатенко. Адвокат, він до 2017 року займав посаду першого заступника голови Бориспільської районної державної адміністрації та обіймався житлово-комунальними питаннями.

Солдатенка нагороджено Орденом пошани за значний внесок у розвиток та популяризацію спорту та високі спортивні досягнення на міжнародній арені. Так, народний обранець певний час носив титул Інтерконтинентального чемпіона зі змішаних єдиноборств ММА.

Утім, у фракції вже колишнього президента України є інший персонаж, якого вважають справжнім хазяїном райради. Депутат Владислав Байчас є очільником Бориспільської районної ради з 2010 року. За часів Януковича він був головою Бориспільської районної організації Партії регіонів, а потім легко перефарбувався в БПП.

Так, ексрегіонал Байчас має дружні та родинні стосунки (куми) із народним депутатом, екс"бютівцем", а пізніше – представником фракції "БПП "Солідарність" Сергієм Міщенком, якого пов'язують із одіозним ексгенпрокурором Віктором Пшонкою.

За даними ЗМІ, Міщенко та Байчас контролюють інфраструктуру міжнародного аеропорту "Бориспіль", а саме: парковки та служби таксі аеропорту. Крім того, нібито ТОВ "Найс", що належить родині Байчаса, є постачальником-монополістом бензину для потреб аеропорту. Є й інші напрямки легального і не дуже бізнесу, напряму пов'язаного з аеропортом.

Прізвище Байчасів опинилося в центрі гучного скандалу в 2010 році. Тоді сталася ДТП за участю сина чинного очільника Бориспільської райради Дмитра. Останній "влетів" на своєму Porsche Cayenne Turbo в автомобіль Subaru, який від зіткнення загорівся. Жінка-водій Subaru залишилася жива, але була сильно травмована.

Варто зауважити, що наразі Дмитро Байчас працює прокурором столичної прокуратури №10 - в Шевченківському районі Києва.

Що ж до Байчаса-старшого, то той зумів завести низку "регіоналів" під прапорами БПП, і жорстко контролювати раду в регіоні.

Депутат Валерій Гудзь – полковник Збройних сил України. Пройшов бої в секторі "Д" на кордоні з РФ, був під вогнем російських "градів" (2014), воював у Луганській області, у районі Волновахи (2014—2015) та Авдіївки (2017). Із 2017 року – командир 24-ї окремої механізованої бригади, до цього був заступником командира 72-ї мехбригади. Гудзю присвоїли звання "Почесний громадянин Бориспільського району" та "Народний Герой України".

Ексрегіонал і обранець від БПП Іван Криворот наразі займає посаду начальника адміністративного господарського відділу в ТОВ "Полетехніка". У селі Сошників Бориспільського району депутат має чималі земельні ділянки. Так, згідно з даними декларації за 2020 рік, їхня загальна площа становить 69 646 кв м.

Депутатка Анна Ільчишина є директоркою КНП Бориспільської районної ради "Бориспільський районний центр первинної медико-санітарної допомоги". Окрім цього, вона є присяжною Бориспільського міського районного суду. Також Ільчишина – голова комісії з питань гуманітарної сфери районної ради.

Ще одним обранцем у Бориспільській райраді є Володимир Гуральник – член сімейства, що владарює в селі Дударків. Так, його батько Микола Гуральник – сільський голова, а мати Наталія Гуральник – секретарка сільської ради. Сам же Володимир у сільській раді займає посаду юриста. Повний набір...

Прізвище Гуральник фігурувало в низці скандалів, пов’язаних здебільшого із земельними аферами. Але до відповідальності за корупційні правопорушення ніхто так і не був притягнутий.

Наступним депутатом райради є ексрегіонал Володимир Хворостянко. Він свого часу працював керівником ВАТ "Київоблгаз", власником якого був і залишається одіозний олігарх Дмитро Фірташ. На час балотування в 2015 році був начальником Броварської філії газового господарства. Також народний обранець – один із засновників ТОВ "НОІД". Наразі Хворостянко на пенсії. До слова, за даними декларацій кількох років, активи нардепа суттєво перевищують доходи.

Слід зазначити, що Хворостянко в райраді очолює комісію з питань соціально-економічного та культурного розвитку.

Депутат Віталій Венгрін – завідуючий травматологічним відділенням Бориспільської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування.

Народний обранець Юрій Річка – фізична особа-підприємець, що спеціалізується на торгівлі переважно продуктами харчування. За даними декларації за 2020 рік, у селі Гнідин Бориспільского району в депутата є житловий будинок загальною площею 181,3 кв м, але немає земельної ділянки.

Депутатка Лілія Гурська є директоркою Вишенської ЗОШ I-III ступенів. Окрім цього, вона викладає в комунальному навчальному закладі Київської обласної ради "Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів".

Нардеп В’ячеслав Галатенко фізична особа-підприємець. У раду минулого скликання він був обраний як член партії "Фронт змін", а зараз пройшов як безпартійний.

Депутатська фракція "Наш край"

Тут зібралися всі колишні представники Партії регіонів. Уповноважений представник політпартії в райраді – Сергій Кравченко. Він є директором Старинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Бориспільської районної ради. Варто зазначити, що до минулого скликання райради Кравченко потрапив як член "Партії регіонів".

Серед ексрегіоналів також і чинний нардеп Іван Недогибченко. Так, він є заступником голови Бориспільської райради з 2002 року. Недогибченко – один із засновників громадської організації "Садівницьке товариство "Ельвіра". Також він - один з тіньових організаторів всіх виборчих кампаній в районі мало не  з 20-річним досвідом. Єдина проблема - методи його роботи викликають зауваження і мали б бути дослідженими правоохоронними органами.

Депутат Вадим Марисенко – директор з економіки та розвитку приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "Мава", засновником якого сам же і є. Він володіє чималою кількістю земельних ділянок у селі Гнідин Бориспільського району. Так, їхня загальна площа становить 398 135 кв м.

Щодо декларації народного обранця є декілька нюансів. Насамперед варто зазначити, що сума грошових активів нардепа та його родини перевищує 5 млн грн. У Марисенка є житловий будинок (320 кв м) у Туреччині, а в його дружини – у Софіївській Борщагівці Києво-Святошинського району (491,4 кв м).

Сім’я пересувається на "люксових" автомобілях: у депутата Land Rover Range Rover 2011 року випуску, а в його жінки – Porsche Cayenne (2012).

Серед депутатів Бориспільської райради є й сільський голова Дударкова Микола Гуральник, мова про якого йшла трошки вище (батько "БППшника" Володимира Гуральника).

Варто згадати про ситуацію з наїздом - в прямому сенсі цього слова - на журналістів. Так, 13 листопада 2019 року Микола Гуральник відмовився дати коментар щодо корупційної діяльності та наїхав на людей своїм автомобілем. Як відомо, одного з журналістів посадовець "провіз" на капоті кілька десятків метрів. Тут, як завжди, фігурувала безкарність…

Депутат Антон Мотрич – керуючий справами районної ради із 2016 року. Із 2009 року займав посаду радника голови Бориспільської районної ради з питань юридичного забезпечення. Він очолює комісію з питань земельних відносин, комунальної власності, будівництва та архітектури.

Нардеп Віталій Пилипчук – засновник ТОВ "Кращий шлях", що спеціалізується на будівництві.

Народний обранець Володимир Гапон – головний інженер ТОВ "Марбет".

Депутатська фракція Всеукраїнське об’єднання "Свобода"

Голова фракції в райраді – Віталій Гордієнко. У 2014 році він був очільником Бориспільської РДА. У 2015 році балотувався до Київської обласної ради, проте його не обрали. Невдача спіткала й на минулорічних позачергових виборах народних депутатів до Верховної Ради (98 округ).

Гордієнко є одним із трьох відомих у Бориспільському районі братів-аграріїв – засновників фірми "Паларіс". Також варто зазначити, що він працював помічником депутата "ударівця", а потім представника БПП Павла Різаненка у Верховній Раді VII та VIII скликання.

Народний обранець Олександр Сигнаєвський – головний бухгалтер вище згаданого ПП "Паларіс".

Депутатка Оксана Сердюк – учителька Рогозівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Бориспільської районної ради. Слід зауважити, що до ради минулого скликання вона була обрана як членкиня політичної партії "Сильна Україна".

Ще одна представниця прекрасної статі в райраді – Юлія Кияшко. Вона очолює координаційну волонтерську раду при Бориспільській районній державній адміністрації.

Депутатська фракція Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина"

Уповноважений представник фракції у райраді – Віталій Тищук. Він є фахівцем із цивільного захисту в "Бориспільській багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування". Також Тищук – член правління благодійного фонду "Борисове поле".

Депутат Андрій Величенко – директор КП БРР "Благоустрій". У райраді є головою комісії з питань екології, природних ресурсів та благоустрою.

Секретарем вище зазначеної комісії є народна обраниця Світлана Турова. Наразі вона на пенсії.      

Нардеп Леонід Чугайнов – засновник ПП "СКАЙ-СТАЙЛ", що спеціалізується на торгівлі продуктами харчування.

Депутатська фракція "Аграрна партія України"

Голова фракції в райраді – ексрегіонал Микола Кононенко. Свого часу він був головою Бориспільської районної ради (2002-2006) та заступником голови Бориспільської райдержадміністрації з питань житлово-комунального господарства, транспорту та зв’язку, економіки, промислової та інвестиційної політики (2007 – 2011) та першим заступником голови Бориспільської РДА.

Згодом Кононенко займав посаду виконавчого директора ТОВ "УкртеплоКиїв". Цим керівні посади депутата не закінчуються. Наразі він - директор ТОВ "Автосервіс".

Обранець Віктор Сайко нині пенсіонер. До 2019 року був директором ТОВ "ПаркАгро". У райраді Сайко очолює комісію з питань законності, правопорядку та боротьби з корупцією.

Депутат Юрій Коваленко є заступником директора комунального підприємства Бориспільської районної ради "Бориспільрайпроект".

Депутатська фракція "Радикальна партія Олега Ляшка"

У райраді фракцію очолює Володимир Шаповал. Він є засновником та комерційним директором "Бориспільметбуд". До цього Шаповал займав посаду гендиректора ТОВ "Лаукар-Інфо".

Олександр Зубчук офіційно безробітний. У минуле скликання райради потрапив від політсили "Удар" (членом партії не був). Зубчук багато років був директором СТОВ "Старшинська птахофабрика", що є одним із найбільших платників податків у межах столичного регіону.

Щодо декларації Зубчука є чимало нюансів. Насамперед слід зазначити, що активи депутата суттєво перевищують доходи депутата та його родини (більше ніж в 10 разів).

Сім’я народного обранця володіє низкою "люксових" автомобілів. Так, у дружини два Land Rover Evoque 2014 року випуску, а в самого Зубчука BMW X5 (2013), Audi SQ7 (2017), Lexus LX 570 (2011).

Також Зубчук має земельні ділянки в селах Мирне Бориспільського району та Веселинівка Баришівського району загальною площею 85 931 кв м та 754 000 кв м відповідно.

Нардеп Микола Мороз у райраду минулого скликання потрапив як член партії "Нова політика". Нині він є головою комісії з питань регламенту, депутатської етики, забезпечення діяльності депутатів.

Мороз – директор ПП "Витязь", що спеціалізується на будівництві доріг та автострад.

Депутатська фракція "Громадянська позиція"

Голова фракції в райраді – пенсіонер Микола Поминальний. Він є одним із засновників благодійного фонду "Борисове поле".

Депутат Микола Тригубенко – пенсіонер. У раді – член комісії з питань екології, природних ресурсів та благоустрою.

Щодо діяльності депутатського корпусу в Бориспільській райраді, очікуване злагоджене прийняття рішень на пленарних засіданнях. Проти майже ніколи не голосують. Величезні гроші, а також переляк - багато хто з депутатів справді бояться Байчаса - перетворило голосування на формальність. А от із відвідуваністю картина цікавіша: стандартно близько 10 депутатів (а це третина!) не з’являються.

У Бориспільській районній раді попереднього скликання половину депутатського корпусу становили представники "Партії регіонів". Відтак, чимало ексрегіоналів "перефарбувалися" і надалі "вкореняються" у райраді. Імовірно, чинні депутати спробують утримати владу у своїх руках і на цьогорічних місцевих виборах. Тим паче, деяким з них (як то Байчасу) вдалося фактично викупити одразу кілька політичних брендів (серед яких і "Слуги народу", і "Євросолідарність".

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст