#

Райради Київщини: чому згурівський "одобрямс" не викорінити ніяк

29.04.2020 09:36
Райради Київщини: чому згурівський "одобрямс" не викорінити ніяк
Нинішня Згурівська райрада

Уже цього року в усіх населених пунктах Київської області обиратимуть нову владу. "Моя Київщина" вирішила згадати досягнення та провали мерій та райрад регіону та з’ясувати, чи заслужило чинне керівництво шанс на ще одну каденцію. Сьогодні в полі нашого зору опинилася Згурівська районна рада

Розпочнемо знайомство з діяльністю Згурівської районної ради насамперед із постаті його чинного керівника – Олександра Івченка. Він відомий передусім тим, що протягом 13 років очолював відділ спорту Згурівської РДА. Свою депутатську діяльність Івченко розпочав у 2010 році, коли був обраний до Згурівської районної ради VI скликання від Аграрної партії. Згодом, на чергових місцевих виборах 2015 року, він знову став депутатом Згурівської районної ради від тієї ж районної партійної організації Аграрної партії України. Членом цієї політсили він є й досі.

Упродовж 2014-2015 років Івченко займав посаду заступника голови Згурівської районної ради, а в 2015 – як представник Аграрної партії був обраний очільником Згурівської районної ради. За часів президентства Петра Порошенка серйозний вплив на район здійснювала уродженка Згурівки Ніна Южаніна, яка на той момент була головою комітету з питань податкової та митної політики. Враховуючи той факт, що Згурівський район є одним з найменш заселених (тут живе менше 16 тисяч осіб) та не надто фінансово успішних (досі не можуть відбудувати спортшколу, яка згоріла в 2017 році, хоча тут мають величезні наділи такі латифундисти як мільярдер Віталій Гайдук та власник свиноферм, Герой України Олександр Мостіпан) регіонів Київської області, наявність такої фігури, як Южаніна не могла не змістити політичні пріоритети усього керівництва району, зокрема, і голови райради.  

Згідно з даними декларації за 2020 рік, очільник Згурівської райради живе досить скромно: будь-яких накопичень чи майна він не має. Відтак, йому належить земельна ділянка у Згурівці (20 000 кв.м.), а дружині – дві площею 708 кв.м. і 423 кв.м. у селі Засупоївка Яготинського району.

Варто зазначити, у яких скандалах фігурувало ім’я чинного голови Згурівської районної ради. Так, у березні 2017 року співробітники Національного агентства з питань запобігання корупції запідозрило в діях Івченка корупційну складову. Як наслідок – щодо чинного очільника райради було складено адмінпротокол.

За даними НАЗК, Івченко "не вжив заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів, не повідомив сесії ради про наявність реального конфлікту інтересів і свідомо голосував за прийняття рішення про встановлення собі відповідного преміювання". Таким чином, були порушені вимоги ч.1 ст. 28 Закону України "Про запобігання корупції".

Заступником голови Згурівської районної ради працює Микола Бойко. Слід зауважити, що він є керівником Згурівської районної партійної організації "Радикальна партія Олега Ляшка". Загалом у райраді, окрім Бойка, ще один радикал – Григорій Радкевич (членом політсили не є). Останній є засновником ТОВ "Яготинське хлібоприймальне підприємство".

Зупинимося більш детально на депутатському корпусі районної ради, куди входять 26 представників різних політичних сил. Тут превалює "Аграрна партія України", яка налічує 8 народних обранців включно з чинним головою Згурівської районної ради Олександром Івченком.

Абсолютно закономірно, що більшість депутатів Згурівської районної ради від "Аграрної партії" тісно пов’язані з АПК. Так, фермерським господарством "Лісовчуки", що в селі Середівка Згурівського району, керує Володимир Єфіменко. Його заступник – Григорій Волковський, також депутат від "Аграрної партії України".

Серед народних обранців від партії "аграріїв" також Володимир Бондаренко – директор СФГ "Чайка-5", Костянтин  Рудь – керівник фермерського господарства "Сатурн", Олексій Винник  – директор ТОВ "Обрій" і ФГ "Винник О.І.", Сергій Мартишко – голова фермерського господарства "Родина 2007", власник ПП "Агроекспорт", Валентин Ващенко – начальник Згурівської районної державної лікарні ветеринарної медицини.

Від політичної партії "Наш край" до Згурівської районної ради було обрано 6 депутатів. Серед них головного бухгалтера ТОВ "КІС-АГРО" Наталію Карпенко, завідувачку Згурівського районного сектору Управління державної міграційної служби Тетяну Вовк.

Головою постійної комісії з питань аграрної політики, земельних відносин та охорони навколишнього середовища є Станіслав Кошіль. Він же – виконавчий директор СП ТОВ "Нива Переяславщини", керівник ТОВ "Нива Фарм", голова ФГ "Щедра нива Яготина".

Начальниця комунального підприємства "Згурівський комбінат комунальних підприємств" Тетяна Пітайчук є головою постійної комісії з питань промисловості, будівництва, інвестицій, транспорту, зв’язку, підприємництва, житлово-комунального господарства та благоустрою.

Петро Хилько був керівником різних структур, які були "за власним бажанням" ліквідовані у лютому 2017 року. Чому так сталося - невідомо. Але цікаво, що кінцевим бенефіціарним власником двох із них (сільськогосподарські товариства з обмеженою відповідальністю "Урожай" і "Лемешівське") був "король курятини" Юрій Косюк.

Цікаво, що проти Петра Хилька було порушено кримінальне провадження щодо декларування недостовірної інформації. Також цей депутат районної ради притягався до адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху…

Блок Петра Порошенка "Солідарність" представляє 4 особи: Володимир Клюшниченко, Сергій Мартиненко, Валерій Мозговий, Лідія Жлобина. Слід зауважити, що директорка Аркадіївської загальнооосвітньої школи Лідія Жлобіна є головою постійної комісії з питань соціального захисту населення, освіти, охорони здоров’я, культури, молодіжної політики, спорту та туризму.

Народними обранцями від фракції ВО "Свобода" у Згурівській районній раді стали: Степан Кузьмич, Оксана Зубкова, Лідія Колесник, Володимир Купрій, Лідія Бенюх. Лише остання депутатка не є членом політсили, яку представляє.

"Свободівці" Згурівської райради теж безпосередньо повꞌязані з аграрною промисловістю. Відтак, Степан Кузьмич – директор ФГ "Кузьмич", а також голова ГО "Асоціація фермерів Згурівського району", Володимир Купрій – керівник компанії ФГ "Купрій Агро".

Мінімально кількісно представлена ВО "Батьківщина" –лише Сергій Золотоверхий. Зате він є головою постійної комісій Згурівської районної ради з питань бюджету, фінансів і соціально-економічного розвитку.

За даними декларації, поданої у 2019 році, у Золотоверхого є будинок, але немає землі. Така ж картина й у представника БПП "Солідарність" Валерія Мозгового (уже декілька років поспіль). Останній входить до складу тієї ж комісії. До 30 січня 2020 року Мозговий займав посаду голови Згурівської РДА. За час своєї каденції уже ексочільник райдержадміністрації встиг потрапити під приціл прокуратури Київської області. Так, проти нього відкрили кримінальне провадження щодо земельної справи.

Досудовим розслідуванням було встановлено, що у квітні 2016 року між Згурівською РДА та одним з фермерських господарств незаконно уклали договори оренди землі площею 50 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Службовець "фактично позбавив членів колективного сільськогосподарського підприємства права володіння належним їм майном на загальну суму майже 293 тисячі гривень", – стверджують в обласній прокуратурі.

Про афери Мозгового знали на найвищому рівні. Так, у Верховній Раді розглядали запит нардепа Олега Велікіна до Президента України щодо перевірки фактів зловживання службовим становищем та припинення повноважень голови Згурівської РДА.

Цілком зрозумілим було те, що в разі доведення справи до суду Мозговий ризикує не тільки втратити посаду, а й "загриміти" за грати. Проте, 25 лютого 2019 через приїзд Петра Порошенка на Київщину не відбулося судове засідання, де обвинуваченим був Мозговий…

Загалом, депутатський корпус Згурівської районної ради працює, як це буває там, де панує суцільний "одобрямс" між місцевими "елітами", напрочуд злагоджено: майже всі рішення ухвалюються народними обранцями одноголосно. Візьмемо до прикладу підсумки 50 сесії Згурівської районної ради, що відбулася 2 квітня 2020 року. Лише в одному питанні троє депутатів утрималися від голосування.

Підсумки пленарних засідань райради дають підстави говорити про те, що чинні депутати, очільник і його заступник мають хороші шанси продовжити свою каденцію на ще один термін. Хоча б тому, що в цьому невеличкому районі вже давно немає жодного оновлення політичних "еліт". І поява тут "Слуг народу" чи якихось інших політпроектів нічого кардинально не змінить: просто нинішні депутати як завджи перефарбуються...

Антон Болбочан, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook