#

Резонанс чи провокація? Як працює главк "К" СБУ на Київщині

09.07.2019 10:34
Резонанс чи провокація? Як працює главк "К" СБУ на Київщині

Не так давно новообраний Президент Володимир Зеленський призначив виконуючим обов'язки глави СБУ свого соратника Івана Баканова. Разом вони визначили основним напрямком діяльності спецслужби боротьбу з системною корупцією і контрабандою, які сама ж спецслужба до останнього часу і очолювала. Але що відбувається насправді в самій СБУ, особливо на нижчому рівні, розбиралася «Моя Київщина»

Розглянемо це на прикладі головних борців з корупцією Київської області в самому серці України – столичного главку «К», до складу якого входить і столиця, і уся Київщина. Це підрозділ з багатою історією, але за останні роки він став відомим низкою гучних затримань, які викликали багато питань у громадськості. Головний фігурант даних скандалів – такий собі Олександр Білоус, який обіймає не останню посаду в системі СБУ, будучи заступником начальника главку «К» управління СБУ в м.Києві і Київській області.

Варто нагадати, що чистка рядів у відділі «К» активно гальмувалася за часів Петра Порошенка. Скандал з Сергієм Семочком, якого журналісти звинуватили у свідомому блокуванні продажу в Україні життєво важливих ліків для діалізу, а також у наявності чималої кількості дорогої нерухомості під Києвом, завершився нічим. Попри те, що цього скандального персонажа у 2018 році перевели на посаду першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки України, нікуди не подівся його вплив на Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби безпеки України (в народі – відділ «К»), який він очолював з 2015 по 2017 рік.

Утім, схоже, що зараз захищати команду Семочка – нікому. Тим паче, що на нього і його підлеглих є «зуб» в політиків топ-рівня. Зокрема, за інформацією «Моєї Київщині», серйозну образу зберіг Міхаел Саакашвілі, який не так давно повернувся в Україну і зараз балотується до Верховної Ради. Йдеться про спробу його арешту в 2017 році. Тоді самого Саакашвілі просто видворили з України, а його соратника – Северіона Дангадзе затримали, змусили дати свідчення на Саакашвілі і засудили, давши умовне.

Тоді в багатьох це викликало серйозне здивування, адже санкції статей, які йому ставили (ст.110-2 і 256 КК України), передбачали від восьми до десяти років позбавлення волі. Утім, можливе пояснення того, що справу так і не довели до логічного кінця полягає в тому, що «спецоперація» була цілком «липовою».

Опубліковані Генпрокуратурою і СБУ відеозаписи передачі грошей Дангадзе нібито представником Курченка наштовхують на логічне запитання - ким вони були зроблені? У команді Саакашвілі не під запис говорять про те, що в них існує підозра в тому, що а) записи були сфальшовані б) за цим стоять співробітники главку відділу «К» у Києві і Київській області. Підозра лягла на Олександра Білоуса, якого вважають одним з виконавців даної провокації. Він, до речі, має стосунок і до Семочка.

Якщо це правда, то вся ця спецоперація була не єдиною «підставою» з боку Олександра Білоуса і компанії. Справа в тому, що Білоус фігурує в скандалі навколо колишнього заступника голови СБУ Юрія Артюхова, пов'язаного з «фришуванням» низки конвертаційних центрів. Згідно з опублікованими даними, Білоус, нібито виступав посередником при передачі коштів за закриття кримінальних справ проти організаторів конвертаційних центрів, а також за збір і передачу відсотка від їх виручки.

Ще одна історія, в якій фігурує Білоус – гучна справа із затриманням на хабарі мера Вишгорода Олексія Момота у квітні 2016 року. Резонансна справа про вимагання Момотом 1 мільйон євро чомусь дуже швидко розвалилася під тиском адвокатів і громадськості. Водночас у жовтні 2016 року в ЗМІ були поширені заяви т.зв. «сексота» СБУ Костянтина Рапоти, який прямо вказав, що організатори «спецоперації» - співробітники «К» «Білоус Олександр Петрович» і «Райков Денис» вимагали з нього гроші за його незатримання як особи в розшуку, а також буцімто схиляли його до участі в низці злочинних схем і провокацій, зокрема, і провокації щодо Момота з хабарем подальшим його «гучним» затриманням. Правда це, чи ні, невідомо, але Олексій Момот засуджений не був і залишається на своїй посаді, оскільки головний свідок відмовився від своїх показань і справу «зам'яли».

Інтерес також мають і інші «справи» Білоуса і компанії, про які в своїй заяві згадує громадянин Рапота. Так, згідно з даними офіційного сайту прокуратури Київської області, співробітниками Головного управління СБУ в м.Києві та Київській області у 2016 році були затримані двоє підданих Королівства Нідерландів, які нібито намагалися збути понад 1 мільйон фальшивих євро. Незважаючи на резонанс справи, подальшого розголосу традиційно це не набуло.

Варто зауважити, що Білоус і компанія не фігурують в корупційних скандалах і розслідуваннях прямо, весь час залишаючись в тіні, але в той же час, кількість «резонансних» справ, які в підсумку закінчилися нічим і відверто «пахнуть» провокаціями, змушує задуматися. Якщо все-таки в СБУ нарешті вирішили зайнятися очищенням і боротьбою з корупцією в своїх власних лавах, то в першу чергу необхідно звернути увагу на таких «борців» з корупцією…

Микола Тицький, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Facebook