#

Сільська голова Шамраївки Валентина Левіцька: укрупнення районів в області – це неправильно

27.07.2020 08:26
Сільська голова Шамраївки Валентина Левіцька: укрупнення районів в області – це неправильно
Валентина Левіцька

Про бюджетні справи, створення громад, нове районування, а також про майбутні вибори «Моя Київщина» поспілкувалася з головою села Шамраївка, що на Сквирщині, Валентиною Левіцькою

- Ви вже 10 років очолюєте Шамраївку. Яким питанням останні роки приділяється найбільше уваги?

- Найголовніше – план соціально-економічного розвитку громади, який ми разом з депутатами плануємо затвердити в грудні, і саме над цим питанням ми найбільше працюємо. Цим все сказано, адже це і будівництво доріг, і соціальний захист населення, а також допомога освітній і медичній галузі, розвитку фізкультури і спорту тощо. Як то кажуть, хочемо осягнути неосяжне, адже головне – це наші люди.  

- Який у вас бюджет і як наразі розпоряджаєтесь коштами? Чи сильно на нього вплинула епідемія коронавірусу?  

- Епідемія, звичайно, вплинула на бюджет, але незначно. А от чималі втрати є, і повязані вони з гранітним кар’єром, який знаходиться  на території громади. Справа в тому, що податки за надра, які раніше йшли нам, цього року забрали в державний бюджет. Відповідно, бюджет у нас був 3,5 мільйони гривень, а втратили ми 1,5 мільйони.

Держава постійно каже, що дбає насамперед про місцеве самоврядування і децентралізацію в тому числі. Я розумію, що потрібно і державний бюджет наповнювати, але ж і ми маємо отримувати хоча б половину прибутків.  Одне діло, коли б кар’єр знаходився за межами села, але ми розробили генеральний план і ввели його в межі. Зрозуміло, коли відбуваються вибухи,  їх чують наші жителі, зокрема є скарги, що руйнуються будинки. На жаль, в нас зараз питання №1 – щоб податки пішли назад. Я зверталась з цього приводу до народного депутата від «Слуги народу» Колюха, який пообіцяв, що спробує допомогти. Також за кошти сільського бюджету ми побудували два гарних спортивних майданчики, які обійшлися у 1 млн 400 тис. гривень, а саме спортивний стадіон та футбольне поле із штучним покриттям. Завдяки ж виділенню 300 тисяч гривень з обласного бюджету ми встановили тренажери для дітей. Я дуже задоволена, адже зараз там дуже багато молоді, як тих хто приїхав до бабусі на літо, так і сільської молоді. В нас, до речі, опорна школа, і ось таким чином ми її підсилюємо.                               Обласним бюджетом для утеплення  опорної школи виділено 5 млн.грн. Роботи розпочато.

- Тобто через гранітний кар’єр ви втратили надходжень до бюджету 1,2 мільйона гривень. Чи залишаєтесь ви на сьогодні однією із найсильніших громад в районі в плані бюджетоутворення, як це було раніше?

- Так, ми залишаємося сильними, адже у нас є виконання і перевиконання бюджету. На жаль, подекуди в громадах є ще гірші ситуації. Наші дрібні ФОПи і підприємці платять податки, які ми, до речі, не завищували. Приміром, за перше півріччя у нас виконання бюджету на 109%. Ми збираємо ці кошти, аби вже восени спрямувати на завершення будівництва дороги по вулиці Садова.

- Не так давно в районі побував очільник КОДА Василь Володін, котрому вже традиційно дісталися в спадок проблеми, які не вирішувались попередниками. Адже губернатори змінюються досить часто… Які найголовніші питання ви озвучили Володіну і чи є вже результати?

- Ці посади є тимчасовими, тому у владі має бути послідовність, яка, на мою думку, в Київській області існує. Приміром, у мене за 10 років побудовано 10 асфальтних доріг, адже я – людина комунікабельна і наполеглива, завжди працювала з усіма гілками влади пліч-о-пліч і ніхто не відмовив. Найголовніше, що Василь Володін приїхав і вручив новий автомобіль для наших медиків. Звичайно, що я озвучила проблеми, які є на території громади. Зокрема, подякувала йому за те, що  у період коронавірусу  відбулося капітальне будівництво дороги на одній з наших вулиць за кошти обласного бюджету – 1 млн 400 тис. гривень. Нам залишилось зібрати ще 1 мільйон, щоб завершити будівництво дороги.

Звісно, є ще декілька важливих проєктів, які вже декілька років  як зависли в області. Наприклад, реконструкція гідротехнічних споруд річки Роставиця. Відповідний проєкт ми зробили ще років 5 тому. Наразі кошторисна  документація коштує 5 мільйонів гривень і, на жаль, хоч в області програма є, але кошти на це не передбачаються. Тому, це питання було озвучено очільнику КОДА, на його прохання я написала листа і сподіваюсь, що він зреагує.

- Коли  почне свою роботу амбулаторія загальної практики сімейної медицини, будівництво якої наразі йде до завершення?

- Насамперед хочу сказати, що це дуже гарний проєкт. Чимало людей були обурені, зокрема і я не дуже підтримувала реформу медицини, але потім ми зрозуміли, що держава виділяє кошти на розбудову сільської медицини, в чому є велика потреба.

Ми почали будівництво амбулаторії ще у 2018 році, коли були виділені кошти. Це – 9 мільйонів гривень з державного бюджету, а також співфінансування 10% з районного бюджету. Зараз будівництво вже на стадії завершення: замовлено меблі та обладнання та зроблено благоустрій навколо самої амбулаторії. Я вже згадувала про закуплений сучасний автомобіль для лікарів, на якому протягом місяця наші медики виїздять на виклики як до жителів Шамраївки, так і ближніх сіл, а це понад 5 тисяч мешканців.  Відкрити амбулаторію ми плануємо на іменини держави, а саме до дня незалежності України. Це дуже потрібний і вагомий для нас проєкт.

- Чим допомагає у розвитку села депутат Київської обласної ради від вашого округу Леонід Глиняний?

- У нас з Леонідом Петровичем тісна співпраця, адже він багато допомагає з цукровим заводом, зокрема є найголовнішим нашим меценатом. По своєму округу він багато робить, і найперше – дітям і навчальним закладам. Мені це відомо як нікому, адже я працюю в його команді і мені це дуже приємно. Приміром, у нас є дуже гарна програма «Здорові діти – здорова нація», де діти готують свої проєкти, раз на рік захищають їх  та отримують нагороди.

У нас 5 років поспіль відбувався дводенний фестиваль патріотичної пісні «Шамраївські зорі» ,куди приїздили діти з усієї України, а серед журі були народні артисти. Звісно, кошти державного, районного чи сільського бюджету на це не використовується, а робиться виключно коштами Леоніда Глиняного. Крім усього, у  нас тепер є прекрасний будинок культури, який ми в минулому році капітально відремонтували за допомоги мецената Глиняного. До речі, на цей ремонт ним було витрачено 1 млн гривень особистих коштів і це далеко не все. Мені пощастило, що є така людина в селі.

- А які у Вас стосунки з керівництвом Сквирського району?

- Я – людина комунікабельна і доводжу правоту, якщо потрібно відстоювати проблеми громади, але загалом в нас дипломатичні стосунки і співпраця як з головою райдержадміністрації так, і з головою райради.

- Два роки тому Ви розповідали про територіальні конфлікти з Білою Церквою  відносно створення ОТГ. Яка зараз Ваша позиція і ситуація зокрема?

- Конфліктів зараз немає. Я одна з перших ініціювала створення Шамраївської громади 3 роки тому. На жаль, тільки дві громади відгукнулися, бо колеги думали, що держава поговорить і на цьому все закінчиться. Зараз вони шкодують, адже в нас могла би бути сильна громада. В результаті, сталося по-іншому, ми всі організувалися і йдемо у Сквирську ОТГ. Так, були моменти із Фурсівською громадою і мені достовірно невідомо хто так покерував, що хотіли Шамраївку долучити до Фурсівської громади. Але, ми стали в «позу», сказали своє слово і нас почули.

- Зрозуміло, що зі спортом і дозвіллям у вас все добре, а чи є проблема, притаманна маленьким населеним пунктам, а саме нестача дільничного поліцейського?

- Що стосується реформи поліції, то на сьогодні дуже проблематично застати дільничного інспектора в селі. І це не його вина, а ось цієї недолугої реформи, яка зробила свою справу. Справа в тому, що у нас на 27 сільських рад є тільки три дільничні інспектори. Тому ми працюємо в телефонному режимі, адже дільничний постійно чи в наряді чи на виїзді, а коли вже надто потрібно, запрошую до себе. Свій офіс та авто реформа передбачала на папері, а все скинули на органи місцевого самоврядування. Звісно, ми виділили йому кабінет, але він там не буває, бо постійно зайнятий. Прийом громадян дільничним не ведеться, відповідно люди приходять до мене і я в телефонному режимі з ним зв’язуюсь і озвучую проблему. Ось так і вирішуємо справи..

- Чи не здається Вам, що така робота є не продуктивною і не сумлінною?

- Про нашого дільничного я такого сказати не можу, бо він чує коли я звертаюсь.  Тим паче, зараз проблема з прийомом через коронавірус. В минулому році і позаминулі роки в нас були зустрічі з начальником поліції, прокурором, дільничним інспектором. Але такі зустрічі бувають двічі на рік. В цьому році інша ситуація.

- Яке Ваше ставлення до районування Київщини?

До нового районування ставлюсь негативно. В децентралізацію я вірила одразу тому, що кошти йдуть до місцевого самоврядування. Я маю намір балотуватися на голову Сквирської ОТГ і якщо мені пощастить, то ці кошти ми акумулюватимемо на Сквирщині одразу після того, як вони надійдуть. Я вірю в децентралізацію і вірила, але зараз впевнена, що тим громадам, які одразу об’єдналися, пощастило. Вони брали участь у різноманітних грантах, залучали кошти з різних бюджетів і програм. А на сьогодні, на жаль, що стосується укрупнення районів області, то це не правильно. Наприклад, місто Біла Церква і Білоцерківський район – це вже величезна кількість жителів. Я навіть не уявляю як це має бути і що це укрупнення дасть. З історії ми знаємо, що райони вже укрупнювали, а потім їх знову роздрібнили. Ми сьогодні говоримо про позитив для людей і доступність послуг людям, тобто все має бути в громаді. Я до кінця не розумію, яким чином район буде впливати на громаду, бо законодавство про це ще нічого не каже.

- Ви озвучили, що будете балотуватися на голову ОТГ. Вирішили йти на вибори тому, що відчуваєте підтримку людей?

- У мене є досвід роботи, я багато років працювала щоб створити Шамраївську громаду і вірила в це. Я багато чого зробила для нашої громади разом зі своєю командою, депутатами, виконком та меценатами.  Спробувати себе треба, адже велике значення має хто саме буде головою ОТГ, як розподілятимуться кошти, чи потраплять вони в села, чи залишаться тільки в містах.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка