#

Без тріумфу Авакова: що поки зупиняє створення поліцейської держави

24.03.2020 06:07
Без тріумфу Авакова: що поки зупиняє створення поліцейської держави
Арсен Аваков

Загроза поширення коронавірусу в усіх регіонах країни є причиною дискусій щодо необхідності введення надзвичайного стану, адже звичайні карантинні обмеження виявилися не дуже дієвими. Кількість хворих постійно зростає, але реальні цифри можуть бути справжді вражаючими. Досвід Китаю показує, що суворі обмеження можуть допомогти в боротьбі з новим вірусом. Утім, є шлях Нідерландів, де обрали частковий карантин заради збереження економіки. "Моя Київщина" розбиралася, хто насправді буде головним на час можливого запровадження надзвичайного стану, і чому не всі готові йти на цей сценарій

Для України епопея з коронавірусом розпочалася тоді, коли в Китаї боротьба з хворобою була в самому розпалі. Коли постало питання про евакуацію українців на батьківщину, деякі співвітчизники підняли паніку, адже були переконані, що таким чином вірус обов’язково проникне на територію нашої держави. Евакуйованих було розміщено на території санаторію Нацгвардії у Нових Санжарах Полтавської області, який перебуває у віданні очільника МВС Арсена Авакова.

Читайте також: Чого насамперед боятися під час пандемії Covid-19?

Цікаво, що напередодні транспортування людей до Нових Санжар у місцевих групах у соцмережі почали плодитися фейки, нібито жителів приречено на смерть новим вірусом. Кілька десятків ботів регулярно "підігрівали" ситуацію, після чого люди були готові до радикальних дій, навіть до спалення санаторію.

Новосанжарці та "гастролери" (явно організовані і проплачені) зустріли автобуси з палками та камінням у руках, проте завдяки правоохоронцям проблему вдалося врегулювати. Щоправда, журналісти довели причетність сторонніх сил до загострення ситуації, що була на руку голови МВД Арсену Авакову. Таким чином всі черговий раз переконалися, що: а) від міністра залежить дуже багато; б) міністр готовий заради влади на деякі підступні речі.

Варто додати, що зовсім нещодавно Аваков міг втратити свою посаду. Коли уряд Гончарука відправили у відставку було багато незадоволених можливим збереженням Авакова в міністерському кріслі, а з цього приводу влаштовувалися декілька акцій протесту. Однак президент Зеленський вирішив залишити його в обоймі. Можливо, свою роль у прийнятті такого рішення зіграв не тільки контроль частини фракції "Слуга народу", а й ситуація з евакуацією українців.

Під час переформатування Кабміну очільниця Міністерства охорони здоров’я Зоряна Скалецька перебувала в санаторії разом із евакуйованими з Китаю українцями. Саме там вона дізналася про втрату посади, яку згодом отримав Ілля Ємець. Він очолює ключове міністерство у час пандемії та несе відповідальність за протидію поширенню Covid-19.

Читайте також: Що пропонує міністр охорони здоров’я України Ємець для боротьби з коронавірусом (ІНФОРГРАФІКА).

Слід додати, що наразі Ємець активно відстоює позицію щодо запровадження надзвичайного стану, адже це, на його думку, єдиний метод у боротьбі з поширенням хвороби. Проте в міністерстві відбуваються серйозні підкилимні ігри: 23 березня Ілля Ємець написав заяву про відставку з поста очільника МОЗ. Джерела деяких видань повідомляють, що причиною написання заяви Ємцем став конфлікт із заступником. Також є інформація, що колишня в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун вже тиждень негласно щодня присутня в міністерстві й намагається впливати на роботу відомства.

Але є альтернативна теорія, яку оприлюднив народний депутат Олександр Дубінський. Він стверджує, що Ємець прийшов у міністерство з комерційною метою, проте, оцінивши ситуацію, вирішив інсценувати інфікування коронавірусом, щоб достойно покинути посаду. Він не оцінив наслідків свого вчинку, адже всім міністрам та членам РНБО, з якими він контактував останнім часом, довелося здавати тести, які виявилися негативними. Після цього Ємця змусили написати заяву на звільнення, а йому тепер активно підшуковують заміну.

Непевність у спроможності української медицини протистояти пандемії дійсно лякає, проте до ще більш серйозних наслідків може призвести паніка серед населення та недотримання наданих рекомендацій. Відносно невелика кількість громадян на період карантину зуміла перейти на дистанційний варіант роботи. Багатьом попри зупинку руху міжміських маршруток, електричок та столичного метрополітену доводиться щодня долати десятки кілометрів. Хоча цих відчайдухів теж можна зрозуміти, адже зовсім небагато людей мають достатній запас коштів, щоб на час карантину спокійно сидіти без роботи. Дехто вже вибудовує апокаліптичні прогнози відносно того, що люди вже скоро можуть вийти на голодні бунти, якщо влада не буде приймати жодних дій, зокрема з контролю цін на продукти та товари першої необхідності.

Саме тому жителі деяких міст області бралися навіть перекривати залізницю з вимогою відновити курсування електричок. Громадяни перешкоджали руху вантажних потягів, що ніяким чином не вплинуло на ситуацію. Проте поліція знову показала свою спроможність погасити найменші спалахи протестних настроїв серед населення, подекуди досить жорстокими методами.

Наразі ситуація в Україні дуже напружена й нестабільна. Продовження карантину буде тривати до того часу, поки спалах захворюваності не піде на спад, але потрібно враховувати, що пік фахівці прогнозують через 2-3 тижні. Дехто для України прогнозує гіршу епідемічну ситуації ніж у Італії та Іспанії, де гинуть сотні людей щодня.

Медичні установи Київської області, та й загалом по Україні, не готові прийняти всіх, кому потенційно може знадобитися лікування. Катастрофічно не вистачає обладнання, засобів захисту для медичного персоналу, дезінфекційних розчинів та багато іншого. Реальну допомогу надають представники бізнесу та відомі політики, проте краще б вони цим займалися раніше й на постійні основі. Будувати на цьому піар зараз, коли всі розуміють простий розрахунок нашого політичного естеблішменту, не дуже розумно, та й виглядає це дуже убого…

Свого часу реформування медицини призвело до того, що була ліквідована санітарно-епідеміологічна служба, яка зараз залишається рудиментом Держпродспоживслужби майже без повноважень. Фактично у нас дуже мало фахівців, які розуміються на питаннях ліквідації епідеміологічних вогнищ, встановленню контактних осіб та дезінфекції. Практикуючі інфекціоністи, сімейні лікарі та медики "швидкої" взяли на себе головний удар у боротьбі з пандемією, але людський ресурс досить обмежений. Гіркий досвід західних країн показує, що дуже багато медиків інфікуються і стають жертвами Covid-19.

Нещодавно Україна закупила першу партію швидких тестів на коронавірус та реагентів для проведення ПЛР-діагностики, тому слід очікувати на виявлення набагато більшої кількості інфікованих. Це дійсно позитивний момент, адже в такому разі можна буде швидше встановлювати контактних осіб, які підлягають ізоляції. Але при цьому всі мають суворо дотримуватися карантину, щоб зменшити навантаження на медичний персонал.

Коронавірус став справжнім випробуванням для всього світу, адже через пандемію стрімко падає ВВП багатьох країн. Не виключенням залишається й Україна, яка незабаром відчує дефіцит надходжень до бюджету через вимушену зупинку багатьох підприємств. Це стане причиною глибокої кризи для української економіки в недалекому майбутньому, але її масштаби залежать від нашої поведінки зараз.

Про серйозність ситуації говорить щоденна статистика хворих і померлих у європейських країнах, де медичне забезпечення є набагато кращим. Але по всій Європі введено жорсткий карантин і високі штрафи за його порушення, що не подобається тим, хто не усвідомлює потенційну загрозу. Вперше за 15 років при владі канцлер Німеччини Ангела Меркель звернулася до громадян із закликом максимально спокійно реагувати на ситуацію та дотримуватися суворого карантинного режиму, адже паніка є ще більшою загрозою, ніж вірус.

Введення режиму надзвичайного стану (не плутати з надзвичайною ситуацією) в нашій країні викликає серйозні дискусії. Таке рішення може мати багато підводних каменів, серйозність яких об’єктивно оцінити поки досить важко. В умовах надзвичайного стану (НС) органи державної влади, військове командування та органи місцевого самоврядування отримують особливі повноваження, допускається тимчасове обмеження конституційних прав і свобод людини.

Управління державою на період НС переходить до військових та силовиків, які мають контролювати дотримання цивільними всіх вимог карантину. Уже зараз лунають заклики не виходити з домівок без зайвої потреби, але змусити поки ніхто не може. У разі введення надзвичайного стану всі матимуть залишатися в своїх будинках. Логічно, що керувати всіма діями буде міністр Арсен Аваков, який керує МВС рекордні шість років – більше, ніж будь-хто з його попередників за всю історію незалежності України.

Сам Аваков на своїй сторінці в Facebook повідомив, що виступає за впровадження режиму надзвичайного стану: ну це й не дивно, адже таким чином він стане чи не найважливішою фігурою в країні. На деяких інформаційних ресурсах з’явилися статті з обґрунтуванням такої необхідності з усією строгістю методів, але більше всього насторожує синхронність подачі інформації, що виглядає занадто театрально. Тим паче, паралельним курсом в медіа-полі діє Аваков, який надає чимало порад представникам чинної влади щодо поводження у час карантину, зокрема економічних, що виходить далеко за рамки його повноважень.

Загалом політична виживаність Авакова дійсно вражає: він зберігся при двох президентах та в складі двох урядів Яценюка, уряді Гройсмана, Гончарука та Шмигаля. Він став не просто головним силовиком, а й політиком, із позицією якого змушені рахуватися. Він потрапив у низку скандалів із виділенням землі, кришуванням незаконного бізнесу, зокрема ігрових автоматів, та тиском на бізнес. Деякі видання повідомляють, що він не просто зумів зберегти свої статки, а й успішно їх примножує. Щоправда, незадоволених його роботою стає більше, зокрема й серед депутатів "Слуги народу"…

Поки що бажання Авакова ввести надзвичайний стан не виправдані кількістю виявлених хворих, але це скоріше через недостатність тест-систем. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що поки питання про введення НС в Україні не стоїть, а в кожній області, де виявлено Covid-19, введено режим надзвичайної ситуації.

Читайте також: Які наслідки введення надзвичайної ситуації для жителів Київщини.

Але ситуація може різко змінитися, особливо через халатне ставлення співгромадян до закликів медиків щодо самоізоляції, що дозволяє перервати інфекційний ланцюг та зупинити поширення вірусу. Якщо кількість хворих буде стрімко зростати, питання про НС буде розглянуто Верховною Радою та підписано президентом.

Наразі питання введення надзвичайного стану є дещо спекулятивним та перетинається із комерційно-політичними інтересами деяких представників влади, яким попри все хочеться не просто утримати владу, а й знищити політичних конкурентів. Довготривале обмеження прав і свобод громадян, що звісно підкріплене необхідністю боротьби з вірусом, може остаточно знищити опозицію, яка й так не має ніякого впливу на процеси.

Великою є імовірність узурпації влади представниками МВС, адже вони за першої можливості швидко та організовано візьмуть ситуацію під контроль. Численна кількість правоохоронців, прикордонників, нацгвардійців та ДСНС, які напряму підпорядковані Авакову, допоможуть сформувати поліцейську державу по класичному сценарію. Тоді китайський вірус буде здаватися легкою прогулянкою… Тому залишаймося вдома і зберігаємо спокій. Водночас є сподівання, що політики все ж таки заспокояться, осмислять дану ситуацію і вирішать проблему з введенням/невведенням надзвичайного стану виважено – без істерик і паніки...

Анатолій Тихий, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram