#

Усі ключові задачі виконано: які результати роботи прокурорів Київщини за рік

06.03.2024 12:00
Усі ключові задачі виконано: які результати роботи прокурорів Київщини за рік
Прокуратура Київської області

В умовах триваючої збройної агресії минулого року органами прокуратури Київської області забезпечено реалізацію системних заходів, спрямованих на ефективне виконання передбачених законом функцій та завдань органів прокуратури, реального усунення порушень законів, притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності, забезпечення відшкодування завданих збитків. Про діяльність прокуратури Київщини у 2023 році – читайте в матеріалі «Моєї Київщини»

Депутати і зрадники

За результатами досудового розслідування 2023 року розкрито майже 12 тисяч злочинів, особам повідомлено про підозру у вчиненні понад 13 тисяч кримінальних правопорушень.

У минулому році повідомлено про підозру 18 депутатам і головам міських, селищних, сільських рад та 5 адвокатам.

Також продовжено діяльність прокурорів щодо викриття осіб, які вчинили злочини проти основ національної безпеки. У 2023 році скеровано до суду 35 обвинувальних актів за фактами державної зради, колабораційної діяльності, пособництва державі-агресору, несанкціонованого поширення інформації про сили оборони України та глорифікації агресора. Серед обвинувачених колишній намісник Києво-Печерської лаври. На лаві підсудних також двоє колишніх пожежних-рятувальників однієї з частин ГУ ДСНС України у Київській області, які добровільно перейшли на бік ворога та  погодились обійняти керівні посади у захопленому структурному підрозділі. Одного з них окупанти призначили заступником начальника пожежної частини. 

За участі прокурорів судами ухвалено 54 вироки зазначеної категорії. До реальної міри покарання засуджено 19 осіб. Зокрема, мешканця Київщини засуджено до 15 років позбавлення волі за державну зраду. Він надсилав представнику спецслужб рф фото та відео військових об’єктів, за що отримував грошову винагороду.

Крім того, обласною прокуратурою забезпечено процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях за фактами вчинення майже 23 тисяч кримінальних правопорушень, передбачених статтею 438 КК України – порушення законів та звичаїв війни. 

Встановлено, що окупанти знищили та пошкодили майже 17 тис. об’єктів цивільної інфраструктури, з них понад 11 тис. житлових будинків та споруд.  Більше 5 тис. об’єктів іншої цивільної інфраструктури, 223 навчальні та виховні заклади, 22 медичні заклади, 7  культурних споруд, 9 релігійних споруд, 208 мереж, що забезпечують життєдіяльність населення.

У минулому році повідомлено про підозру 38 військовослужбовцям зс рф та інших підконтрольних їй військових формувань, до суду скеровано обвинувальні акти щодо 34 осіб, засуджено 13 осіб.

Для прикладу, до довічного позбавлення волі засуджено тимчасово виконуючого обов’язки начальника розвідки бригади – військовослужбовця 64 окремої мотострілецької бригади зс рф. У березні 2022 року в окупованому селі Гавронщина Бучанського району він вбив 70-річного беззбройного мирного мешканця, який просто йшов вулицею.

Крім цього, ухвалено обвинувальний вирок щодо 9 військовослужбовців збройних сил рф, які били, катували та погрожували вбивством мирним мешканцям міста Буча. Одного з них засуджено до 12 років позбавлення волі, ще чотирьох – до 11 років 6 місяців позбавлення волі, інших – до 11 років позбавлення волі.


 

Бюджет і земля


Вжитими координаційними заходами переорієнтовано роботу оперативних та слідчих підрозділів органів поліції на виявлення, розслідування та розкриття актуальних і резонансних злочинів, що призвело до покращення ефективності діяльності на пріоритетних напрямах роботи.

Одним із пріоритетів в діяльності прокурорів Київщини під час особливого періоду є посилена боротьба з протиправними посяганнями на економіку держави. Принциповими заходами органів прокуратури Київської області досягнуто помітного підвищення ефективності цієї роботи.

До суду скеровано 305 обвинувальних актів  у кримінальних провадженнях про корупційні правопорушення, 117 – у бюджетній системі, 67 – у сфері земельних правовідносин.

Як приклад, прокурорами Київщини скеровано до суду обвинувальний акт за ч. ч. 4, 5 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України відносно директора товариства з обмеженою відповідальністю, яким вчинено привласнення та розтрату коштів КП «Вишнівськтеплоенерго», виділених на придбання паливної деревини, на суму 7,23 млн грн.

Також, до суду направлено обвинувальний акт за ч. ч. 2, 3, 4 ст. 191 КК України відносно директора КП "Васильківтепломережа", який розтратив кошти місцевого бюджету в сумі 2,3 млн грн, шляхом підписання та видання наказів про преміювання працівників підприємства протягом 2019-2021 років, без законних на те підстав.

Скеровано до суду обвинувальний акт стосовно державного реєстратора комунального підприємства, який прийняв рішення про державну реєстрацію права приватної власності на земельні ділянки загальною площею більше 23 га, чим інтересам держави заподіяв збитки на суму 32 млн грн.

Крім цього, судитимуть першого заступника міського голови виконавчого комітету Української міської ради, який виконуючи обов’язки міського голови, уклав з товариством договір на поставку світлодіодних світильників для зовнішнього освітлення за завищеними цінами, чим розтратив майже                                    1,9 млн грн бюджетних коштів.

 

Боротьба з тяжкими злочинами

 

Реалізація ініційованих прокуратурою координаційних заходів також сприяла протидії вчиненню інших категорій злочинів на території регіону.

Зокрема зменшилась кількість незаконних заволодінь транспортними засобами, число злочинів у сфері обігу наркотичних засобів та психотропних речовин, розбійних нападів. Також зменшилась кількість вчинених злочинів проти життя та здоров’я.

За процесуального керівництва прокурорів Київщини до суду скеровано 52 обвинувальні акти за фактами умисних вбивств. Як приклад, судитимуть жінку, яка за допомогою додавання в алкогольний напій талію, отруїла шість осіб. Одна людина загинула, п’ятьом заподіяно середньої тяжкості тілесні ушкодження у вигляді отруєння сполуками талію.

Упродовж 2023 року прокурорами Київщини скеровано до суду  17 обвинувальних актів стосовно 58 учасників організованих злочинних груп та злочинних організацій щодо незаконного переправлення осіб через державний кордон; незаконного зберігання та збуту підакцизних товарів; незаконного використання з метою одержання прибутку гуманітарної допомоги; щодо сутенерства, незаконного обігу наркотичних речовин, у тому числі з контрабандою; за фактами збуту зброї; у фінансово-кредитній системі; у бюджетній та земельних сферах; у сфері протидії корупції.

Зокрема, судитимуть злочинну організацію у складі 8 осіб, яку організував та очолив мешканець Київщини, залучивши 7 своїх знайомих. Структура злочинної організації мала ієрархічну побудову з чітким визначенням ролей кожного з учасників,  які збували на території Фастівського та Бучанського районів Київської області психотропні речовини, амфетамін і PVP, а також вогнепальну зброю, боєприпаси й вибухові пристрої.

Скеровано до суду обвинувальний акт за обвинуваченням організованої злочинної групи у складі трьох осіб, з яких один діючий адвокат, що заволоділи землями промисловості на Білоцерківщині площею майже 5 га. Завдана шкода оцінюється в 7,3 млн грн.

Значно посилено боротьбу із кримінальними правопорушеннями у сфері господарської діяльності, у тому числі вчиненими організованими групами.

За процесуального керівництва прокурорів Київщини детективи Територіального управління Бюро економічної безпеки у Київській області закінчили досудове розслідування у 91 кримінальному провадженні. Забезпечено відшкодування в дохід держави завданої шкоди у кримінальному провадженні у розмірі понад 42 млн грн.

Як приклад, до суду скеровано обвинувальний акт щодо організованої групи  у складі трьох осіб, які організували протиправну господарську діяльність з реалізації паливно-мастильних матеріалів без відповідних дозвільних документів.

Також прокурорами забезпечено повернення до Державного бюджету України майже 9,4 млн грн несплачених податків. Директор одного з підприємств області здійснював документальне оформлення безтоварних операцій. Таким чином він ухилився від сплати вказаного податку.

Крім того, прокурорами обласної прокуратури забезпечено відшкодування до бюджету більше 10 млн грн у кримінальному провадженні відносно комерційного директора одного із товариств. У податковій звітності він неправомірно вказав, що перемістив паливно-мастильні матеріали компанії на спецсклад для зберігання, а фактично реалізував їх без сплати акцизного податку на вищезазначену суму.

Через зловживання службовим становищем на лаві обвинувачених опинився один із сільських голів Обухівщини. Він закупив для потреб добровольчого формування територіальної громади 320 комплектів зимового військового обмундирування. Попри те, що поставлений товар виявився неякісним, не відповідав вимогам держстандартів та тендерній документації, посадовець  підписав видаткові накладні та перерахував кошти з місцевого бюджету. Додам, що під час передачі придбаного обмундирування, військовослужбовці відмовились його приймати через неналежну якість. В даному випадку збитки – майже 2,5 млн грн.

Судитимуть такж громадянина,  який забезпечив ввезення на територію України автомобіля під виглядом гуманітарної допомоги для ЗСУ. Після чого він зареєстрував транспортний засіб та почав використовувати фуру в діяльності очолюваного товариства.

Крім того, прокурори Київщини скерували до суду обвинувальний акт щодо директора комунального підприємства Білої Церкви за фактами розтрати чужого майна і службового підроблення. Діючи у змові з підрядником, достовірно знаючи, що встановлене у рамках модернізації котельні обладнання не відповідає умовам договору підряду, є менш потужним та нижчим по вартості, забезпечив оплату робіт. Таким чином він здійснив розтрату майже 3,3 млн грн бюджетних коштів. Підрядник протиправно легалізував кошти на вказану суму.

Також триває протидія незаконному гральному бізнесу. Зупинено діяльність організованої злочинної групи у складі 4 осіб, яку очолював громадянин РФ, що займалися незаконною діяльністю на території Бориспільщини.

Завдяки налагодженій роботі досягнуто позитивних результатів щодо захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству.

За процесуального керівництва ювенальних прокурорів Київщини  упродовж 2023 року до суду скеровано 158 обвинувальних актів у кримінальних провадженнях, пов’язаних з інтересами дитини, 37 – у сфері охорони дитинства.

За фактами зловживань під час використання бюджетних коштів у сфері охорони дитинства до суду направлено 31 обвинувальний акт, з яких 8 – за фактами неналежного виконання робіт під час відновлення пошкоджених внаслідок збройної агресії рф дитячих закладів, 6 – за фактами неналежного виконання робіт під час реконструкції та будівництва укриттів у закладах для дітей, 17 – за фактами незаконного використання бюджетних коштів у сфері охорони дитинства.

Як приклад, направлено до суду обвинувальний акт щодо начальника відділу освіти Переяслав-Хмельницької міської ради Київської області за фактом службової недбалості, яка призвела до майже 455 тис. грн збитків. Посадова особа відділу освіти не перевірила належним чином обсяг та якість виконаних робіт з ремонту укриття в закладі дошкільної освіти та засвідчила акти своїм підписом. На їх підставі бюджетні кошти перерахували на користь товариства. У ході досудового розслідування прокурор заявив позов на вищезазначену суму та з метою забезпечення виконання вказаного позову за клопотанням прокурора суд наклав арешт на майно підозрюваного. На даний час завдані державі збитки підозрюваний відшкодував у повному обсязі.

У суді ювенальні прокурори довели вину юнака, який здійснював фото та відеозйомку військових об’єктів Сил оборони України та державних органів на території міста Обухів. Зібрані дані через месенджер «Telegram» хлопець надсилав представнику спецслужб рф. Останній за виконану «роботу» перераховував йому грошові кошти на банківську картку. На момент вчинення злочину він був неповнолітнім. Вироком суду його визнано винним у несанкціонованому поширенні інформації про розміщення Збройних Сил України та засуджено до 7 років позбавлення волі.

До суду скеровано обвинувальні акти стосовно 26 осіб за злочини проти статевої свободи та недоторканості дітей.

Поновлено права 32 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на отримання допомоги при закінченні навчальних закладів на загальну суму 475 тис. грн. 

За реагування прокуратури приведено у належний стан 2 укриття у навчальних закладах, де навчається 3 тис. дітей.

У минулому році задоволено 32 позови ювенальних прокурорів, що вдвічі більше ніж у 2022 році. Сума задоволених позовів – 6,7 млн грн. Виконано судових рішень на 28 з 29 млн грн. Заявлено позовів на 72 млн грн.

Для прикладу, за позовом ювенальних прокурорів суд визнав недійсною додаткову угоду до договору підряду з реконструкції загальноосвітньої школи в селищі Калинівка Фастівського району. Цією угодою неправомірно збільшено суму договору підряду на понад 3 млн грн.

Крім того, виконано рішення суду, яким задоволено позов прокуратури до громадянина та фермерського господарства про визнання недійсним договору оренди землі, скасування запису про державну реєстрацію іншого речового права та звільнення земельної ділянки колишнього навчального закладу                     площею 1,6 га, вартістю 3,5 млн грн.

Обласною прокуратурою упродовж минулого року вжито додаткових координаційних заходів з метою підвищення ефективності виявлення, припинення та розслідування порушень законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Так до суду скеровано 131 обвинувальний акт у кримінальних провадженнях у цій сфері.

Зокрема по 31 обвинувальному акту у сфері охорони водних біоресурсів та у охорони тваринного світу, 5 – у сфері надрокористування.

За закінченими кримінальними провадженнями зазначеної категорії встановлено понад 30 млн грн збитків, з яких у ході досудового розслідування відшкодовано майже 5 млн грн, накладено арешт на майно на суму 1,5 млн грн. В межах кримінальних проваджень заявлено позови на 10,4 млн грн. За матеріалами 13 кримінальних проваджень заявлено позови у межах цивільного судочинства на суму 12,4 млн грн.

Як приклад, обласною прокуратурою скеровано до суду обвинувальний акт за фактом порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою та незаконного видобування піску на території Броварщини, чим державі завдано шкоди на майже 11 млн грн. Прокурор заявив цивільний позов на вказану суму в межах цивільного судочинства.

Головного інженера комунального підприємства Броварського району судитимуть за службову недбалість та порушення правил екологічної безпеки під час експлуатації каналізаційно-очисних споруд. Це спричинило екологічне забруднення значних територій та матеріальні збитки у розмірі понад 4 млн. грн. Нині вони добровільно відшкодовані у ході досудового розслідування.

Минулого року шляхом вступу у справу прокуратура попередила вибуття із державної власності понад 29 тис. га Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. Предметом судового спору були три земельні ділянки, які на думку Поліської селищної ради Вишгородського району відведені заповіднику за рахунок земель комунальної власності. У ході розгляду даної справи, прокурори надали суду переконливі докази віднесення спірних територій до об’єкта природно-заповідного фонду.

У складних безпекових умовах воєнного часу у 2023 році досягнуто позитивних результатів у представницькій діяльності щодо захисту інтересів держави у земельній та бюджетній сферах і з питань державної та комунальної власності.

Заявлено позови щодо активів вартістю  24,8 млрд грн. Вартість активів, щодо яких суди постановили рішення про задоволення вимог прокурора, склала 16,8 млрд грн. Реально виконано судові рішення, постановлені на користь держави, на суму 20 млрд грн  - це майже у чотири з половиною рази вище ніж у 2022 році.

У сфері земельних відносин органами прокуратури Київської області заявлено позовів на суму понад 23 млрд грн. Судами задоволено таких позовів на 15,7 млрд грн. Виконано судових рішень на понад 20 млрд грн. Реально повернуто у державну власність та попереджено незаконне надання земельних ділянок загальною площею 1 142 га.

Активізовано представницьку діяльність у бюджетній сфері. У минулому році прокурорами пред’явлено позовів щодо фінансових активів вартістю понад
310 млн грн. Судами постановлено рішення про задоволення вимог прокурора на 59,7 млн грн. В ході розгляду справ добровільно відшкодовано 3,8 млн грн, попереджено незаконне вибуття коштів за закритими справами на суму 176 млн грн. Реально виконано судових рішень на понад 5 млн грн.

З питань захисту державної та комунальної власності заявлено позовів на 1,3 млрд грн. Зокрема заявлено позови щодо приведення у належний технічний стан та готовність 75 укриттів загальною площею 32 тис. кв м, місткістю 28 тис. осіб. Також пред’явлено позови щодо захисту 256 об’єктів культурної спадщини. Судами задоволено позовів на понад 738 млн грн. Одночасно упереджено подальше незаконне використання державного майна вартістю 42 млн грн. Добровільно повернуто орендоване майно вартістю
3,3 млн грн.

Прикладом представницької діяльності прокурорів у сфері земельних відносин є повернення у власність Козинської територіальної громади земельних ділянок водного фонду вздовж берега річки Дніпро.  Площа повернутих земель 30 га, а вартість – понад 1,7 млрд грн.


Також до суду скеровано 136 позовних заяв про конфіскацію у громадян рф та рб земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 137 га, вартістю 36 млн грн. З них судами вже задоволено 20 позовів щодо земель площею 30 га, вартістю понад 1 млн грн.

Судами відкрито провадження у справах за позовами обласної прокуратури стосовно колишніх високопосадовців.

Зокрема про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою водного фонду площею 6 га до юридичної особи, пов’язаної із народним депутатом України від забороненої в Україні політичної партії «ОПЗЖ».

Про витребування на користь держави земельних ділянок лісогосподарського призначення площею майже 35 га, які набуто у власність юридичними особами, пов’язаними із лідером «ОПЗЖ».  

Про усунення перешкод у користуванні і розпорядженні земельною ділянкою водного фонду площею 1,6 га, яка відведена у постійне користування релігійній організації для будівництва заміської резиденції Предстоятеля УПЦ МП.

Крім того, обласна прокуратура відстояла в суді право держави на земельні ділянки лісогосподарського призначення площею 9,5 га на березі річки Дніпро. Всупереч вимог законодавства вони були відведені у приватну власність, а згодом внесені до статутного капіталу юридичних осіб, повʼязаних з дружиною лідера забороненої в Україні політичної партії «ОПЗЖ».

Позитивним прикладом здійснення представницької діяльності у бюджетній сфері є задоволення позову про визнання недійсним договору підряду на загальну суму 37 млн грн, який було спотворено антиконкурентними узгодженими діями його учасників.

Також, за позовом обласної прокуратури про визнання недійсним договору підряду, упереджено незаконне вибуття коштів з бюджету у розмірі майже                        98 млн грн.

Результатом представницької діяльності щодо захисту інтересів держави з питань державної та комунальної власності є відкриття провадження у 4 справах за позовами обласної прокуратури про повернення 51 гідротехічної споруди руслових ставків загальною площею понад 34 тис. кв. м, вартістю понад 630 млн грн, розташованих на території Білоцерківського району.

Також пред’явлено позов про повернення державі 52 гідротехнічних споруд площею майже 27 тис. кв. м, вартістю понад 468 млн грн, які розташовані в с. Забір’я Боярської територіальної громади Фастівського району.

Крім того, за позовом прокуратури  повернуто до комунальної власності об’єкти нерухомості загальною площею 3 тис. кв м, вартістю понад
179 млн грн
.

Органи прокуратури Київської області систематично висвітлюють результати своєї діяльності на доступних каналах комунікації – офіційному вебсайті та на сторінках у соціальних мережах і месенджерах.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка