#

Від аграріїв до меценатів: на що родина Засух скерувала майже пів мільярда гривень

28.03.2025 13:37
Від аграріїв до меценатів: на що родина Засух скерувала майже пів мільярда гривень
Фото "Моєї Київщини"
Навіть в умовах повномасштабної війни агропідприємства родини Засух забезпечують на Київщині робочі місця та поповнюють бюджети громад. Їхня діяльність охоплює не лише бізнес, але й підтримку Збройних сил України, відновлення інфраструктури та розвиток соціальних проєктів. Більше – у матеріалі "Моєї Київщини"

Родина Засух відома на Київщині своїм успішним агробізнесом та активною участю в політичному житті області. Анатолій Засуха свого часу очолював Київську обласну державну адміністрацію, його дружина Тетяна була нардепкою багатьох скликань Верховної Ради, а син Андрій – головою фракції ВО "Батьківщина" у Київській обласній раді, утім, наприкінці лютого 2023 року він склав депутатський мандат, зосередившись на інших важливих проєктах.

Допомога ЗСУ

Із початку повномасштабного вторгнення родина допомагає нашим захисникам і захисницям, доєднується до відновлення інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії, та підтримує внутрішньо переміщених осіб. За три роки ПСП "Агрофірма "Світанок", ФК "Колос" (Ковалівка) та благодійний фонд Андрія Засухи скерували на допомогу більше, аніж 422 млн грн.


Сім'я Засух активно підтримує відновлення та розвиток соціальної інфраструктури. Для відбудови пошкоджених об’єктів після ракетної атаки Василькова (лікарня та житлові будинки) виділили понад 6 млн грн.

8 липня 2024 року країна-терористка обстріляла столичну дитячу лікарню "Охматдит": були вибиті вікна та шибки, зруйновані деякі корпуси медзакладу, знищене дороге обладнання, а найгірше – постраждали та загинули люди. На допомогу лікарні Засухи спрямували 3 млн грн.

За підтримки Київської обласної військової адміністрації родина реалізувала проєкт побудови інклюзивного містечка "Квіт Калини" (вартістю понад 261 млн грн). Тут мешкатимуть ветерани, які зазнали важких поранень та втратили кінцівки унаслідок російсько-української війни, а також сім’ї загиблих Героїв.


Окрім цього, родина Засух фінансувала будівництво Меморіалу пам’яті полеглим Героям, для чого виділили понад 10 млн грн. Цей меморіал відкрили в серпні 2024 року.

Засухи постійно ремонтують та купують автівки для військових, частину також передають із автопарку ПСП "Агрофірма "Світанок", як-от: камази, гази, ниви тощо. Окрім транспорту, регулярно відправляють на фронт продукти харчування, тактичний одяг, дрони, квадрокоптери, бінокуляри нічного бачення, тепловізори, зарядні станції тощо.

Агробізнес на Київщині

Підприємства, які входять до групи ПСП "Агрофірма "Світанок", обробляють понад 70 тис. га в межах Київської, Житомирської та Чернігівської областей. На Київщині компанії залишаються одними з найбільших платників податків. Зокрема за 2024 рік вони поповнили державний та місцевий бюджети на загальну суму приблизно 396 млн грн. А також забезпечили робочими місцями 1327 жителів області (із середньою заробітньою платою понад 31 тис. грн). Окрім того, компанії заплатили 273 млн грн (без урахування податків) за оренду 22 300 власникам землі.


Від Ковалівки до Європи

Андрій Засуха відомий ще й як засновник (2012 року) футбольного клубу "Колос" (Ковалівка). Спершу це була сільська команда. Згодом вона розвинулася до рівня Прем'єр-ліги України. Уже 2020 року ковалівці представляли клуб у Лізі Європи, а наступного року – у Лізі Конференцій. У цілому з сезону 2019-2020 "Колос" є постійним учасником УПЛ і прагне знову пробитися в єврокубки.



 

Нині в клубу є основна команда, а також юнацька, жіноча. Остання вигравала Першу лігу та бронзу Вищої ліги, а також виступала у фіналі Кубка України.

 



2020 року в селі Ковалівка відкрили сучасний стадіон на п’ять тисяч глядачів, що відповідає стандартам УЄФА, а також будують дитячу футбольну академію. На базі ФК працює Академія дитячо-юнацьких команд різних вікових категорій.




Із 2020 року Андрій Засуха є головою Київського об’єднання асоціацій футболу. Входить у двадцятку найвпливовіших людей Київщини за 2024 рік.

Попри війну і економічні складнощі, Засухи продовжують реалізовувати різні соціальні проєкти на Київщині. І це вкрай важливо, адже, окрім багатомільйонних виділень коштів у бюджет, дуже важливою є приватна ініціатива. Вона є більш точковою, аніж державні проєкти, які часто не встигають за вирішенням оперативних проблем.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст