#

Вірус корони: чого насамперед боятися під час пандемії

21.03.2020 06:58
Вірус корони: чого насамперед боятися під час пандемії
Фото з мережі Інтернет

Панічні настрої серед населення ростуть через стрімке поширення нового вірусу Covid-19, особливо після перегляду невтішної статистики з-за кордону та розуміння реалій сучасної української медицини. Хоч офіційно зареєстрованих випадків поки не багато, але влада уже почала вживати низку превентивних заходів. "Моя Київщина" розповість, чому не потрібно недооцінювати вірус, зображення якого в мікроскопі нагадує сонячну корону

Походження

Багато вчених по всьому світі наразі займаються питанням походження Covid-19, що спричинив пандемію. Остаточної версії поки немає, але за даними американської неурядової дослідницької організації Scripps Research, SARS-CoV-2 (повна офіційна назва захворювання) з’явився в результаті природних мутацій, а не генної інженерії. Науковці кількох світових університетів виявили, що частина вірусних білків еволюціонувала таким чином, що ефективно впливає на молекулярну особливість людських клітин. Саме тому вчені переконані, що це результат природного відбору.

В організм людини вірус міг потрапити внаслідок вживання в їжу летючих мишей, у яких виявляли наявність бетакоронавірусу. Цікаво, що такий ланцюг інфікування був частково відтворений  у фільмі Стівена Содерберга "Зараження" (2011). Дослідження геному SARS-CoV-2 показало, що вірус має генетичну інформацію трьох різних кажанів.

Також на користь такої теорії свідчить те, що пандемія почалася з оптового ринку тварин та морепродуктів у китайському місті Ухань, де  продають і кажанів. Відзначимо, що це не перший спалах коронавірусної інфекції в світі, адже раніше спостерігалося зараження після контакту з віверами (SARS) та верблюдами (MERS).

Поширення вірусу

Вірус поширюється повітряно-крапельним шляхом від людини до людини. Covid-19 міститься у крихітних крапельках, що виділяються з носа та рота зараженої людини під час кашлю. За деякими даними, вірус зберігає активність у каплях слизу протягом 3 годин після потрапляння  в зовнішнє середовище. Проте варто додати, що він швидко гине при високих температурах.

Поки достовірних даних щодо часу зберігання вірусу в навколишньому середовищі немає. Дослідження спеціалістів Національного інституту здоров'я США показують, що Covid-19 може жити на картоні до 24 годин, а на пластикових і нержавіючих поверхнях до 2-3 діб. Також переносити вірус можуть тварини на своїй шерсті. Наразі невідомо, як довго вірус може вижити на одязі та інших поверхнях, які важче дезінфікувати. Вчені припускають, що на натуральних волокнах, які добре вбирають вологу, вірус буде швидше висихати.

Отримані дані свідчать про те, що SARS-CoV-2 може довго жити на дверних ручках, пластикових або ламінованих поверхнях та інших твердих предметах. Саме тому люди найчастіше заражаються при безпосередньому контакті з хворими, або після того, як інфікованими руками торкаються рота, носа або очей.

Типові симптоми

Зважаючи на процес перебігу інших коронавірусних інфекцій, перші симптоми хвороби можуть проявлятися через 2-14 днів після інфікування, але наразі точних даних щодо інкубаційного періоду немає. У пацієнтів можуть з’являтися такі симптоми:

  • лихоманка (зазвичай температура вище 39°С);
  • сухий кашель;
  • слабкість;
  • біль у горлі;
  • біль у м’язах та суглобах;
  • головний біль;
  • діарея (рідко, але тільки це пояснює невгамовне бажання купувати річний запас туалетного паперу у деяких членів соціуму);
  • ускладнення дихання (у важких випадках).

За даними Центру по вивченню і профілактиці захворювань (США), у хворих на коронавірус майже не спостерігається нежить і немає чхання, проте закладеність носа може бути.

Лікування

Специфічного лікування поки не існує, як і не винайдено вакцини проти Covid-19. У деяких країнах хворим дають препарати, які призначають при інших патологіях. Зокрема італійські лікарі повідомляють про позитивну динаміку після призначення препарату "Тоцілізумаб", який використовують при ревматоїдному артриті. Японський препарат "Фавіпіравір", який використовують для лікування грипу, теж показує непогані результати. Загалом лікарі виходять із тих можливостей, які є їхніх країнах.

В Україні хворі на коронавірус отримують симптоматичне лікування, щоб полегшити перебіг захворювання. Неспецифічна пневмонія, яка спостерігається при цій хворобі, потребує прийому антибіотиків, але тільки після призначення лікарем. Нещодавно стало відомо, що для зниження температури не варто приймати "Ібупрофен", адже протизапальні препарати можуть посилювати дію вірусу. Натомість при лихоманці рекомендують приймати "Парацетамол" (хоча деякі інші медики зазначають, що і цей препарат часто безсилий щось змінити).

У тяжких випадках, коли починається дихальна недостатність, пацієнта підключають до апарату штучного дихання, проте й це може не завжди допомогти. Слід додати, що загальна кількість апаратів у мед закладах Київщини становить менше 200. У важких випадках необхідно проводити екстракорпоральну мембранну оксигенацію (ЕКМО), проте в нашій країні дуже мало таких апаратів, як і спеціалістів, що вміють із ними працювати.

Діагностика

Визначити хворобу лише за симптомами не вдасться, адже вони типові для багатьох ГРВІ. Саме тому хворим із підозрою на коронавірус проводять експрес-тести, що дозволяє запідозрити наявність хвороби. Варто додати, що наразі всі тест-системи імпортуються, тому відчувається їх значний дефіцит. На базі Інституту молекулярної біології і генетики НАН України завершилася розробка вітчизняних експрес-тестів, створенням яких почали займатися в січні 2020 року на завдання РНБО, тому найближчим часом проблема з гострою нехваткою засобів для тестування буде вирішена.

У хворих із позитивними результатами експрес-тестів відбираються аналізи для проведення полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), яку проводить вірусологічна референс-лабораторія Центру громадського здоров’я України, а також лабораторії обласних лабораторних центрів МОЗ України. Тільки такий метод діагностики дозволяє достовірно встановити діагноз.

Профілактика

Як і при будь-якій інфекції, головний метод боротьби – профілактика. Тільки це допоможе уникнути зараження вірусом, зберегти здоров’я і життя мільйонів людей. Наразі в країні введено карантин, що необхідно для зменшення контактів між людьми. Це допоможе зупинити поширення Covid-19 та дасть шанс нашій країні з мінімальними втратами побороти пандемію.

Усім без винятку рекомендовано:

  • за можливості працювати вдома та без потреби не виходити на вулицю;
  • часто провітрювати приміщення.

Якщо Вам необхідно вийти на вулицю, то дотримуйтеся таких правил:

  • уникайте місць масового скупчення людей, за можливості не користуйтеся громадським транспортом;
  • тримайте дистанцію не менше 1,5 метра, щоб мінімізувати контакт із потенційними хворими;
  • регулярно мийте руки з милом (не менше 30 секунд), або користуйтеся антисептиками (вміст спирту не менше 60%);
  • користуйтеся індивідуальними засобами захисту в громадському транспорті та людних місцях (рукавички, окуляри, маски);
  • дезінфікуйте поверхні, до яких часто торкаєтеся: дверні ручки, столи, клавіатури, мобільні телефони;
  • кашляйте в одноразові серветки або лікоть, після чого серветку потрібно викинути, а руки помити чи обробити антисептиком.

Згідно українського протоколу лікування хворих на коронавірус, пацієнт у першу чергу має звернутися до свого сімейного лікаря, який має прийняти рішення про необхідність проведення експрес-тесту на основі скарг та епідеміологічного анамнезу. Якщо дійсно підтвердиться наявність хвороби, може бути декілька варіантів лікування.

При легкому перебігу коронавірусної інфекції пацієнти мають перебувати вдома на повній самоізоляції, адже кількість місць у інфекційних стаціонарах обмежена. Такі хворі залишаються на постійному зв’язку з сімейним лікарем до остаточного одужання.

У важких випадках пацієнти, які мають проблеми з диханням та ознаки септичного шоку, підлягають госпіталізації до інфекційних стаціонарів, де їм буде надаватися відповідна медична допомога.

Також лікарі виявляють усіх контактних осіб, які могли інфікуватися від хворого протягом 14 днів до моменту виникнення симптомів. Їм проводиться лабораторна діагностика, а весь період до встановлення результатів вони обов’язково мають знаходитися на самоізоляції. Таким чином можна мінімізувати ризик поширення хвороби.

Групи ризику

За даними ВООЗ, у групі ризику перебувають люди, вік яких сягає понад 50 років а також ті, хто має супутні захворювання (гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, хронічна хвороба нирок та інші). Остаточних даних щодо того, як переносять захворювання діти – немає. Смертність від вірусу в пацієнтів старшого віку є дуже високою, подекуди сягає 15%. Саме тому їм потрібно ретельно дотримуватися усіх правил гігієни та дотримуватися суворого карантинного режиму, без необхідності не виходити на вулицю.

Також варто додати, що за порушення правил карантину передбачена адміністративна відповідальність. Відповідно до ухваленого закону, громадян будуть штрафувати на 17-34 тисячі гривень, а чиновників – на 34-170 тисяч гривень. Запам'ятатйте, що карантин не відпустка, і не канікули! Це вимушений крок для попередження поширення хвороби.

Що робити?

Усім без винятку потрібно дотримуватися правил особистої гігієни та не виходити без зайвої потреби на вулицю – це допоможе перервати ланцюг передачі вірусу. Якщо Ви захворіли, повна самоізоляція дозволить зменшити кількість хворих, зокрема серед Ваших рідних та близьких. У разі погіршення стану, Вас буде госпіталізовано до стаціонару.

Якщо нехтувати цими рекомендаціями, кількість хворих буде невпинно зростати, що призведе до переповнення лікарень. Медичний персонал не зможе надати допомогу всім пацієнтам, адже їх буде занадто багато.

Чого боятися?

Найбільше варто боятися безвідповідального ставлення до ситуації з коронавірусом, вважаючи, що ним заразяться всі окрім Вас. Подальший перебіг ситуації залежить не тільки від хворих на коронавірус та контактних осіб, а від кожного з нас. Соціальна відповідальність кожного допоможе побороти пандемію, якщо дотримуватися простих правил.

Анатолій Тихий, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram