Залишити всіх у темряві: як олігарх Ахметов взявся за громадян України
Нещодавно монополістам дозволили відключати українцям послуги, якщо ті мають заборгованість. Байдуже що – воду, газ чи світло – вимикають часто без заглиблення в ситуацію, не зважаючи на наявність поважних причин для несплати чи неплатоспроможності в цілому через повномасштабну війну. Цинізм в іншому – у той же час олігархічні структури поповнюють кишені величезними сумами, які щонайшвидше виводять в офшори. Як українці, зокрема мешканці столичного регіону, платять за розкіш Ахметова за кордоном, читайте в матеріалі "Моєї Київщини"
Із початку повномасштабного вторгнення росії багато українців опинилися у складних життєвих обставинах – стали біженцями за кордоном, внутрішньо переміщеними особами, втратили роботу чи житло, їхні рідні воюють або загинули, втратили здоров’я або працюють на перемогу. На що монополістам, здається, усе одно: олігархічні компанії десятиліттями отримують допомогу від держави, розставивши "своїх" людей на посади в керівних та владних структурах. А головне – і в нинішній час неабияк заробляють та виводять кошти в офшори.
У серпні 2023 року оприлюднили «цікаві» рішення зібрання акціонерів ДТЕК із усієї України. Згідно з протоколом компанії АТ "ДТЕК Одеські електромережі" на зборах погодили виведення на рахунки компанії, зареєстрованої в Нідерландах, – "DTEK GROUP B.V." – понад 100 млн доларів. Медіа повідомляли, що така ж сума фігурувала в кожному тексті зібрань акціонерів по всій країні (щоправда, ті вже нічого на публіку не виставляли), що свідчить про те, що ДТЕК розпочав масовий вивід валюти з України.
Ахметов хоче вивести понад 460 млн доларів із України. Чи вдасться?
Нагадаємо, що 24 лютого 2022 року Національний банк ухвалив постанову, відповідно до якої бізнесу заборонено виводити валюту за межі України. Наприкінці листопада 2023 року нардепи проголосували за встановлення максимального розміру процентної ставки за мікрокредитами один відсоток на день (раніше мікрофінансові компанії стягували із своїх позичальників у середньому від 2,5% до 5% на день). Але правка народного обранця із групи "Довіра" Бориса Приходька надала право уряду звільняти окремі компанії від валютних обмежень, запроваджених Нацбанком на час воєнного стану.
Алгоритм простий: певна компанія просить здійснити переказ валюти за кордон, відповідне клопотання до НБУ затверджує Кабмін, Центробанк розглядає таке клопотання і... Виконує його! Адже відмовити уряду регулятор не може.
Отож п'ять великих груп компаній, із-поміж яких "ДТЕК" і "Метінвест" Ріната Ахметова, переконали Кабмін ухвалити клопотання до НБУ.
Наші колеги з "Економічної правди" запевняють, що голова місії МВФ в Україні Гевін Грей вимагає від Кабміну негайно відкликати клопотання до НБУ щодо п'яти компаній. До того ж фонд рекомендує змінити законодавство, аби практика використання клопотань Уряду задля обходу валютних обмежень не повторювалася.
Наразі ж Нацбанк не поспішає надавати індивідуальні дозволи на переказ валюти. За законом, він повинен це зробити, але коли саме, у документі не вказано.
Що там із "Київобленерго"?
Олігарх Ахметов розробив просту й водночас геніальну схему: "Київобленерго" відповідає тільки за мережі, тоді як фінансами опікується окрема структура. Як повідомило "Моїй Київщині" джерело в обленерго:
Заявку на відключення формує не ДТЕК "КРЕМ", а "КОЕК" ("Київська обласна електропостачальна компанія"). Ми не можемо її не виконувати.
Декілька років тому були журналістське розслідування про те, що після купівлі обленерго в москалів Ахметов зберіг увесь фінансовий менеджмент саме в цій компанії та надав їй головні повноваження.
На Київщині електроенергію відключають почасти без надання можливості погасити заборгованість, без урахування обставин, у яких опинилися громадяни та навіть під час опалювального сезону, коли на вулиці мінусова температура. За словами поінформованих читачів МК, у списки на відключення, окрім боржників, на Київщині масово включають політичних опонентів та бізнес-конкурентів.
При цьому олігарх Ахметов скуповує елітну нерухомість по всьому світу. А платять за це прості українці, хоча під час війни всім тяжко. Але крупні підприємці отримують мільярдну допомогу від держави, а громадяни - копійки, і то не всі.
Нагадаємо, що 2013 року Рінат Ахметов придбав нерухомість, визнану Forbes як найдорожча квартира світу (вартість – 221 млн доларів). Ідеться про триповерхову квартиру в житловому комплексі "One Hyde Park" в елітному районі Лондона – Найтсбріджі.
2020 року мільярдер придбав будинок вартістю 200 млн євро на Французькій Рив’єрі в італійської компанії "Campari". Площа особняка з 14 спальнями становить майже 1700 кв.м. Там є 14 тисяч видів рослин, що ростуть у відкритому саду і 25 оранжереях. Вони входять до 10 кращих ботанічних садів у всьому світі, але на відміну від інших, є приватною територією. У будинку також є бальний зал та конюшня на 30 коней. На території є басейн олімпійських розмірів. Додамо, що 2017 року Bloomberg називав цей маєток найдорожчим на планеті.
2021 року Ахметов-молодший – Дамір – придбав у Швейцарії дві вілли вартістю 104 мільйони франків. Раніше було відомо про покупку ще однієї вілли за 60 мільйонів франків у грудні 2020 року.
2023 року журналісти опублікували розслідування, у якому з’ясували, що Ахметов придбав ще одну люксову нерухомість у самісінькому центрі Лондона, за найпрестижнішою нині адресою: Шовковичний майдан, 1, або ж 1 Mulberry Square. 5-зірковий житловий комплекс, відомий як "Chelsea Barracks", або ж "Казарми Челсі", вартував бізнесмену 122 мільйони доларів.
Довідково:
Рінат Ахметов – бенефіціарний власник компаній "ДТЕК", "Ментінвест", "СКМ" та інших, член фракції "Партії регіонів" у Верховній Раді України 5-го скликання та у Верховній Раді України 6-го скликання.
За даними "Рух ЧЕСНО" Рінат Ахметов є рекордсменом із пропущених засідань парламенту – за чотири з половиною роки роботи він пройшов письмову реєстрацію лише один раз, тобто пропустив 529 з 530 сесійних засідань. Офіційна причина відсутності Ахметова позначена як "невідома". При цьому з депутатської картки відсутнього в сесійній залі Ахметова його колеги по фракції голосували за практично всі запропоновані "Партією регіонів" законопроєкти, зокрема й за резонансний проєкт Закону України "Про засади державної мовної політики", який посилює статус російської мови, як у першому читанні, так і в цілому.
Із 15 жовтня 1996 року – президент футбольного клубу "Шахтар" (після загибелі 11 жовтня 1995 Ахатя Брагіна). Саме з Брагіним пов'язують діяльність Ахметова в 90-х.
Власник телеканалів "Україна", "Україна 24", "НЛО ТВ" та інших активів медіахолдингу "Медіа Група Україна".