#

Як покласти край медичному хаосу на Київщині

10.08.2017 09:31
Як покласти край медичному хаосу на Київщині

Відсутність адекватної владної вертикалі в системі охорони здоров’я на центральному рівні, автоматично призводить до розбалансованості усієї медичної сфери на низах. Не стала виключенням і Київська область

Останніми днями у ЗМІ, медичні установи Київщини опиняються в епіцентрі різноманітних скандалів. Так, у Борисполі бригада лікарів п’яною перебувала на чергуванні в травматологічному відділі. У сусідніх Броварах керівництво районної лікарні звинувачують у системному розкраданні грошей. А головлікар Вишгородської ЦРЛ взагалі приїхав на роботу на дорогезному Porsche Panamera, ніби бажаючи підтвердити всім тезу про корупційне свавілля, яке відбувається в медичній галузі Київщини.

Усі ці історії – ланки одного ланцюга, які свідчать про абсолютну нездатність нинішнього керівництва МОЗ контролювати ситуацію на місцях. Але за великим рахунком, варто розуміти, що «риба гниє з голови». Як може нормально працювати система, якщо востаннє в Кабміні повноцінний міністр охорони здоров’я був майже три роки тому – у грудні 2014 року, коли було відправлено у відставку Олега Мусія. Після цього міністром став представник «грузинського десанту» Олександр Квіташвілі, який фактично відсторонився від роботи у міністерстві і добровільно подав у відставку.

Після Квіташвілі в МОЗ «рулили» тільки виконуючі обов’язки. Далі була Олександра Павленко, яку пов’язують з нардепом від БПП та власником фармкомпанії «Дарниця» Глібом Загорієм. Після неї був Віктор Шафранський, пов’язаний з серйозними міжнародними фармкомпаніями.

З 1 серпня 2016 року в.о. міністра стала американка українського походження Уляна Супрун. Її діяльність супроводжувалася постійними зривами фінансування медичних програм, провалами закупівлі ліків та повним ігноруванням тяжкохворих, які не мають коштів для лікування за кордоном. Крім того, відповідно до закону, вона повинна вже або бути повноцінно призначеною на посаду, або покинути її, оскільки перебуває в стані виконуючої обов’язки більше дозволеного терміну. Тобто, по суті, вона займає посаду незаконно. Дійшло навіть до того, що вчора, на засіданні Кабміну, прем’єр-міністр Володимир Гройсман підняв питання завищених цін на ліки, закликавши МВС, Мінекономіки та МОЗ «дати по руках тим, хто краде у тих хто потребує захисту і підтримки». Утім, сумнівно, що в МОЗ будуть «бити по руках» самих себе.

Увесь цей хаос, утворений відсутністю реального керівництва в МОЗ, Уляна Супрун намагається перекрити розповідями про медичну реформу. Раніше ми вже писали про VIP- агітаторів цієї досить сумнівної затії на Київщині. Найбільшу активність проявляють представники «Самопомочі», зокрема нардеп Ірина Сисоєнко та депутат Київоблради Наталія Бігарі, які розповідали про необхідність створення у Київській області чотирьох госпітальних округів. «Моя Київщина» вже писала про нежиттєздатність даної структури в умовах розваленої транспортної інфраструктури та постійного недофінансування медичної галузі.

Кому так потрібна ця «фейкова» медична реформа? Подейкують, що головним її лобістом є нардеп від БПП, племінник ще одного нардепа від цієї ж політсили Анатолія Матвієнка – Сергій Березенко, який входить до найближчого президентського кола. Свого часу Березенко був депутатом Київради від «Блоку Леоніда Черновецького», де відповідав за питання молоді і спорту. Тепер він вирішив змінити профіль і, увійшовши до Верховної Ради, став членом комітету охорони здоров’я. В чому полягає інтерес? Після так званої реформи МОЗ перестане контролювати питання фінансів, тоді як за питаннями розподілу субвенцій в областях відповідатиме нове національне агентство, яке в ручному режимі, без участі обласних рад вирішуватиме кому і скільки «відсипати». Про які суми йде мова? У регіони на медичні програми вже наступного року має піти 150 млрд. гривень.

Створення структури-паразита у вигляді Нацагентства, абсолютно недієздатна система госпітальних округів та закриття більшості районних лікарень – це власне і стане наслідком анонсованої медичної «реформи». Якщо ж говорити про МОЗ, то функція в.о. міністра Супрун фактично зводиться до поховання системи Семашка, яка навіть при хронічному недофінансуванні все ж таки худо-бідно, але працювала. Замість неї пропонується інша система – система «розпилу» державних мільярдів. Ті хто зараз так завзято розхвалюють цю псевдо-реформу,  вочевидь, розраховують отримати «ласий шматочок» цього «пирога». Бо безкоштовно, як відомо, наші політики ніколи нічого не роблять…

Антон Болбочан, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Facebook