#

Як сесія? Так, "сім-вісім": Суцільний "одобрямс" з перервою на уточнення

20.11.2021 11:31
Як сесія? Так, "сім-вісім": Суцільний "одобрямс" з перервою на уточнення
Київська облрада

У четвер, 18-го листопада, відбулася сьома сесія восьмого скликання Київської обласної ради (вірніше – першій її етап), на якій побував і кореспондент нашого видання. Про те, що і як ухвалювали депутати, читайте у нашому матеріалі

Так сталося, що чи не єдиною сесією обласної ради, яку зовсім не хотілося висвітлювати на нашому ресурсі,  була попередня - шоста, яка відбулася 22 жовтня цього року, де окрім "стурбованості щодо проведення опалювального сезону", решта питань порядку денного представники депутатського корпусу приймали ледь не пакетним голосуванням і буквально за півгодини завершили її роботу, так що депутати, які мають погану звичку до паління, навіть ще не встигли заскучати за нікотином…

Сьома сесія тривала  на сорок п’ять хвилин довше і була дещо жвавішою, втім кістяк питань також приймали гуртом, оголошуючи з президії лише назву пункту порядку денного. Але були й окремі винятки…

Про них дещо пізніше, але спершу – деякі загальні (може певною мірою й суб’єктивні)   міркування  щодо браку гласності у роботі органів влади, деформовані комунікації останньої з громадськістю та загрози ревізії процесу децентралізації на сучасному етапі.

За тридцять років регіонального парламентаризму склалася така традиція, що журналісти та активісти громадських організацій на вході до кожної сесії облрад одержують тонку брошуру з порядком денним, натомість  представникам депутатського  корпусу під розпис при реєстрації  надають цілий стос документів з подробицями,  розроблених у надрах облдержадміністрації, які до розгляду на поточну сесію затверджуються спершу на засіданнях профільних комісії, а згодом і на засіданнях Ради. Втім це – світова практика, як і процедура прискореного голосування. Мовляв, навіщо час гаяти на деталях та витрачати зайвий папір, якщо їх попередньо розглядали авторитетні фахівці?

Так-то воно – так, але скрізь – кожен громадянин має права попередньо ознайомитися на спеціальних ресурсах з подробицями розгляду того чи іншого рішення, тим паче тоді, коли воно містить у собі контраверсійну альтернативу…

Дискриміновано регіональних журналістів, якщо навіть  наводити паралель з роботою українського парламенту. І хоча  там представники ЗМІ у сесійні дні здебільшого також одержують  кілька аркушів з  порядком денним, кожен з акредитованих у Верховній Раді має можливість бути присутнім на засіданні профільного комітету парламенту, або слідкувати за його роботою в он-лайн- режимі, ознайомитися на веб-порталі парламенту із зауваженням експертної юридичної служби ВРУ щодо кожного документу, який пропонується до розгляду Президентом, Кабміном  чи окремим законодавцем, нарешті на парламентському прес-пойнті почути позицію тієї чи іншої фракції чи депутатської групи щодо конкретного рішення чи ходу його розгляду.

А що маємо на рівні області, принаймні нашої – Київської? Журналісти не мають постійної акредитації до стін облради, кожен раз це потрібно робити заново при реєстрації на сесію, а про спостереження за дискусіями на засіданнях профільних комісій в он-лайн-режимі (про перспективу запровадження цієї процедури  представників мас-медіа завіряли ще на попередній каденції облради) – й говорити годі, хоча подібна практика була б незайвою ще з міркувань загроз пандемії на Ковід-19…

Та що казати про налагоджені комунікації між владою та громадськістю, коли між гілками самої влади вона – не на недостатньому рівні, інакше як можна сприймати той факт, що на порталі КОДА відсутнє посилання на ресурс представницького органу влади – облраду, яка за ідеєю покликана контролювати діяльність влади виконавчої?

Але повернемося до роботи останньої сесії.  Яскравішою за попередню, як ми вже писали, серед інших чинників  її зробив і пікет будівлі облради медиками з Білої Церкви, які висловили занепокоєння з приводу планів влади: приєднати їхній онкодиспансер до обласного...

На пам’яті у білоцерківців – доля їхнього закритого тубдиспансера, пацієнтів якого спрямували до Боярки, де знаходиться "Комунальне некомерційне підприємство Київської обласної ради "Київський обласний фтизіопульмонологічний центр".

Втім, експерти з медичної галузі, у розмові з нами, зазначили, що паралель – не зовсім коректна, враховуючи специфіку стилю життя середньостатистичного пацієнта тубдиспансера, який "сьогодні – на ліжку, а завтра зник у невідомому напрямку"  та кількістю хворих на онкологію  в нашому регіоні, що найбільше постраждав від наслідків аварії на Чорнобильскої  АЕС…

Ще перед початком сесії до пікетувальників вийшли представники депутатського корпусу. Заступник голови облради Тетяна Семенова (яка є куратором соціального блоку в керівництві Облради) запевнила присутніх, що "про закриття закладу й мови не може бути, планується лише реорганізація". Більш того корпуси тубдиспансеру, після ремонту, будуть передані для послуг онкохворих.

Здавалося, що ми знову маємо брак комунікацій влади і громадськості, проте  по завершенню сесії, коментуючи її підсумки депутат, фахівець з регламенту Роман Титикало, зізнався, що рішення про перерву в роботі сесії (до середи , 24 листопада) обумовлена "потребою доопрацювати низку питань, які запланували розглянути сьогодні, а головним чином -  саме через потребу знайти компроміс з працівниками Білоцерківського онкодиспансеру щодо подальшої долі закладу".

Запобігаючи наперед зазначимо, що представники ради не стали чекати нового тижня, аби завітати до Білої Церкви, а були там вже у п’ятницю. 

За нашою інформацією, медикам закладу (в разі входження до єдиної обласної структури) пообіцяли суттєве збільшення зарплатні. Аргумент – вагомий, особливо у наші часи.

Але звертає на себе увагу те, що практично кожну сесію приймаються рішення щодо переводу того чи іншого медичного закладу в інше підпорядкування і все це презентується в рамках оптимізації медичної бази в умовах реалізації чергового етапу медичної реформи. Звертає на себе увагу той факт, що цим питанням особисто опікується голова облради Наталія Гунько, а також її чоловік, скандальний нардеп Анатолій Гунько. Подейкують, інтерес пов'язаний з бажанням поставити на укрупненні посади близьких до себе людей…

Зменшення адміністративно-бухгалтерської складової в кожній медичній установі, можна було б тільки вітати, але тут простежується намір Банкової та Кабміну дещо скорегувати процес децентралізації та взяти під особистий контроль бюджетні установи на місцях. Скоріш за все не тільки заради контролю за фінансовими потоками, але й з міркувань мінімізації витрат правлячої партії на наступних виборах, адже в централізованих закладах значно легше проводити агітацію за провладних кандидатів за допомогою горезвісного адміністративного ресурсу.

Але повернемося до ходу роботи сесії. Як ми вже інформували наших читачів, одним з перших пунктів порядку денного стало приведення до присяги нового депутата Київської обласної ради Олександра Нігруци, оскільки його тезка та колега по партії "За майбутнє" Олександр Пироговський склав свої повноваження депутата за власним бажанням.

У кулуарах сесії керівник фракції "За Майбутнє" Ярослав Москаленко зазначив нам, що жодного тиску ні на кого не було, тим паче – маніпуляцій з виборчим законодавством:

Пан Пироговський має розгалужений бізнес і не хоче, аби він заважав виконанню його депутатських повноважень, до того ж він залишається активістом нашої політичної сили. Специфіка бізнесу Олександра Нігруци дещо інша, він матимемо більше часу для роботи в Облраді, до того ж він вже має такий досвід.

Між іншим, про комунікації: у переліку депутатів фракції партії "За Майбутє" на сайті облради Олександра Пироговського вже виключили зі списків, натомість – Олександра Нігруцу ще не включили…

Зауважимо, що друга частина сесії, яка анонсована в середу, дала змогу депутатам відкласти на кілька діб розгляд кадрових питань, а також давню мрію столиці – перевести землі селища забудовників Коцюбинське з підпорядкування області під власну опіку. Про останню історію ми напишемо пізніше…

Натомість, на першому етапі сьомої сесії депутати  все ж таки встигли підтримати низку проектів рішень,  зокрема щодо ініціативи Київської обласної ради "Про Почесну грамоту та Подяку Київської обласної ради", а також схвалили клопотання до Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій щодо відзначення Премією Верховної Ради України щодо нагородження Почесною грамотою Верховної Ради директора Опорного закладу освіти "Миронівського академічного ліцею №3" Олександра Корнієнка за його досягнення.

Окрім того, депутати вирішили підтримати потяг старшокласників до знань та проголосували за заснування обласної відзнаки – Стипендія Київської обласної ради учасникам зовнішнього незалежного оцінювання, яка буде вручена особі у розмірі 10.000 грн. один раз у рік.

Після цього депутати схвалили рішення про реорганізацію комунального підприємства "Київський обласний дитячий санаторій" шляхом приєднання до "Обласного дитячого санаторію "Поляна".

Також більшістю депутатських голосів було ухвалено Антикорупційну програму Київської обласної ради на 2021-2023 роки,  внесені зміни до Порядку розроблення, прийняття Київських обласних комплексних та цільових програм, моніторингу та звітності про їхнє виконання та затверджено нове Положення про тимчасові контрольні комісії КОР.

Наступні питання, які підтримали депутати, стосувалися об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. Крім того, депутати прийняли рішення про передачу майна з балансу "Київської обласної лікарні" на баланс "Київського академічного обласного музично-драматичного театру ім П К Саксаганського".

Дещо екзотичним у порядку денному сесії виглядав п’ятий пункт порядку денного- про корегування попереднього рішення сесії облради від 30 травня 2019-го року "Про затвердження кодексу доброчесної поведінки депутатів".

На столі перед входом до малої зали облради, де проводяться сесії, вже після її завершення я побачив жіночим почерком зроблену депутатську резолюцію на полях цього пункту порядку денного. Цитую мовою оригіналу:

Зачем нам, правящий партии, давать такой инструмент давления  на нас другим фракциям, которые находятся в большинстве в составе регламентного комитета?

Все це демонструє той факт, що особливої єдності між фракціями ситуаційної більшості в Київській обласній раді немає.

До речі, вже по закінченню сесії довелося поспілкуватися в її кулуарах з колишнім куратором "Слуг народу" на Київщині Олександром Дубінським. Нині він в українському парламенті не тільки організаційно припинив свою присутність у фракції монобільшості, але, як кажуть, - й  дистанціювався від неї ідеологічно. На наше запитання – якою буди зима для пересічних українців? - поділився ексклюзивною інформацією:

На нас чекає масове віяльне (поетапне)  відключення електроенергії, яке, зазвичай,  буде замасковано під планові регламентні роботи, в чому вже тієї ночі а потім і зранку наступного дня переконалися жителі Боярки…

Немає сумніву, що законодавець планує брати участь в наступних виборах до парламенту, проте він заперечив факт передвиборчого  фальстарту. А появу мобільних приймалень у вигляді палаток (у тій же Боярці)  пояснив необхідністю бути поближче до виборців. Мовляв, не всі земляки в змозі нині завітати до стаціонарних депутатських приймалень…

Отже, в роботі 7-ої  сесії обласної ради оголошена  перерва до 11-ої ранку, середи,  24 листопада. Цілком можливо, що КОДА підготує для депутатів низку бюджетних питань. На думку експертів,- навряд чи це буде проект обласного кошторису наступного року. Скоріш за все – корективи до бюджету року 2021-го, оскільки під новий рік, зазвичай,  залишається чимало незасвоєних коштів за одними статтями облбюджету, яких доцільно перекинути на реалізацію більш актуальних програм.


Читати "Моя Київщина" у Telegram
Олександр Воронін
журналіст