#

Пробачити 20 мільярдів: як Жеваго робить Білу Церкву "солідарною"

10.01.2019 06:05
Пробачити 20 мільярдів: як Жеваго робить Білу Церкву "солідарною"

Початок 2019 року одразу сигналізував усім політичним силам, що пора переходити до активної фази виборчого процесу. До виборів президента залишається 80 днів, а претенденти на пост глави держави завершують формування штабів та готують сітку для скупки голосів. Цю технологію експерти називають найефективнішою схемою в умовах тотального зубожіння населення. Цікаві процеси відбуваються у найбільшому місті Київщини – Білій Церкві, де більшість авторитетних фігур вже давно примкнули до Юлії Тимошенко, але деяким представникам бізнесу вдається домовитися з діючою владою заради отримання чималих преференцій. Зокрема, пробачень різних оборудок...

За почесне крісло голови штаба кандидата в президенти Петра Порошенка у Білій Церкві зараз відбувається запекла боротьба. Найбільш медійним на теренах Білої Церкви вже досить тривалий час залишається "парашютист" із "Народного фронту", народний депутат Хвича Мепарішвілі, який до свого потрапляння до парламенту не мав жодного відношення до цього міста. Зараз він закріплений за Білою Церквою, а вже восени планує балотуватися по виборчому округу №90 як мажоритарник, хоч має досить примарні шанси на успіх. При цьому Мепарішвілі останнім часом мало не відкрито говорить про те, що збирається очолювати президентський штаб Порошенка у Білій Церкві. Але джерела "Моєї Київщини" повідомляють: розстановка сил за новорічні свята істотно змінилася. Зважаючи, що Хвича Мепарішвілі є не надто рейтинговим кандидатом, чужим для міста та залежним від команди Яценюка-Авакова, робити ставку на нього на Банковій не наважилися.

Варто нагадати, що раніше президентська вертикаль довіряла партійну роботу по Білій Церкві чинному голові Білоцерківської РДА Геннадію Джегуру, який є депутатом міської ради від БПП-"Солідарність", і якого називають близьким до групи олігарха Василя Хмельницького. Проте Джегуру вдалося швидко себе дискредитувати, адже в Києві він обіцяв вигравати вибори до місцевих територіальних громад, але з тріском усе провалив. Зокрема, у Фурсівській ОТГ більшість взяла "Батьківщина", а одну з найпотужніших – Узинську ОТГ – контролюють "радикали" Віталія Гринчука. Останній, до речі, є кумом Джегура. Подейкують, що не без допомоги Джегура Гринчук став головою громади в Узині, перемігши фаворита на той момент чинного мера Узина Олександра Охріменка.

На Банковій після витівок Джегура всерйоз задумалися над заміною голови райдержадміністрації. Ходять чутки, що його навіть його попросили тихо скласти повноваження, втім він на це не погодився. Справа в тому, що група скандального олігарха, екс-"регіонала" Василя Хмельницького перед виборами президента підтримує Юлію Тимошенко. Своїми діями Хмельницький з однієї сторони підіграє Тимошенко, а з іншої – готує плацдарм для наступних виборів мера, адже для його бізнесу Біла Церква є надважливим плацдармом.

Тим часом чинний мер Білої Церкви Геннадій Дикий, який є представником "Самопомочі", уже зараз почав неофіційно підтримувати Порошенка на весняних виборах. Достеменно відомо, що проти нього відкрито низку кримінальних проваджень, але поки вони знаходяться на "паузі", адже він необхідний команді президента. Вчорашні обшуки в міськраді Білої Церкви лише демонструють те, що силовики вирішили нагадати Дикому про його зобов’язання перед Києвом, аби він в останній момент не наважився дати задню. Тим паче, що до історії з купівлею будівлі за адресою вулиця Театральна,5 за завищенною ціною (будівлю, яка мала піти під ЦНАП свого часу побудували за 4 мільйони гривень, а продали місту за 24 мільйони) сам мер міста формально не має прямого відношення - за це рішення голосувала міськрада.

На цьому фоні у Білій Церкві активізувалася так звана група ТЕЦ, обличчям якої є депутат Київської обласної ради від БПП-"Солідарність" Леонід Глиняний. Сама ж ТЕЦ входить у фінансово-промислову групу олігарха Костянтина Жеваго, який також володіє найбільшим в Україні заводом із виробництва автомобільних шин – ПрАТ "Росава". Свого часу правоохоронці проводили обшуки на ТЕЦ, керівництво якої звинувачували у привласненні понад 170 млн грн. Не менш скандальною виявилася і ситуація з шинним заводом "Росава", який в грудні минулого року через суд було визнано банкрутом. Але сама історія із заводом не настільки сумна, як її подають у медіапросторі. Тим паче, шинний завод не єдине підприємство у Білій Церкві, яке піддавалося банкротству: така ж історія свого часу відбулася із "Біофармою", яка належить вище згаданому Василю Хмельницькому. По суті, йдеться про схему.

Варто нагадати, що Жеваго володів фінансово-промисловою групою "Фінанси і кредит" та однойменним банком. Він через власний банк кредитував свої ж підприємства, а потім правління банку оголосило фінансову установу банкрутом. У свою чергу НБУ проводило рефінансування банку "Фінанси і кредит" під заставу заводу "Росава" і "Білоцерківської тепломережі". Не менш важливим залишається той факт, що на початку минулого року у ДФС повідомляли про виведення через шинний завод 52,66 млн доларів за кордон, за що потрібно було сплатити у держбюджет 1,3 млрд грн. Для того, щоб не втратити підприємство, акціонери вирішили ліквідувати стару юридичну особу через "банкрутування" заводу, а потім здійснити повну його перереєстрацію, тим самим почати все з чистого листа і позбутися всіх фінансових зобов’язань. А їх - чимало. Згідно з рішенням суду, під час ліквідаційної процедури була виявлена кредиторська заборгованість компанії-боржника в розмірі 20,58 млрд грн.

Не виключено, що фіктивне банкрутство потрібне Жеваго та його команді для того, щоб красиво влитися у виборчу кампанію Порошенка: взамін йому пробачать фінансові махінації з банком, а неповернутий ресурс частково може бути виділений на фінансування кампанії у Білій Церкві. Утім, не варто забувати, що свого часу Жеваго дуже тісно співпрацював із командою Тимошенко - навіть перебував у фракції БЮТ, а з приходом "регіонів" не зрадив "біло-сердешних". Експерти переконують: у другому турі Жеваго підтримає більш сильного кандидата, адже це буде єдиним шансом зберегти процвітаючий бізнес, тому нинішній союз з командою Порошенка є ситуативним.

У будь-якому разі кастинг на відповідального за вибори Порошенка у Білій Церкві переміг Жеваго. Головою штабу став гендиректор заводу "Росава" Олександр Даліба, який окрім того є депутатом міської ради від БПП. Він залишився напевно єдиним з партії БПП, хто не підтримав спробу заколоту Джегура, який звівся до перереєстрації підприємств з Білої Церкви в район, який стався наприкінці минулого року з ціллю послабити Геннадія Дикого.

Даліба вже багато років поспіль має мрію потрапити до парламенту, що може вже відбутися цієї осені, якщо він забезпечить позитивний результат для чинного президента. Але, враховуючи позицію Жеваго, навряд чи Даліба може бути надійною опорою, адже повністю залежний від олігарха, який може в будь-який момент змінити політичну орієнтацію - і в останню секунду піти допомагати Юлії Тимошенко…

Микола Тицький, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram