#

Керівник Києво-Святошинської окружної прокуратури Юрій Дмитрунь: Якщо хтось володіє інформацією про протиправну діяльність – ми готові до співпраці

18.09.2023 09:32
Керівник Києво-Святошинської окружної прокуратури Юрій Дмитрунь: Якщо хтось володіє інформацією про протиправну діяльність – ми готові до співпраці
Юрій Дмитрунь

«Моя Київщина» зустрілася з керівником Києво-Святошинської окружної прокуратури Юрієм Дмитруньом та поспілкувалася  про те, як працювала прокуратура у перші дні широкомасштабного вторгнення, про фіксацію і розслідування воєнних злочинів, про пріоритети роботи прокуратури на даний час, проблеми та здобутки

- Пане Юрію, насамперед розкажіть, які сьогодні пріоритети роботи прокуратури?

- Серед завдань, які поставлені Генеральним прокурором і керівником обласної прокуратури, насамперед це координація між правоохоронними органами.

Безумовно, надважливим залишається питання фіксації воєнних злочинів, ефективне їх розслідування, протидія колабораційній діяльності.

Також це боротьба з внутрішнім ворогом – корупцією. Прокурорами окружної прокуратури здійснюється процесуальне керівництво у понад 20-ти кримінальних провадженнях за фактами розтрати бюджетних коштів, виділених на відновлення зруйнованої інфраструктури та приведення до ладу укриттів.

Незмінні пріоритети - розкриття злочинів у сфері охорони навколишнього природного середовища. Якщо говорити мовою цифр, то за перше півріччя скеровано до суду 4 обвинувальні акти за фактами незаконної порубки лісу, один – за фактами незаконного видобутку корисних копалин, а саме піску. Поширеними стали факти заволодіння чужим майном шляхом обману з використанням комп’ютерних технологій. Тому боротьба з кіберзлочинністю також стала пріоритетною. Тримаємо в полі зору збут наркотичних речовин, захист прав і свобод  дітей, особливо у період воєнного стану.

- Як побудована комунікація з іншими правоохоронними органами?

- Комунікація побудована, в першу чергу, шляхом координації між правоохоронними органами, які здійснюють свої функції на піднаглядній Києво-Святошинській окружній прокуратурі території. Вона проводиться у формі як координаційних нарад, так і спільних нарад. Але цим не обмежуємося. Координація відбувається кожен день.

- Поговорімо більш детально саме про воєнні злочини. Якою є на даний час статистика?

- За період з 24.02.2022 року по 31.12.2022 року органами поліції та прокурорами Києво-Святошинської окружної прокуратури зареєстровано 1866 кримінальних проваджень за фактами порушень законів та звичаїв війни. Серед них 171 провадження за частиною 2 статті 438 Кримінального кодексу України. Це ті випадки, де є загиблі цивільні мешканці. 171 мирний мешканець загинув на території, на яку поширюється юрисдикція окружної прокуратури. Це 5 територіальних громад: Вишневе, Борщагівська, Дмитрівська, Білогородська та Макарівська. По цих громадах обстрілам піддавалися 37 населених пунктів, з них 11- були під окупацією. Макарівська та Дмитрівська громади постраждали найбільше.  

Щодо кримінальних проваджень, зареєстрованих в поточному році, ситуація наступна: є люди з областей, де ведуться активні бойові дії. Оскільки перебувати там вкрай небезпечно, вони переїхали в інші регіони, в тому числі і на Київщину.

Коли вони дізнаються, що їх житло пошкоджено, або  зруйновано, ці громадяни звертаються з відповідними заявами до правоохоронних органів нашого регіону. Такі заяви надходять кожного дня, як би це не було прикро. Наша задача – зареєструвати кримінальне провадження, визнати особу потерпілою, долучити необхідні документи, якими володіє заявник. В поточному році вже зареєстровано 600 таких проваджень. Далі підслідність визначаємо за СБУ.

- Розкажіть про конкретні здобутки і внесок прокурорів окружної прокуратури в розслідування воєнних злочинів.

- За процесуального керівництва прокурорів Києво-Святошинської окружної та Київської обласної прокуратур повідомлено про підозру п’ятьом військовослужбовцям збройних сил рф та трьом найманцям ПВК Вагнер.

Мова йде про вбивство родини старости села Мотижин. Підозрювані жорстоко вбили старосту, її чоловіка та сина. В останнього понад 20 кульових поранень в різні частини тіла. Окупанти знущалися з цивільного населення, вибивали інформацію, катували. Декільком потерпілим вдалося врятуватися, вони переховувалися неподалік місця катування. Деякі перебували в закритому каналізаційному приямку. Вони чули допити, постріли, крики, сльози.

За аналогічними фактами завершено розслідування по селах Липівка, Андріївка, Гавронщина.

Над документуванням і розслідуванням воєнних злочинів згуртовано працювала вся правоохоронна система попри те, що це підслідність органів СБУ. Не вистачало ресурсів, аби охопити весь обсяг роботи. А документувати ці злочини – одне з найголовніших наших завдань. Це дозволить притягнути до відповідальності кожного, хто скоював ці злочини на нашій землі.

- Як Ви переформатували свою роботу у перший день повномасштабного вторгнення рф на територію України? Частина населених пунктів, на які поширюється юрисдикція очолюваної вами прокуратури, потрапила під окупацію. Як відбувалося документування воєнних злочинів під час окупації, та після деокупації територій?

- Всі працівники, які змогли безперешкодно доїхати до роботи 24 лютого, були на робочих місцях. Я сам їхав таким маршрутом, яким не їхав ніколи. Дорога до роботи зайняла 5 годин.

Після того, як ворог почав підступати, з міркувань безпеки роботу організували у дистанційному режимі.

Налагодили роботу з реєстрації кримінальних проваджень. Ніхто не відміняв терміни тримання під вартою, терміни досудового розслідування. За цим усім ми слідкували. В окремих випадках була комунікація з Київським слідчим ізолятором, аби війна не сприяла тому, що б злочинці змогли вийти з-під варти. У 20 числах березня частина співробітників вийшла працювати безпосередньо в приміщенні окружної прокуратури. Необхідно було документувати воєнні злочини. Дистанційно це робити неможливо. Повноцінно відновити роботу нам вдалося у першу декаду квітня, коли Збройні Сили України вибили ворога з Київщини.

Виїздили на місця, документували злочини окупантів. Працювали з великою обережністю, бо було заміновано багато територій. Мали місце випадки, коли на мінах підривалися електрики, сільгосппрацівники і комунальники. Там, де стояв ворог, неприємних сюрпризів залишилося більш ніж достатньо.

- Чи є серед вашого колективу прокурори, що перевелися з областей, в яких тривають активні бойові дії, а також з територій, які опинилися під окупацією?

- Є співробітник, який перевівся з Курахівського відділу Покровської окружної прокуратури на Донеччині. Він перевіз звідти всю родину.

Їм довелося почати все просто з нуля. Це складно, дуже. Зі свого боку колектив їх всіляко підтримує. Допомогли зі школою, садочком. У співробітника дружина – держслужбовець, допомогли знайти їй роботу.

- Розкажіть про дії місцевої влади, керівництва громад в перші тижні після початку повномасштабних бойових дій і окупації. Чи підтвердились чутки про недостойну поведінку мерів і голів ОТГ щодо їх відсутності на робочих місцях та неефективну евакуацію, через що загинули та постраждали мирні люди?

- В п’яти територіальних громадах, що в юрисдикції Києво-Святошинської окружної прокуратури, таких фактів виявлено не було. Всі голови ОТГ були на місцях.

- Розкажіть про факти співпраці представників московської церкви з окупантами, чи оголошено підозри і яка ситуація з переходом до ПЦУ? Яка загалом ситуація в районі щодо звільнення приміщень та передачі майна?

- На піднаглядній території факти співпраці представників церкви з окупантами не встановлені. 

Є один випадок, де об’єкт незавершеного будівництва – майбутня церква,  перейшов у руки приватних осіб.

Земельна ділянка під обєктом передана в користування ПЦУ, а от саме приміщення – ні. Зараз ми з’ясовуємо за яких обставин і з яких юридичних підстав приміщення зареєстровано на третіх осіб.

Чи співпрацювали місцеві мешканці з окупантами і чи понесли покарання за це?

- Були такі випадки. Чотирьом особам повідомили про підозру за фактом здійснення колабораційної діяльності. Щодо трьох осіб обвинувальні акти вже в суді. Обвинувачені перебувають під вартою, одна особа в розшуку.

Один громадянин з Липівки дозволяв собі сідати на ворожий БТР і їздити по населеному пункту. Він показував окупантам домівки, де проживали більш заможні люди. Звісно надалі росіяни заходили і грабували помешкання наших громадян. Односельці прямо вказують на цього чоловіка. Він надавав ворогам прихисток, їжу, одяг тощо. На певний період часу він виїхав з населеного пункту, а після того, як повернувся, вже був у рясі священника. При цьому, він не відносився ні до однієї з конфесій. Місцеві йому й прізвисько дали «Святий». Ця людина навіть освячувала ворожу техніку та благословляла солдатів рф.

Мешканці села ледь не вчинили самосуд над ним. Зараз він постав перед судом і відповідатиме за свої вчинки згідно із законом.

- Яка ситуація в передмісті Києва щодо незаконних забудов, захоплення земель і лісів? Чи є за цими фактами кримінальні провадження?

- Розслідуються факти незаконного виділення земельних ділянок та подальшого незаконного будівництва на них. Ми не обмежуємося лише кримінальними провадженнями, а й застосовуємо роботу в напрямку представницької діяльності.

Стосовно питання земельних відносин: в поточному році судами відкрито 16 справ за позовами окружної прокуратури на загальну суму 411 млн гривень щодо земель площею 9 га. Задоволено 6 позовів на суму 103 млн гривень щодо земель площею 2,4 га. Також займаємося роботою по витребуванню землі, яка знаходиться у власності іноземних громадян, а саме у громадян рф та білорусії. Таких позовів заявлено 6, у 4 вже відкрито провадження. Наше законодавство забороняє приватизацію іноземцями земельних ділянок, але, на жаль, такі випадки були, і ми на них відреагували.

Ми забезпечили реальне виконання 4 судових рішень, зокрема, за двома з них повернули 56 га земель лісового фонду. Приміром на території Дмитрівської громади два товариства незаконно  заволоділи землею вартістю 2,5 млрд гривень. Ця земля повернена в державу завдяки тому, що минулого року ми виграли суди за нашими позовами. Нині землі зареєстровані за державою і передані в постійне лісокористування в лісові підприємства.

Що стосується забудов, то в поточному році задоволено два позови про стягнення пайової участі на розвиток інженерної та транспортної інфраструктури на 4,1 млн гривень. Це те, за що забудовники дуже не хочуть платити. Суд задовольнив наші позови, кошти стягнуто у бюджети територіальних громад.

- Знаємо, що на Київщині є встановлені факти розкрадання коштів, виділених на відбудову об’єктів, пошкоджених внаслідок воєнних дій. Про які результати розслідування вже можна говорити?

- Є два такі факти, по яких завершуються досудові розслідування. Мова йде про  відновлення зруйнованої інфраструктури на території Макарівської громади. Це школа і дитячий садок, де проводили заміну віконних блоків. Трьом особам повідомлено про підозру, три обвинувальні акти скеровані до суду.

У звязку з тим, що тендера не проводилися, а відбувалося підписання прямих договорів по спрощеній системі, то не так просто встановити підрядника, що виконував ці роботи.

Після вивчення вилученої документації та проведення будівельно-технічних експертиз, встановлено факти невідповідності між обсягами фактично виконаних робіт, що оплачені коштами з бюджету, і звітною документацією.

По інших громадах також йде відпрацювання, але ми багато в чому залежимо від судових будівельно-технічних експертиз, бо лише експерт може сказати, чи в повному обсязі виконані роботи на тому чи іншому обєкті.

По бомбосховищах нещодавно отримали висновок будівельно-технічної експертизи і повідомили про підозру підприємцю, що виконував поточний ремонт споруди цивільного захисту. Він викривив інформацію про реальний обсяг наданих послуг та використаних будівельних матеріалів. Таким чином підрядник, який фактично виконав лише частину обумовлених робіт, безпідставно отримав зайві понад 250 тисяч бюджетних коштів.

Також у нас є об’єкт на території Білогородської територіальної громади, де інспектору технагляду повідомлено про підозру, а підрядник виявився адвокатом.  Підрядна організація виконувала роботи з утеплення фасадів на одному з об’єктів. Але  об’єми фактично виконаних робіт не відповідають звітній документації, через що підрядник безпідставно отримав 800 тисяч гривень за роботи які не виконані.  

Загалом таких матеріалів багато. На жаль, експерти перевантажені і їх критично не вистачає. Тому, в міру надходження судово-будівельних експертиз, ми скеровуємо обвинувальні акти до суду.

Також здійснюється позовна робота щодо приведення у відповідність найпростіших укриттів, бомбосховищ, що облаштовані у закладах шкільної та дошкільної освіти. За результатами обстеження ДСНС встановлено, що більшість з них не відповідають встановленим критеріям. Тому ми через суди зобов’язуємо балансоутримувачів привести їх до ладу.

Відпрацьовуємо також і закупівлю генераторів на предмет придбання їх за завищеною ціною. Загалом постійно моніторимо освоєння коштів територіальними громадами.

- Ви комунікуєте з головами громад, депутатами обласної ради, народними обранцями?

- Найбільша комунікація з головами територіальних громад при документуванні злочинів, повязаних з освоєнням бюджетних коштів. Ми отримуємо від голів повідомлення про недобросовісних підрядників, про порушників. Так реалізовується функція виявлення кримінальних правопорушень. Звісно комунікуємо з депутатами всіх рівнів. Ми відкриті до спілкування, а якщо хтось володіє інформацією про протиправну діяльність – готові до співпраці.

- Яким чином наразі в Києво-Святошинській прокуратурі відбувається прийом громадян?

На період обмежень, повязаних з ковідом, прийом було призупинено. Зараз такі обмеження скасовані, а прийом відновлено. Щоденно мої співробітники здійснюють прийом громадян відповідно до графіка. Я приймаю громадян у середу, у понеділок – перший заступник, інші – у вівторок.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка