#

Загальна мобілізація в Україні: які зміни несе новий закон?

20.05.2024 17:58
Загальна мобілізація в Україні: які зміни несе новий закон?
Запущено в дію новий закон про мобілізацію

18 травня 2024 набув чинності закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку” (далі - Закон). Цей нормативно правовий акт змінює правила мобілізаційного процесу в Україні. Як саме? Розбиралися наші журналісти.

Мобілізаційний вік

Відтепер мобілізувати можуть громадян з 25 років до 60. Раніше мобілізували з 27 років. Мобілізацію також підлягають особи з 18 років, якщо вони проходили військові службу і мають належний досвід. 

Кого не мобілізують?

Не підлягають призову на військову службу зокрема:

 • заброньовані на період мобілізації та на воєнний час;
 •  визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними;
 • особи з інвалідністю ;
 •  жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі;
 • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
 • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду;
 •  опікун особи, визнаної судом недієздатною;
 • які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
 • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності;

Повний перелік таких категорій осіб визначено у  статті 23 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".  

Військовий облік

Відповідно до Закону, усі, хто перебуває на військовому обліку, мають оновити свої особисті дані в ТЦК. На це є 60 днів, починаючи з 18 травня 2024 року. 

Оновити дані можна в Центрі надання адміністративних послуг або ж в електронному кабінеті військовозобов'язаного “Резерв+” (реєстрація добровільна, а додаток вже доступний для скачування на смартфон). 

Підтвердженням оновлення даних стане спеціальний штрих-код, який мають поставити у Вашому військовому квитку.  Проте є винятки. Якщо людина знята з військового обліку за станом здоров'я і має статус непридатної до військової служби, то дані їй оновлювати не треба. І, відповідно, не потрібен штрих-код у військовому квитку.

Медичний огляд

Від березня 2024 року статус "обмежено придатний" скасований. Як написала Українська правда із покликанням на ГО “Юридична сотня”:

“... обмежена придатність може бути замінена на тимчасову чи постійну непридатність із виключенням з військового обліку, або ж на придатність до певних різновидів військової служби (скажімо, в ТЦК та СП, закладах військової освіти, логістиці тощо). Люди, які раніше мали такий статус (обмежено придатний - ред.), повинні протягом 9 місяців повторно пройти військово-лікарську комісію… Такі особи матимуть час до 4 лютого 2025 року для оновлення даних про своє здоров'я відповідно до оновленого положення про військово-лікарську комісію”.

Також, згідно з новим Законом, проходження ВЛК не може тривати  більше 14 днів, якщо не має додаткових обстежень. Рішення ВЛК видається людині тільки під підпис на руки, його термін дії:

5 років - у мирний час;

1 рік - під час воєнного стану;

Що треба мати при собі військовозобов'язаним під час воєнного стану?

- військово-обліковий документ;

- документ, що посвідчує особу;

Ці документи необхідно пред'явити на вимогу працівника ТЦК, поліції чи прикордонної служби. 

Повістки

Їх продовжать роздавати на вулицях і після 18 травня. Але від 18 липня повістки розпочнуть надсилати поштою. Це зазначено у постанові Кабміну № 560:

Повістка про виклик резервіста або військовозобов’язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та  соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням (поштовим відправленням з оголошенням цінності з описом вкладення) з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання. У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов’язаним своєї адреси місця проживання повістка надсилається на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання”.

Як вказав ТСН виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко, електронна повістка має таку ж юридичну силу як і та, що вручили безпосередньо "у руки". 

Детальніше про порядок вручення повістки написали у матеріалі Судово-юридичної газети:

Днем вручення вимоги є:

1) день вручення вимоги під розписку засобами поштового зв’язку;

2) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою ТЦК;

3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила ТЦК іншої адреси.

У разі, якщо громадянин добровільно протягом 10 календарних днів з дня вручення вимоги не виконав зазначеного у ній обов’язку (обов’язків), ТЦК звертається до суду в порядку, встановленому законом, з приводу тимчасового обмеження такого громадянина у праві керування транспортним засобом під час мобілізації – на строк до виконання або відкликання такої вимоги”.

Штрафи 

9 травня 2024 року Верховна рада прийняла законопроєкт № 10379. Він дає змогу заочно штрафувати ухилянтів. Крім цього, зросли і розміри таких штрафів, ось як їх узагальнили наші колеги із Цензор.нет:

За порушення військового обліку:

• у мирний час — від 3 400 до 5 100 гривень;

• у воєнний час (або повторне порушення) — від 17 000 до 25 500 гривень.

За порушення законодавства про оборону та мобілізацію в мирний час:

• для громадян — від 5 100 до 8 500 гривень;

• для посадових та юридичних осіб — від 17 000 до 34 000 гривень.

За ухилення від мобілізації у воєнний час:

• для громадян — від 17 000 до 25 500 гривень;

• для посадових і юридичних осіб — від 34 000 до 59 000 гривень.

Консульські послуги 

У закордонних дипломатичних установах військовозобов'язані зможуть отримати консульські послуги тільки, якщо вони уточнили свої облікові дані у ТЦК.

Також за кордоном оформити паспортні документи чоловікам віком від 18 до 60 буде неможливо, коли у них не буде військово-облікових документів. 

Відстрочка 

Відстрочку з 18 травня втрачають:

• батьки трьох і більше дітей, які мають заборгованість зі сплати аліментів більше як за три місяці;

• чоловіки, які самостійно виховують дитину віком до 18 років, а мати дитини не позбавлена батьківських прав, не померла, не має статусу зниклої безвісти або безвісно відсутньої, не перебуває у місцях позбавлення волі;

• студенти, які здобувають другу освіту, що непослідовно вища рівнем за першу (наприклад бакалавр знову навчається на бакалавра);

• педагоги коледжів, вишів та шкіл, які мають на одному місці роботи менше 0,75 ставки;

• чоловіки, чия дружина має ІІІ групу інвалідності.

Мобілізація ув’язнених

До слова, нещодавно Президент України Володимир Зеленський підписав закон №11079-1 про мобілізацію окремих категорій ув'язнених. Відповідно до його положень, ув’язнені зможуть вийти на волю за рішенням суду за умовно достроковим звільненням аби потім підписати контракт на військову службу. Цією можливістю не зможуть скористатися ті, хто засуджений за такі злочини

 • умисне вбивство двох або більше людей;
 • вбивство з особливою жорстокістю;
 •  вбивство, поєднане з сексуальним зґвалтуванням;
 • злочини проти статевої свободи та недоторканості;
 •  злочини, пов'язані з тероризмом;
 • порушення правил дорожнього руху у стані сп'яніння, що призвело до смертей;
 • вбивство або замах на вбивство правоохоронця чи військовослужбовця;
 • особливо тяжкі корупційні злочини.
Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст
Теги: