#

"Залізному генералу" Валерію Залужному виповнилося 50

08.07.2023 19:00
"Залізному генералу" Валерію Залужному виповнилося 50
Валерій Залужний

На 500-й день повномасштабної війни із росією, 8 липня, Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний святкує День народження – "залізному генералу" виповнилося 50 років. Інформаційна агенція "Моя Київщина" вітає легендарного воєначальника з ювілеєм та з нагоди свята вирішила розповісти, чому його призначення стало рятівним жилетом для України

Як відомо, Валерій Федорович Залужний народився 8 липня 1973 року в Новоград-Волинську (нині Звягель) Житомирської області у родині військовослужбовців. Після навчання в Одеському інституті Сухопутних військ Залужний почав успішно будувати кар’єру військового,  пройшов усі щаблі військової служби: командир взводу, командир навчального взводу, командир бойового взводу, командир навчальної роти, командир роти курсантів, командир батальйону. У 2007 році після навчання у Національній академії оборони України став першим заступником командира 24-ї окремої механізованої бригади в Яворові. Із 2009 до 2012 року служив на посаді командира 51-ї окремої механізованої бригади.

У 2014 році Валерій Залужний закінчив Національний університет оборони України імені Івана Черняховського. Як найкращий випускник оперативно-стратегічного рівня підготовки нагороджений перехідним мечем королеви Великої Британії. У середині липня 2014 року його призначили заступником командира сектора "С", який тоді формувався на Донеччині. Відтоді керував майже всіма угрупованнями, які там створювали. У 2017 році Валерій Федорович отримав генеральські погони та став першим заступником командувача військ Оперативного командування "Захід". А вже через рік, 2018 року, Залужного призначили начальником Об'єднаного оперативного штабу ЗСУ – першим заступником командувача Об'єднаних сил. 9 грудня 2019 року він стає командувачем Оперативного командування "Північ".

27 липня 2021 року наказом президента України Володимира Зеленського Валерія Залужного призначено головнокомандувачем ЗСУ. До нього цю посаду обіймав Руслан Хомчак. Наступного дня, 28 липня 2021 року, він також стає членом Ради національної безпеки й оборони України.

Важливо сказати, що призначення Валерія Залужного на цю посаду за півроку до повномасштабного вторгнення росії стало дуже важливим рішенням – за цей час йому вдалося налагодити систему управління штабів за західними стандартами та почати підготовку до наступу рашистів, який був неминучий.

Серед військових "залізний генерал" має абсолютний авторитет. Його називають одним з найбільш відкритих начальників, який розуміє проблеми солдатів і молодших офіцерів. Що важливо, Залужний – один із небагатьох українських вищих офіцерів, які ніколи не служили в радянській армії та не вчилися у її навчальних закладах, тому "совкова" військова модель для нього чужа. Головнокомандувач ЗСУ як учасник бойових дій на сході України, позитивно ставиться до оновлення особового складу молодими людьми та відходу від радянських практик. Саме він дозволив військовим на фронті відкривати вогонь у відповідь без погодження з вищим керівництвом і заповнення зайвих документів. Це дало змогу розкритися низці офіцерів. Яскравий приклад – генерал-полковник Олександр Сирський, який відзначився спочатку на Київщині, а потім на Харківському напрямку. Продемонстрували свою управлінську міць при Залужному низка підрозділів. 79 механізована бригада зуміла оперативно висунутися на північ від Києва, щоб зустріти ворога, а 40 авіаційна бригада (більш відома як "Привид Києва") стала прикладом того, як боротися з противником, ресурси якого переважають.

Після втечі росіян з Київщини Валерій Залужний став усесвітньо відомою фігурою. У травні він увійшов до списку 100 найвпливовіших людей 2022 року за версією журналу Time, тож зараз Україну на Заході асоціюють із двома людьми – Володимиром Зеленським та Валерієм Залужним.

Роль Валерія Залужного у наближені перемоги важко переоцінити. Стратегічно зрозуміло, що росія рано чи пізно програє війну, адже за нами цивілізований захід, а за рашистами – диктатори з ірану та білорусі. Утім, саме від розумного управління Головнокомандувача ЗСУ залежить, як швидко ми зможемо перемогти на полі бою із мінімальними втратами.

"Ми не обирали війну. Але ми прийняли бій. І сам Бог на нашому боці. Нам вистачить сил здолати ворога", - каже Валерій Залужний.

Тож шановний Валерію Федоровичу, із ювілеєм Вас! Ви – взірець стійкості, відваги та незламності. Дякуємо за мудрість та силу духу. 

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст
Теги: