#

"Здоров’я Київщини": строго засекречено від людей

16.02.2021 08:00
"Здоров’я Київщини": строго засекречено від людей

Обласна цільова програма – це, по суті, головний регіональний документ, спрямований на розв’язання найважливіших проблем розвитку області, окремих галузей економіки або адміністративно-територіальних одиниць, що здійснюються повністю чи частково за рахунок коштів державного, обласного та місцевих бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством України, та узгоджені за строками виконання, складом виконавців, ресурсним забезпеченням.

Основне завдання програм – вирішення конкретних регіональних проблем: інфраструктурних, соціально-економічних, природно-ресурсних проблем розвитку регіону, які перешкоджають досягненню цілей програми.

Перелік програм, які планується виконати у відповідному році з використанням коштів обласного бюджету, подається на розгляд обласної ради у складі проєкту програми соціально-економічного та культурного розвитку області і додатком до проєкту обласного бюджету, вноситься на розгляд профільних постійних комісій обласної ради та на сесію обласної ради.

Однак, на жаль, доступ до обласних програм на сьогодні знаходиться за сімома замками. Зробити їх ґрунтовний порівняльний аналіз поки що неможливо. Немає цих документів ні на офіційному сайті Київської обласної адміністрації, ні на надто скромному і скудному інформресурсі облради. Пояснити це можна лише одним чином: комусь дуже не хочеться показувати, на що йдуть гроші, і як вони розподіляються.

Станом на 2020-й рік в Київській області функціонувало 35 цільових програм, це такі, як:

-        Регіональна комплексна програма розвитку лісового (муніципального) фонду Київської області на період до 2022 року.

-        Програма «Розвиток сільського господарства та сільських територій Київської області на 2018-2020 роки» (нова редакція).

-        Програма будівництва, реконструкції та ремонту об’єктів інфраструктури Київської області на 2016-2020 роки.

-        Програма «Питна вода Київщини на 2017-2021 роки» (нова редакція).

-        Програма енергозбереження (підвищення енергоефективності) Київської області на 2017-2020 роки.

-        Київська обласна програма індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» до 2023 року (нова редакція).

-        Програма будівництва (придбання) доступного житла в Київській області на 2019-2023 роки

-        Київська обласна комплексна програма «Здоров’я Київщини» на 2018-2020 роки».

-        Київська обласна програма «Надання медичної допомоги постраждалим з політравмою» на 2018 – 2020 роки.

-        Програма розвитку системи освіти Київської області на 2019-2021 роки

-        Обласна цільова програма розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року.

-        Програма поводження з твердими побутовими відходами у Київській області на 2017-2020 роки.

-        Регіональна програма розвитку природно-заповідного фонду Київської області «Київщина заповідна» на 2017-2020 роки.

-        Програма охорони довкілля та раціонального використання природних ресурсів Київської області на 2019-2022 роки.

-        Комплексна програма підтримки та розвитку молоді Київської області на 2015-2020 роки «Молодь Київщини».

-        Програма національно-патріотичного виховання в Київській області на 2017-2020 роки.

-        Київська обласна програма розвитку фізичної культури та спорту «Київщина спортивна» на 2017-2020 роки.

-        Програма розвитку малого і середнього підприємництва у Київській області на 2019-2020 роки.

-        Програма залучення інвестицій та поліпшення інвестиційного клімату в Київській області на 2019-2021 роки.

-        Програма підтримки і розвитку театрального та музичного мистецтва Київської області на 2016 – 2020 роки(нова редакція).

-        Програма розвитку творчого потенціалу та культурного простору Київської області на 2017-2020 роки (нова редакція).

-        Програма створення страхового фонду документації Київської області на 2017-2021 роки.

-        Обласна цільова програма захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, забезпечення пожежної безпеки на 2018-2022 роки

-        Київська обласна цільова Програма «Турбота» на 2016-2020 роки.

-        Програма сприяння розвитку громадянського суспільства в Київській області на 2017-2020 роки (нова редакція).

-        Київська обласна цільова програма соціальної підтримки в Київській області людей з інвалідністю на 2017-2020 роки.

-        Київська обласна комплексна програма соціальної підтримки в Київській області учасників антитерористичної операції та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції, а також родин Героїв Небесної Сотні та учасників Революції Гідності на 2018-2020 роки.

-        Програма забезпечення містобудівною документацією Київської області на 2016-2020 роки.

-        Програма створення геоінформаційної системи ведення містобудівного кадастру та містобудівного моніторингу Київської області на 2017-2021 роки.

-        Програма проведення інвентаризації та нормативної грошової оцінки земель у Київській області на 2017-2020 роки.

-        Програма інформатизації Київської області на 2017-2021 роки «Електронна Київщина».

-        Обласна цільова комплексна програма профілактики та протидії злочинності у Київській області на 2017-2020 роки «Безпечна Київщина».

-        Програма відзначення державних та професійних свят, ювілейних дат, заохочення за заслуги перед Київською областю, здійснення представницьких та інших заходів на 2016-2020 роки.

-        Обласна комплексна програма підтримки сім'ї та забезпечення прав дітей «Щаслива родина – успішна країна» до 2022 року (нова редакція).

-        Програма забезпечення виконання Київською обласною державною адміністрацією повноважень, делегованих обласною радою на 2019-2020 роки.

Більшість програм на слуху, а про існування й дієвість деяких не всі навіть і чули. Тож спробуємо розібратися і порівняти, як же ці Програми реалізували себе на практиці, що це за програми і які перспективи їх пролонгації, завершення чи закриття на теренах пристоличного регіону.

Найбільш нагальною на вимоги часу є Київська обласна комплексна програма «Здоров’я Київщини» на 2018-2020 роки», розроблена і впроваджена у 2018 році Департаментом охорони здоров’я Київської облдержадміністрації.

Загальний обсяг фінансових ресурсів на реалізацію програми становив 1 861 063,50 грн., у тому числі: коштів державного бюджету - 510 000,00 грн., коштів обласного бюджету - 1 189 559,23 грн., коштів інших місцевих бюджетів - 161 504,27 грн.

16 березня 2020 року, згідно з розпорядженням голови КОДА №143, було внесено зміни до Програми, де зокрема зазначалося, що «загальна потреба в коштах на виконання заходів, передбачених Програмою, становить 2 034 635, 0 грн», що на 173 572, 18 грн більше, аніж планувалося початково.

Понад 69 млн грн було спрямувано на закупівлю нового обладнання для багатопрофільних медзакладів інтенсивного лікування Київщини, а це 10 діагностичних рентгенівських систем і 11 апаратів ультразвукової діагностики.

Рентгени та системи УЗД були закуплені за кошти державної субвенції. В залежності від потреби обладнання розподілили між опорними лікарями. Серед них – частина госпітальних баз, які приймають на стаціонарне лікування «ковідних» хворих».

У комплексі нові рентгенівські системи та апарати ультразвукової діагностики отримали: Броварська багатопрофільна клінічна лікарня, Вишгородська, Макарівська, Миронівська, Переяслав-Хмельницька, Обухівська, Тетіївська, Фастівська центральні районні лікарні; Ірпінська центральна міська лікарня.

Окрім цього, по одній системі УЗД було відправлено до Бориспільської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування та до Києво-Святошинської центральної районної лікарні. Натомість у Білоцерківській лікарні №2 оновили рентгенівську систему.

Які ж перспективи даної програми?

Наприкінці 2020 року депутати Київської обласної ради затвердили нову програму «Здоров’я Київщини», яка розрахована на три роки, включно до кінця 2023 року. Загальний обсяг її фінансування склав понад 2 млрд грн, із яких майже 1 млрд – кошти обласного бюджету.

Реалізація програми передбачає кілька важливих напрямів.

Частину коштів планують спрямувати на підтримку хворих, а це:

•закупівля препаратів для лікування пацієнтів із рідкісними хворобами;

•забезпечення продуктами лікувального харчування дітей і дорослих, хворих на фенілкетонурію;

•закупівля медичних виробів для пільгових категорій населення.

Крім того, програма передбачає виділення додаткових фінансів для закладів охорони здоров’я, у тому числі й на оновлення їх матеріально-технічної бази. Це дозволить:

•покращити надання медичної допомоги хворим на серцево-судинні та онкологічні захворювання, а також пацієнтам, які потребують трансплантації;

•створити комбустіологічну службу для надання допомоги людям із опіками;

•сформувати якісні системи паліативної та хоспісної допомоги.

Новацією Програми передбачено фінансування  страхування на випадок захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, працівників закладів охорони здоров’я, визначених для надання допомоги пацієнтам хворим на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2 у сумі 4,0 млн.грн. та забезпечення закладів охорони здоров’я Київської області лікарськими засобами, медичними виробами, розхідними матеріаламии, реагентами для лабораторних досліджень та засобами індивідуального захисту для запобігання поширення на території Київської області  випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом (2019-nCoV) 3,0 млн.грн.

З 2020 року фінансування закладів охорони здоров’я Київської області здійснюється, в основному, із двох джерел, а саме: програми «Здоров’я Київщини» та Програми державних гарантій медичного обслуговування населення. НСЗУ не утримує заклади охорони здоров’я відповідно до кошторису, а закуповує послуги на умовах договору з медичним закладом.

У 2021 році програмою передбачено збільшення кількості пакетів медичних послуг за рахунок деталізації вже існуючих, що дозволить чіткіше визначати обсяг послуг, які оплачуються НСЗУ, та вимоги до них.

Таким чином, у 2021 році фінансування закладів охорони здоров’я Київщини також буде здійснюватися із двох джерел, а саме: програми «Здоров’я Київщини» на 2021 – 2023 роки та програми державних гарантій медичного обслуговування населення, за рахунок якої буде реалізована основна частина фінансування медичної допомоги в Київській області та зменшено фінансове навантаження на обласний бюджет в частині фінансування закладів охорони здоров’я області.

Однак, не так все райдужно.

Питання «Чому?» - залишається відкритим вже впродовж 2-х місяців нового року. Чиновники не забувають нараховувати собі ні зарплат, ні захмарних премій, а ось доступ до інформації жителям Київщини увімкнути забули або ж не схотіли. А отже є що приховувати.

Адже, за словами екс-заступниці голови КОР Тетяни Семенової, «втричі зменшені видатки на охорону здоров’я. Депутати вважають фінансування галузі в області достатнім, посилаючись на контракти закладів охорони здоров’я з Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Аби НСЗУ мала підстави підписати контракт із медичним закладом, в останнього має бути обладнання, яке зобов’язаний купити власник – тобто, Київська обласна рада.

 У нас центральні райлікарні фінансуватимуться з бюджетів громад, але з 69 ОТГ 21 є дотаційною, і КОДА мала б вивчити питання дофінансування районних закладів ОЗ через міжбюджетні трансферти з бюджету області, аби стимулювати медиків не лишати посади і продовжувати надавати меддопомогу»

Загалом, абсурд полягає в тому, що дані цієї програми вже зараз приховані від громадськості, що є неприпустимим. А ми й надалі відслідковуватимемо ситуацію навколо грошей, які виділяються на забезпечення життєдіяльності столичного регіону.

Далі буде…

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Слава Добровольська
оглядач