#

Землі Переяславщини: чому селяни зібралися виходити з вилами

05.04.2019 05:04
Землі Переяславщини: чому селяни зібралися виходити з вилами

До редакції «Моя Київщина» звернулися громади сіл Хоцьки та Велика Каратуль Переяслав-Хмельницького району, які розповіли про земельну схему, пов’язану з реєстрацією земель.

Починалося все це у 2000 році, коли  рішеннями Хоцької сільської ради (рішення №91, №92, №93 від 12.03.2000 р.) було виділено 60 га землі, з метою надання земельних ділянок працівникам соціальної сфери для ведення особистого підсобного господарства. Відтак керуючись ст.25 Земельного кодексу України працівники соціальної сфери правомірно користувались наданими їм земельними ділянками та добросовісно сплачували земельний податок більше 15 років, на підставі чого вони мають право отримати відповідну земельну ділянку у власність, що передбачено ст.119 Земельного кодексу України. Клопотання про отримання земельних ділянок у власність подавалися працівниками соціальної сфери у 2013 році, але тоді їм було відмовлено.

Але як виявилося, без погодження, відома та навіть всупереч рішень Хоцьківської сільської ради, 23 січня 2019 року та 31 січня 2019 року територіальним органом Держгеокадастру було здійснено реєстрацію зазначених 60 га землі, а також 18 га, на яких жителі села випасали худобу, і встановлено право користування нею таким собі державним підприємством «Київська обласна «Коконосушарка».

Такими рішеннями і діями органи Держгеокадастру ігнорують норми чинного законодавства України та порушують права та інтереси громадян, позбавляючи їх права на отримання земельних ділянок у власність, гарантованого їм державою. Жителі обурені обставинами, через які вони втратили земельні ділянки, якими користувалися на законних підставах, і готові до радикальних дій задля їх повернення.

Варто відзначити що на даний час Хоцьківською сільською радою готується генеральний план, який приблизно буде готовий до травня 2019 року, відповідно до якого зазначені 60 га землі буде включено в адміністративні межі села з подальшим розпаюванням для працівників соціальної сфери, учасників бойових дій та пільгових категорій. Також враховуючи процес децентралізації, який нині відбувається у Переяслав-Хмельницькому районі, після об’єднання громад буде створено Циблівську ОТГ і  земля за межами населених пунктів передається до сфери управління ОТГ, відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України №60-р від 31 січня 2018 року.

Громадськість просить долучитись до вирішення даної проблеми представників ЗМІ та вищих представників влади, аби ті перевірили на предмет законності реєстрацію зазначеної землі органами Держгеокадастру на право постійного користування за державним підприємством «Київська обласна «Коконосушарка» всупереч рішенням Хоцької сільської ради, які не було скасовано і залишались чинними на момент реєстрації, а також всупереч гарантованих законом прав громадян на отримання земельних ділянок у власність за набувальною давністю користування.

За словами голови Хоцьківської сільської ради Валентини Дмитренко, у 2016 році сільською радою було прийнято рішення про розробку генерального плану, згідно якого ці землі повинні були увійти у межі населеного пункту:  «в січні місяці ми дізнаємося що ці землі по за межами населеного пункту і встановлено право користування нею державним підприємством «Київська обласна «Коконосушарка». За цим же підприємством і 18 га за межами населеного пункту пасовища, де люди випасали худобу. Загалом ці пасовища забрали, як мінімум, у трьох селах. Тобто все те, що ми планували ввести в межі населеного пункту, в нас забрали. Планувалось що ця земля відійде працівникам соціальної сфери, а також учасникам бойових дій. Тому що в нас є заяви від учасників АТО, воїнів-афганців, які ще не скористались своїм правом на землю. Зараз іде децентралізація, вся земля передається в громади, але чому в нас так сталося, не можу зрозуміти. Так є держава, але є і люди в селі, які хочуть жити і працювати в селі.  В нас навіть немає землі для молоді, яка хоче повернутись в село і працювати. Звичайно, селяни збунтовані»

Зі свого боку очільниця села заручившись підтримкою депутатів вже звернулась з даного питання до усіх можливих інстанцій та персоналій, а саме до прем’єр-міністра України Гройсмана, Президента Порошенка, Генеральної прокуратури, Держгеокадастру та низки народних обранців.   

Працівників соціальної сфери, які претендували на землю, у селищі 130 чоловік. До цього списку також варто додати декілька учасник бойових дій, які тепер не мають змоги отримати наділи. У всьому селяни звинувачують Держгеокадастр, який набув слави корумпованої організації та проводить масштабні оборудки. Про це твердить і  депутат Хоцьківської сільської ради Іван Гаченко: «Я двічі маю статус інваліда війни і мені не дають землю. А все тому що є така злочинна організація - Держгеокадастр у Київській області, але яка як спрут розповзлась по всій Україні. Люди, що там працюють, як хочуть так і ділять землю. У нас землі колективної власності бувшого колгоспу і в законі навіть написано що довічно селянам віддана земля державою. Мова про те що  вона може буде надана для певних цілей, які колективно вирішать селяни.  Також в законі чітко прописано, що є три форми власності: приватно-колективна, кооперативна і державна. Зрозуміло, що землі державної власності ділить президент і його влада. Але землі колишньої колективної власності…  Хто має право її відбирати?  Більше того тут наявна підробка документів. Мова йде про 50 га громадського сільського пасовища, яке використовується жителями селищ для випасу худоби та сінозаготівлі.  Але як виявилося, на ці 50 га мають право власності 25 невідомих осіб. Нам стало відомо, що реєстрацію було здійснено без присутності та відома цих осіб.  Дані люди давали пояснення правоохоронним органам, що навіть не мають уявлення про те, де знаходиться село Хоцьки та Переяслав-Хмельницький. Один, до речі, з них вже давно покійний", – зазначив депутат.

Як розповіли нам жителі села, щойно дізнались про право користування землею державним підприємством  «Коконосушарка», одразу почали бити на сполох та наводити довідки про дану організацію. Проводив розвідку і голова районної організації «Всеукраїнська спілка власників земельних і майнових паїв» Микола Піскун: «Ми довідалися що ДП КО «Коконосушарка» - це  стратегічне підприємство, що зареєстроване в м. Обухів, а займалось воно пошиттям парашутів. Зараз основний квед в них – тваринництво, але підприємство знаходиться на стадії ліквідації. Також воно є підрозділом корпорації «Український шовк», контора якої знаходиться в Києві. Це просто прокладка, яку використовує якась потужна особа чи група осіб, користуючись тим що в законодавстві надали свободу кадастровій службі, а ті, в свою чергу дивляться де земля не приватизована, а значить можна її передати державним організаціям. Ось таким чином обласна «Коконосушарка» отримала цю землю. Але ж за цими ділянками стоять люди».

В розмові з пресою чи не кожен фермер, активіст, вчитель,  депутат висловив свою впевненість в тому, що ця ситуація є нічим інакшим аніж рейдерським захопленням землі з боку зацікавлених «зверху осіб» :  – «Те що наша земля вже належить цій коконосушарці, ми дізнались зовсім випадково. Жодного погодження чи узгодження  ані ми ані депутати сільської ради не знали. От уявіть собі, людина пахає на цій землі 15-20 років, розраховує на неї і раптом така ситуація. Це якесь свавілля», - каже фермер та громадський активіст Володимир Бузницький.

Без землі неможливо виробити стратегію, забезпечити планування простору та залучити інвесторів. Тим паче коли на часі об’єднання громад.  Але коли головний ресурс для розвитку відбирають то у селян постає питання, для чого об’єднувати громаду, якщо не буде землі: «Для чого робити громаду, коли не дають землі. За рахунок чого село буде розвиватися? Так, село Хоцьки є перспективним, тут мешкає близько 1500 чоловік. В нас є 170 га лісу та Канівське водосховище, але сюди лізуть усі і не дають нам спокійно жити. То ліс хотіли забрати, то тепер  ділять землі», - фермер Володимир

З огляду на вищевикладене люди вже мали намір йти і перекривати дорогу, яка між іншим є дорогою стратегічного значення Київ-Черкаси-Дніпропетровськ, але, як каже голова села Валентина Дмитренко,  це теж не вихід, хоча планують найближчим часом визначити власний план дій: «Якщо сюди заїде будь-яка техніка, то селяни готові вити з вилами і захищати землю. Наразі ми чекаємо відповіді з інших інстанцій. Наші юристи працюють і готують позовну заяву до держгеокадастру. Найближчим часом ми плануємо провести спільний мітинг, обєднавшись з іншими трьома селами. Там і будемо визначати як діяти далі. Туди ж плануємо запросити  депутатів усіх рівнів».

Інші ж села які  поступилися землею ДП Коконосушарці – с. Помоклі, с.Мала Каратуль та с.Велика Каратуль, також не збираються складати руки. Як розповів нам колишній депутат сільради Велика Каратуль та місцевий активіст Григорій Сонько, про майже 20 га відібраних пасовищ також випадково дізнався в січні 2019 року: «люди, які тримають худобу, тепер не знають де її пасти.  Це і корови, і гуси, і качки. Але там ще й діти відпочивали, адже серед пасовища по центру озеро, облагороджена територія та колишній футбольний стадіон».

Те що будуть об’єднуватися з іншими селами та буквально з вилами відстоювати пасовища каже і сільський голова Велика Каратуль  Олександр Середній: «Протягом всіх років поки село існує, дана земельна ділянка використовувалась як пасовище. Ми вже звернулися до правоохоронних органів та в усі інстанції. Але ж не за горами час, коли треба вигонити худобу. В інших селах, в приватному секторі, не так багато корів, а в нас їх 350 голів. На сьогодні в нас генплан виготовлений, встановлюються межі, але процедура це довгенька, і ніхто на це не дивиться, дерибан пішов страшний. Тому ми об’єднаємо всі села і будемо захищати своє. Так більше не можна. Я на посаді голови сільської ради проробив 25 років і такого ще не було», - каже сільський голова

Непоодинокі випадки, коли окремі бізнесмени та політики, як і цілі фінансово-промислові групи, зацікавлені у приватизації землі – але становище села та його мешканців їх не цікавить.  Але ж земля для селянина споконвіку була годувальницею, не змінилась ця її функція і донині.  Як бачимо, селяни готові будь-що відстоювати своє право на землю та просять усі вищі гілки влади звернути увагу на цю ситуацію.

Надія Савчук, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Facebook