#

У боротьбі за спортзал: чи виявиться громада Переяслава сильнішою за прогнилу систему

27.08.2019 05:24
У боротьбі за спортзал: чи виявиться громада Переяслава сильнішою за прогнилу систему

Уже тиждень жителі Переяслав-Хмельницького своїми силами намагаються відновити спортивну залу СК "Преслав", що була вщент зруйнована внаслідок пожежі. Про силу самоорганізації громади, а також про те, чому версії жителів міста щодо причин загорання відрізняються від офіційних, дізнавалася "Моя Київщина"

Кінотеатр на вулиці Гімназійній - стара будівля, яка вже давно не використовувалася за призначенням. Проте місцева влада необхідності в її ремонті не бачила, через що та продовжувала занепадати. До того часу, поки на споруду не звернули увагу місцеві активісти. У березні її передали на баланс міської ДЮСШ, і хоч формально кінотеатр вважався комунальною власністю міста, орендував його міський благодійний фонд "Пліч-о-пліч разом". Організація разом із спонсорами, небайдужими громадянами, серед яких були і спортсмени, і учасники АТО розпочала реконструкцію будівлі. Завдяки їхнім зусиллям частина колишнього кінотеатру перетворилася у сучасний спортивний зал, де почали проводити тренування зі східних єдиноборств.

Пізніше фонд взявся за відновлення іншої частину кінотеатру, де планували зробити зал для ігрових видів спорту. Оскільки в місті дуже мало осередків дозвілля, навколо ідеї згуртувалася значна кількість жителів. Та її планам вирішили завадити…

Уночі 13 серпня колишній кінотеатр загорівся. Попри те, що пожежники вчасно прибули за викликом, побороти полум'я швидко не вдавалося. Вогонь охоплював все більшу площу, а води переяславським рятівникам чомусь не вистачало. Зрештою, їм на допомогу прибули бориспільські пожежники. Та навіть разом врятувати будівлю вони не змогли – від неї залишилися одні стіни.

Був знищений і спортзал, який 2 роки власними силами та коштами облаштовували активісти. Причини пожежі досі не встановлені, попередня версія – замикання електричної проводки. Та активісти впевнені – це умисний підпал.

"Нічого не вийшло... Усе згоріло... "Підпал" – усі стверджували і я погоджувався з цим. Я знав, що електрики, в тому великому (без ремонту) залі не було", – писав один із місцевих.

Що ж сталося насправді? Достеменно не знає ніхто. Однак у жителів міста свої думки з цього приводу. За їхніми словами, у Переяславі вже давно орудують місцеві авторитети-наркоторговці, про діяльність яких у правоохоронних органах добре знають. Та замість того, щоб боротися з протизаконною діяльністю, поліція займається "кришуванням". Натомість активісти, які розбудовували спортивну залу, вирішили самотужки боротися зі свавіллям, яке твориться у місті. Їхні спроби (і подейкують, дуже вдалі) покарати правопорушників складно не виправдовувати: саме до таких методів звертається суспільство, коли бачить, що їхні права не може забезпечити ніхто, окрім них самих.

На думку місцевих, підпал є не інакше як помстою. Зловмисники-наркодиллери таким чином вирішили показати, хто в місті господар. І хоч поліція зараз буцімто займається розслідуванням, жителі Переяслава впевнені – імена справжніх паліїв будуть замовчуватися, адже працівники правоохоронних органів самі зацікавлені у тому, щоб деяка інформація не стала надбанням громадськості. Мешканці міста й самі звикли мовчати – про подібне вони бояться відкрито розповідати, адже в справедливість та правосуддя вже не вірять давно. Як і в силу поліції – авторитет місцевих органів добряче підірвано. Згадати хоча б про нещодавнє резонансне вбивство 5-річного хлопчика, до якого мають безпосередній стосунок працівники поліції. Люди переконані: всі ці історії лише доводять те, що система правоохоронних органів прогнила наскрізь.

Та є в цій історії і світлі моменти. Йдеться про небайдужість та свідомість громади, яка у важкі часи показала справжню силу взаємовиручки та організації. На заклик зібратися й відновити спортзал відразу відгукнулися небайдужі й кинули всі сили на відбудову.

"Ми будемо раді прийти на допомогу!! Мій син, який тренувався у СК "Преслав", у тренера Юри Гамалія, зі сльозами на очах сприйняв цю звістку, вже двічі був біля свого "спортивного дому" із друзями з питанням: "Мам, а що нам зробити?". "Відбудовувати". Дітям пояснити можна тільки так, і власним прикладом!! Спільними зусиллями можливо ВСЕ!!!!"прокоментувала жителька міста.

"Кількість людей була неймовірна!!!! Інколи здавалось, що людям стояти немає де))) я вже мовчу про можливість прибирання!)) При цьому була фантастична самоорганізація. Люди формувалися в групи, колони і максимально чітко виконували задачі, які ніхто не ставив, але усі розуміли, що треба робити. Темп роботи був фантастичний!!! Весь час приходилось когось "пригальмовувати" (хапали непід'ємне і тягнули), чи виганяти з залу, в той час як працював будівельний кран.

Ми зробили дуже багато сьогодні, і хоча це крапля в тому океані, що нам ще треба зробити, в мене немає сумнівів, що ми усе подолаємо і будемо разом пишатися тим плодом спільної праці! А наші діти будуть насолоджуватися можливостями, які ми їм надамо", – додав активіст. 

Євгенія Любомирська, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram