#

Андрій Єременко (соціолог): Що "світить" Рабіновичу в Київській області

28.04.2018 09:40
Андрій Єременко (соціолог): Що "світить" Рабіновичу в Київській області

Нас порадували свіжими рейтингами, де очікувано присутній такий чудовий персонаж як Рабінович. І присутній з досить пристойним результатом.

Наші опитування по Київській області, дають йому в загальному аналогічний результат - близько 4-х відсотків серед опитаних і до 8 серед тих, хто піде на вибори і визначився з вибором. Тому перспективи проходження в парламент у партії Вадима Зіновійовича виглядають більш ніж райдужними. Принаймні, на перший погляд

Однак рейтинги зараз мало про що говорять (в умовах, коли половина респондентів не відповідає на питання, а тих, хто називає чітку політичну позицію не більше половини, обговорювати рейтинги взагалі справа невдячна). Тому спиратися можна фактично тільки на якісні дослідження. Мені недавно довелося провести серію фокус-груп в області саме з питання оцінки політичних уподобань.

І ось що вийшло. Рабінович на рівні з Ляшко заслужив репутацію клоуна, який говорить правильні речі, але якому не сильно вірять (а швидше, сильно не вірять і голосують за нього, оскільки інші ще гірше). Ще рік тому рейтинги всього, що пов'язано з яскравим і гострим на язик депутатом і за сумісництвом телеведучим і майже телемагнатом сприймалося як щось нове. І з огляду на запит в суспільстві на оновлення, це дало потужний поштовх у рейтингу. Пам'ятаєте, тоді деякі особливо люблячі гроші соціологи йому навіть третє місце малювали. Тепер же цей образ відверто приївся. Грубо кажучи, яскрава, образна і сильна риторика Рабиновича вже не «вставляє». Крім того, все частіше спливає інформація про його тюремні терміни, зв'язках з регіоналами (а «регіонал» на Київщині - це безсумнівне клеймо) та інші негативні подробиці біографії.

При кількісних опитуваннях виборці як і раніше називають це прізвище, але вони вже перестали бути активними прихильниками і шукають інших кандидатів. А сам Рабінович поступово звалюється в нішу «сумних клоунів», яка відверто невелика.

Що стосується опозиційного електорального поля, то Рабінович знаходиться серед численного натовпу, який критикує чинну владу. У цьому натовпі він, зрозуміло виділяється своєю епотажністю і нав'язливою присутністю в телевізорі. Однак, він не справляє враження конструктивного політика. В результаті, програє в цій ніші і Бойко і Тимошенко, які, на відміну від Вадима Зіновійовича сприймаються як куди більш послідовні і конструктивні.

Прихильників Партії Регіонів і всіх її уламків в області не набирається в сумі і 15%, зате кількість противників - величезна. І весь цей антирейтинг «прилипає» до Рабіновича.

У ніші політичних клоунів крім Рабиновича знаходиться один тільки Ляшко. Однак вибори в ОТГ Київської області «Радикальна партія» виграти може. Причому не за рахунок лідера, а за рахунок погано, але працюючої партійної мережі. Взагалі партія, яка має мережу завжди виграє у партії, яка мережі не має. У «За життя» такої мережі немає і разультат – на лице.

Але тим не менше, ховати Рабіновича для Київської області поки рано. Справа в тому, що розчарування всіма політиками в суспільстві на стільки велике, що будь-який, хто приведе хоч трохи позитивну програму, може відразу отримати і 20 і 30% голосів. Але для цього потрібно зробити кілька «дрібниць». По-перше - потурбуватися про те, щоб від Рабіновича в ефірі звучала не тільки критика, а й цілком конкретні і пропозиції, які здавалися б реальними. Причому не важливо, на скільки вони реальні насправді. Та ж Тимошенко примудряється в якості цілком реальної пропозиції говорити повну маячню, але люди їй чомусь вірять.

По-друге (і це часто важливіше, ніж по-перше) - побудувати дієздатну партійну мережу. Таку мережу, на яку можна спертися, яка донесе до виборця всі необхідні думки і судження, а також (при необхідності) мішок цукру (борошна/гречки - вибрати по можливості).

І нарешті, наповнити свою власну політику в області місцевим порядком денним. Повинні з'явитися представники в кожному районі, які говорили б про місцеві проблеми, доповнювали риторику з телевізора реальними справами, і залучали б виборців до своєї особистості.

І тоді, «За життя» (або яку він буде робити партію пізніше) має шанси взяти в Київській області цілком собі пристойний відсоток.

Читати "Моя Київщина" у Telegram