#

На місцях процес об’єднання громад часто сприймають як "квиток в один кінець"

Ярослав Добрянський (заступник голови Київської облради)

23.05.2020 15:38
На місцях процес об’єднання громад часто сприймають як "квиток в один кінець"

Сьогодні на засіданні Кабінету міністрів України схвалили перспективний план формування територій громад Київської області! Цим без перебільшення закінчується перший етап найамбітнішої реформи останніх років в Україні. Проте це може викликати і чималий резонанс. Так як громади, які пройшли весь шлях і процедури об’єднання остаточного варіанту перспективного плану не бачили. В процесі скупо оприлюднювались проекти перспективних планів, якісь проміжні версії, які зазнавали змін, про які громади нерідко дізнавалися ледь не з постів у соцмережах. Та і згодом на законодавчому рівні обласні ради вилучили з процесу схвалення перспективних планів, вважаючи обласні ради заполітизованими в прийнятті рішень. На прикладі Київської області остаточного варіанту обласна рада офіційно від розробників саме обласної державної адміністрацій так і не отримувала. Останнє слово було за профільним Міністерством і КМУ. Сьогодні для Київщини це було зроблено.

Водночас чисельні конфлікти щодо перспективних планів, які непоодиноко виникали в регіонах України, а на Київщині це був стандартний процес і свідчить, що ситуація неоднозначна.

Враховуючи неоднозначність і можливість ситуативного наростання конфліктності навколо перспективних планів, сьогодні насамперед важливо, щоби Мінрегіон як найменш заполітизований суб’єкт процесу зайняв виключно проактивну позицію. І в жодному разі не відпускав ситуацію на самоплив та не розраховував на врегулювання існуючих конфліктів лише обласними державними адміністраціями.

Як варіант, можна швидко створити своєрідну урядову "групу оперативного реагування", до складу якої увійдуть посадовці, експерти із залученням представників місцевого самоврядування. Ця група має оперативно брати на контроль та вивчати кожний потенційний або вже реальний конфлікт; пропонувати способи його вирішення; виїжджати на місця для вжиття конкретних заходів з управління конфліктними ситуаціями.

Сьогодні можливість виправити ситуацію ще є, однак тут своє останнє слово має сказати уряд. Прийнятий нещодавно Закон України №562-IX від 16.04.2020 "Про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" надав йому серйозний важіль впливу – право визначати адміністративні центри та затверджувати території громад. Завдяки цьому був відкритий шлях до завершення об’єднання громад адміністративним способом. Причому, на відміну від добровільного об’єднання, яке має здійснюватися виключно за перспективним планом, Кабінет міністрів ним керуватися не зобов’язаний, тож може допустити певні відхилення.

По суті, це нове повноваження дозволяє Уряду "виправити помилки" перспективних планів та дещо скорегувати проблемні конфігурації громад. Мінрегіону доцільно вже сьогодні готуватися до цього сценарію та ретельно пропрацювати кожен перспективний план, аби мати чіткі пропозиції щодо необхідних змін на завершенні.

Крім того, центральній владі варто почати чітко пояснювати громадам, яким чином планується завершувати об’єднання територіальних громад. Як буде діяти уряд та що мають робити в цьому відношенні самі громади. Нині вони розгублені та не розуміють, чи вони мають запускати процес добровільного об’єднання згідно з перспективним планом, чи все ж таки вони вже будуть об’єднані адміністративно?!

Врешті, напевне, вже час почати широку дискусію і щодо майбутнього механізму виходу населених пунктів з одних громад та їхнього входження до інших. А поки на місцях процес об’єднання громад часто сприймають як "квиток в один кінець", а звідси і вкрай гостра реакція на все, що відбувається.

Я відчуваю, що ми ще на складному етапі обговорень, переконань, дискусій, суперечок і непростих рішень! Але дорогу здолає лише той, хто йде! Тому всі разом взялися за руки і в дорогу!

Читати "Моя Київщина" у Facebook