#

Павло Кравчук (лікар): імунну профілактику грипу необхідно проводити за три місяці до епідемії

08.10.2018 12:28
Павло Кравчук (лікар): імунну профілактику грипу необхідно проводити за три місяці до епідемії

Щороку в осінньо-весняний період ми стикаємося з проблемою сезонної захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), а будь-які прояви хвороби називаємо "грипом", що є неправильним. Взагалі ГРВІ можуть викликати більше 200 збудників, а ефективного їх лікування наразі немає.

Грип – це гостре вірусне інфекційне захворювання, що характеризується появою респіраторного синдрому з переважанням трахеобронхіту та вираженою інтоксикацією з гарячкою.

Хворі скаржаться на головний біль, загальне нездужання, підвищення температури, озноб, біль у горлі, сухий кашель, м’язову слабкість та інше. Симптоми спостерігаються близько 3-5 днів, хоча відчуття втоми залишається й після одужання.

Грип має схожі симптоми з іншими респіраторними інфекціями, тому його діагностика залишається досить складною. При розпізнаванні грипу слід враховувати анамнез хвороби, епідеміологічні дані, сезон року, брати до уваги клінічний перебіг хвороби.

Особливо небезпечним грип є для дітей до 3-х років, людей похилого віку та осіб з хронічними захворюваннями. В результаті складного перебігу хвороби можуть розвиватися численні ускладнення: бактеріальний риніт, синусит, отит, трахеїт, набряк-набухання головного мозку, арахноїдит, енцефаліт, неврит, полірадикулоневрит, міокардит, гломерулонефрит, бактеріальна пневмонія, абсцес легень та інші.

Вірус дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом: коли хворий кашляє, чхає чи просто розмовляє. Навіть з легкою формою грипу він становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – в середньому 7 днів. При перших ознаках грипу залишайтесь вдома, щоб не провокувати ускладнення хвороби.

Дотримуйтеся простих правил профілактики грипу:

  • уникайте місць масових скупчень людей;
  • не переохолоджуйтесь;
  • не контактуйте з хворими на грип;
  • регулярно провітрюйте приміщення, робіть вологе прибирання;
  • обов’язково мийте руки, протирайте їх спиртовим розчином, особливо після громадського транспорту;
  • повноцінно харчуйтеся, вживайте продукти, які містять вітамін С (капусту, моркву, цитрусові, цибулю);
  • користуйтеся одноразовими масками при нежиті та кашлі.

Для боротьби з вірусом рекомендовано використовувати препарати, дія яких перевірена на клінічних дослідженнях: озельтамавір, занамавір. Для усунення інших проявів хвороби потрібно проводити симптоматичне лікування.

У Міністерстві охорони здоров’я запевняють, що одним із найефективніших засобів профілактики грипу є вакцинація: препарат можна буде придбати в аптеках за власні кошти і зробити відповідне щеплення в поліклініках. Очікується поставка вакцин Джісі Флю/GC Flu (Корея) та Ваксигрип (Франція). Проте станом на початок жовтня даних препаратів у аптеках поки немає.

Згідно прогнозу Всесвітньої організації охорони здоров’я, цього року в Україні будуть циркулювати три штами вірусу:

  • вірус, подібний А/Michigan (H1N1);
  • вірус, подібний A/Singapore/ ( H3N2);
  • вірус, подібний B/Colorado.

Але для початку треба усвідомити, що ніхто не може достовірно спрогнозувати, який вірус буде найпоширенішим в цьому сезоні, навіть ВООЗ.

Взагалі є три серотипи вірусу грипу: А, В та С, а кожен з них має велику кількість штамів, які постійно мутують. Тому ймовірність того, що вакцина захистить Вас від хвороби, дуже низька. Епідеміологи ж переконують, що препарат потрібно вводити за три місяці до спалаху інфекції.

Читати "Моя Київщина" у Facebook