#

Про особливості місцевих виборів 2020 року

Юрій Мірошниченко (член ЦВК)

19.08.2020 13:40
Про особливості місцевих виборів 2020 року

Перша та головна особливість цих місцевих виборів у тому, що вони відбуваються на новій законодавчій базі. Уперше в нашій країні у виборців буде можливість голосувати не лише за політичні партії, а й за конкретного представника у виборчому списку.

Очевидно, що ми починаємо обирати органи місцевого самоврядування за принципом багатомандатних виборчих округів. Незважаючи на те, що з рівня великих громад  (понад 10 тис осіб) на районний, обласний рівень суб’єктами висування є лише політичні сили, разом із тим у виборця з’являється можливість обирати конкретного представника цієї сили у списку.  Це так звана система відкритих виборчих списків. 

Я в кількох скликаннях парламенту був автором кількох законопроєктів , які передбачали відкриті регіональні виборчі списки для національних і місцевих виборів. Тому я сприймаю таку виборчу систему як справедливу, більш демократичну, але дещо складнішу. 

Адже виборці вперше отримають бюлетень, із яким треба буде більше попрацювати та довше подумати. Голосуючи за політичну силу треба буде ще визначитися із конкретним номером того депутата, якого виборець хотів би бачити в раді.  Очевидно, що нова виборча система передбачає складнощі не тільки для самого виборця, а й для членів комісії, тому що їм треба буде рахувати бюлетені не лише за ту чи іншу політичну силу, а й вести підрахунок голосів щодо кожного кандидата в тому чи іншому списку партії.

Люди вперше так голосуватимуть, комісії також працюватимуть таким чином уперше.

Тому будемо набувати практику застосування цього виборчого кодексу. Не виключено, що будуть вноситися певні зміни до самого виборчого кодексу та тих підзаконних актів, які ухвалює ЦВК, але в цілому ми вже стоїмо на засадах справедливого і, сподіваюсь, сталого виборчого процесу та системи. Наразі ЦВК уже сформувала обласні, районні та міські ТВК.

Тепер районні комісії мають сформувати виборчі комісії територіальних громад, а вони вже сформують дільничні. Це буде найближчим часом.

Окрема тема – це формування виборчих округів. Нарізка округів і визначення меж територіальних округів теж буде об’єктом уваги територіальних виборчих комісій. Тут буде діяти принцип рівної кількості виборців на округах, принцип неподільності населених пунктів, рівень однакового рівного представництва в тому чи іншому виборчому окрузі та рівна кількість мандатів. Цей принцип буде закладено в основу, а вже самі межі будуть визначати територіальні виборчі комісії.

Читати "Моя Київщина" у Telegram