#

В очікуванні чергових провальних реформ

Катерина Одарченко (політичний експерт)

16.12.2020 10:40
В очікуванні чергових провальних реформ
Катерина Одарченко

Крім постійних політичних чвар і скандалів на другому плані залишаються питання, які насправді повинні хвилювати українців. Йдеться про реформи. З одного боку, розмови про них вже давно набили оскому. Чому так відбувається? Дуже вже часто замість реформ ми отримуємо пшик. Класичний приклад - створення в Україні антикорупційної системи, яка на перевірку виявилася черговою беззубою і корумпованою «надбудовою», яка функціонує нарівні з реформованої поліцією (яка де-факто не далеко пішла від міліції) та Офісом генпрокурора (замість Генеральної прокуратури). Чи сильно змінилося життя українців від таких змін вивісок? Відповідь – відома.

Виникає питання: хто і як проводив ці реформи? У деяких випадках мова йде про «варягів», які приїхали-поїхали, особливо не напружуючись. Головне для них – галочка в портфоліо, щоб показати свої «успіхи» в інших країнах. Якщо ж говорити про наших реформаторів, до них у мене завжди виникало лише одне питання – яка їхня компетентність в тих сферах, які вони збираються реформувати? Здебільшого мова йде про різного роду активістів, главах численних інститутів, центрів, весь колектив яких складається з них самих. Це люди вільних професій, часто без повноцінної освіти, реальної професії і досвіду. І ось – ціла армія молодих хлопців займається тим, чим повинні займатися професори, академіки, аналітики вищого рівня. Чому так відбувається? Це вже інше питання.

Зараз спостерігаю за тим, як у Верховній Раді зібралися реформувати останній недореформованому силовий орган країни - Службу безпеки. Все йде за старими лекалами. Створили робочу групу на чолі з нардепом-«слугою» Мар'яною Безуглої - поза всяким сумнівом гідною людиною, сімейним лікарем за освітою. Повторюся - сімейним лікарем. У мене виникає закономірне питання - яка її компетенція? І де офіцери Служби безпеки, розвідки, контррозвідки, які могли б серйозно зайнятися питанням проведення реформи, які розуміють її реалії - не тільки слабкі місця - а їх неабияк, але і ті сильні сторони, які можна було б посилити?

При всій повазі до пані Безуглої, а також до активістів з різних інститутів (справді, звучить як оксюморон - «активісти з інституту» - але це у нас повсюдно), які активно беруть участь в розробці законопроекту, але давайте будемо об'єктивні: такий документ, підготовлений некомпетентними людьми, несе в собі страшні ризики для країни. Після провальних реформ на інших напрямках дуже б не хотілося, щоб у нас відбулася ще одна фіаско. Відкрутити назад тут не вийде. Як показує практика, нинішні керівники всіх «відреформувати» органів вельми привільно відчувають себе в своїх «відреформувати» кріслах. І реальних змін вони здійснити вже не дозволять. Так, і зичні голоси активістів будуть запевняти всіх в правильності їх «реформ», адже ніхто не захоче визнати своїх помилок.

Читати "Моя Київщина" у Telegram