Будівництво доріг та мостів на Київщині: оприлюднено скандальний дорожній аудит (ФОТО)
У поле зору державних ревізорів потрапив ремонт доріг та мостів у Києві та області, деякі деталі якого сталі відомі журналістам
Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із покликанням на "Главком".
Довгоочікуваний звіт про перевірку ефективності використання бюджетних коштів на ремонт і реконструкцію доріг столиці, Київської, Закарпатської та Івано-Франківської областей успішно похований. Громадськість не побачить на сайті Рахункової палати ні стосів електронних документів, у яких описані порушення і виведені суми збитків, ні навіть стислого висновку з них.
Як стало відомо "Главкому" 13 серпня члени Рахункової палати не затвердили аудит, який охоплював не лише мирний 2021 рік, а й два воєнних, 2022 і 2023, роки. Зокрема, державні ревізори перевіряли відбудову підірваних мостів у Київській області.
За два місяці до повномасштабної війни "Укравтодор" (нині це Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури) перерахував 347,5 млн грн представництву "Онур Тааххут" Ташимаджилик Іншаат Тіджарет ве Санаї Анонім Ширкеті" ("Онур"). Вказані кошти турецьке підприємство, яке було щільно вмонтоване у "Велике будівництво" президента Володимира Зеленського, стягнуло, вигравши суд.
"Онур" отримував чималі замовлення на ремонт українських доріг. У згаданому епізоді з судом ішлося про капремонт ділянок дороги Київ-Одеса, який фінансувався за рахунок кредитних коштів Європейського інвестиційного банку та Європейського банку реконструкції та розвитку. Іноземні банки під кінець 2020-го відмовилися давати гроші, а 2021 року цей об’єкт не було включено у фінансування за бюджетні кошти. При цьому турецький підрядник виконав частину робіт, за які з ним не розрахувалися.
Як з’ясували аудитори Рахункової палати, протягом 2020-2021 року "Укравтодор" переплатив "Онуру" 37,75 млн грн за контрактом, який мали фінансувати міжнародні банки.
Тобто ПДВ у розмірі 37,75 млн грн "Укравтодором" сплачено представництву "Онур…" двічі, у подвійному розмірі на загальну суму 75,5 млн грн,
– сказано у матеріалах перевірки.
У столиці аудитори перевірили низку об’єктів, серед яких Подільський мостовий перехід через Дніпро; шляхопровід через залізниці на вулиці Толстого; проспект Героїв Сталінграда в Оболонському районі; Київське півкільце (від вулиці Ватутіна до Одеської площі). На їхнє будівництво спрямовувалися сотні мільйонів бюджетних коштів. Також Рахункова аналізувала витрати на ремонти вулиць Татарської, Шумського, Льва Толстого (від вулиці Тарасівська до вулиці Василя Липківського). І вже з самого початку ревізії виникли перепони, які влаштовували представники столичної влади. Це при тому, що міський голова Віталій Кличко свого часу сам кликав аудиторів перевірити стан доріг та мостів столиці.
Київська влада надала 30% від запитуваних Рахунковою палатою документів, які стосувалися ремонту доріг,
– пригадує у розмові з "Главкомом" колишня членкиня Рахункової палати Ірина Іванова, яка проводила аудит.
Варто зауважити, що Верховна Рада звільнила Іванову з займаної посади 23 квітня 2024 року.
Чи не найбільше ревізії пручався директор департаменту транспортної інфраструктури Київської міської ради Руслан Кандибор. Якщо врахувати його попередній бекграунд (кілька років керував Службою автомобільних доріг Львівщини), то він "битий" посадовець. Зокрема, Кандибор відмовився надати Рахунковій палаті документи про використання коштів субвенції на будівництво, реконструкцію та ремонт автомобільних доріг у Києві протягом 2021-2022 років. Директор департаменту транспортної інфраструктури та інші представники столичної мерії проігнорували запрошення аудиторів спільно виїжджати на столичні дороги з метою перевірки використання бюджетних коштів.
До слова, Іванова зверталася до поліції з вимогою відкрити проти Кандибора кримінальне провадження за перешкоджання у роботі. Натомість правоохоронці обмежилися адмінпротоколом, а Печерський райсуд таки оштрафував чиновника на 5,1 тис. грн за перешкоджання у роботі члена Рахункової палати. Наразі директор департаменту транспортної інфраструктури оскаржує це рішення в апеляції.
Всього протягом 2021-2022 років цей об’єкт витягнув з бюджету 246,5 млн грн і мав бути завершений до кінця 2022-го. Проте будівництво з’їздів з проспекту Перемоги та заїздів на нього перенесли на 2023 рік.
У 2023 році відповідальна за аудит членкиня Рахункової палати Ірина Іванова оглянула низку доріг та мостів Київської області, які були зруйновані внаслідок військової агресії Росії. Під час перевірки з’ясувалося, що кримінальних проваджень за фактами підриву мостів немає. Така ситуація, як пояснюють аудитори, унеможливлювала коректно вивести суми збитків.
Також Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області не змогла надати аудиторам суми завданих збитків державі.
Та це не завадило дорожникам "намалювати" зі стелі суми коштів, необхідні для відновлення мостів. Без жодних обґрунтувань. Між іншим, у цьому питанні влада Київщини не хотіла співпрацювати з Рахунковою палатою,
– констатувала Іванова.
Іванова зверталася до тодішнього віцепрем’єра Олександра Кубракова як до голови урядової комісії з відновлення мостів з проханням втрутитися у ситуацію з ремонтом мостів Київської області. Проте тривалий час не було жодної реакції.
Керівництво Рахункової палати у відповіді на запит журналістів промовчало про виявлені порушення під час обстеження доріг та мостів у трьох областях і Києві.
Практично на жодне з запитань керівниця Рахункової Ольга Піщанська не відповіла по суті. Але зробила ремарку: копії актів "дорожнього" аудиту її відомство скерувало до Офісу генпрокурора. Чому саме туди, а не до поліції, наприклад, невідомо.
Редакція не полінувалася й запитала в Офісу генпрокурора про реакцію на це послання. Як з’ясувалося, акти Рахункової до прокуратури добралися аж наприкінці серпня. Станом на 4 вересня (дата відповіді на запит "Главкома"), матеріали перебували на розгляді Офісу генпрокурора. Інформацію про реєстрацію кримінального провадження на підставі актів Рахункової палати прокуратура не надала.
Мене, як колишню членкиню Рахункової палати, обурив факт направлення актів аудиту до Офісу генпрокурора без схвалення самого звіту. Більше того у законі про Рахункову палату сказано, що у разі виявлення ознак кримінального або адміністративного правопорушення, Рахункова палата інформує про них відповідні правоохоронні органи. Де ті ознаки? Припускаю, що відбувся певний тиск і вплив на дії членів Рахункової палати,
– додала Ірина Іванова.
Читати "Моя Київщина" у Facebook