#

День вишиванки: традиційні вишиті домоткані сорочки Київщини

17.05.2024 12:27
День вишиванки: традиційні вишиті домоткані сорочки Київщини
Фото з мережі Інтернет

Щороку у третій четвер травня українці традиційно одягаються у вишиванки, цьогоріч День вишиванки відзначали 16 травня

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із покликанням на "Великий Київ". 

У 2006 році Леся Воронина, студентка Чернівецького національного університету, запропонувала своїм одногрупникам прийти на заняття у вишитих сорочках. Такий жест став ініціативою, що завдяки соцмережам поширився на всю країну. Відтак, маємо нагоду пригадати, а якою була традиційна вишита сорочка у Київському регіні.

На Київщині вишиті сорочки мали свої унікальні особливості. За інформацією Українського інституту історії моди, найбільш поширеними техніками вишивки були "вирізування", "лиштва", "зерновий вивід", "настилування", "набирування", "верхоплут", "штапівка", "коса гладь" та інші. 

Основні кольори вишивки на Північній Київщині - білий, червоний та синій, а на Південній Київщині – білий та жовтий. З другої половини ХІХ століття синій почав замінюватися чорним кольором.

Найбільш майстерно вишиті сорочки вдягали на весілля. Весільна сорочку виготовляли на тонкому, білому полотні, рукава повністю вкривали вишивкою червоною заполоччю. Часто весільну сорочку жінка берегла у скрині ціле життя. 

Старші жінки носили вже скромніші, не такі барвисті сорочки, та й кількість вишивки на них зменшувалася. Чоловічі сорочки у ХІХ столітті відрізнялися від жіночих довжиною та відсутністю вишивки на рукавах.

У будень не вдягали пишно вишитих із тонкого полотна сорочок. Одяг " до роботи"  був стриманим, практичним, однак оздоблений лаконічною, мінімалістичною вишивкою. У піст не носили одяг яскравих кольорів. Вбиралися у сорочки, вишиті білим, чорним, синім, коричневим.

На виготовлення однієї сорочки потрібно було від 6000 до 8000 метрів нитки, виготовленої вручну.

Раніше селянки переважно вишивали самі для себе. Як промисел на Київщині це почало розвиватися з 1913 року. Створювалися осередки у містах Кагарлик та Сміла, селі Скобці. 

Нагадаємо, що "Нива Переяславщини" відзначила День вишиванки та вшанувала багаторічних працівників компанії.


Читати "Моя Київщина" у Facebook