#

Ексголова Київської ОДА вважається основним кандидатом на посаду міністра інфраструктури

06.06.2024 08:46
Ексголова Київської ОДА вважається основним кандидатом на посаду міністра інфраструктури
Олексій Чернишов

9 травня Верховна Рада звільнила міністра інфраструктури Олександра Кубракова, а на його місце може претендувати ексголова Київської ОДА Олексій Чернишов

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із покликанням на "ЦензорНет".

Кубракова звільнили у межах суспільної полеміки, що не було забезпечено належний захист об’єктів енергетики. Попри те, що з моменту звільнення минув вже майже місяць, у влади досі немає остаточних кандидатур на заміну. Хоча один фаворит все ж є.

Цього понеділка в телеграм-каналах пішли чутки, що міністром інфраструктури може бути призначений нинішній очільник "Нафтогазу" Олексій Чернишов. І що це нібито єдина погоджена кандидатура. Він очолював Мінрегіон, до об'єднання міністерств і приходу Кубракова.

Кандидатура Чернишова весь цей час була на першому місці в шорт-листі, однак його основною умовою було віцепрем'єрство. На сьогодні перемовники максимально наблизилися до домовленості щодо цього,

– зазначило видання ZN.UA.

Там також зазначили, що чутки, що Чернишов може повернутись в Кабмін, з’явились ще до звільнення Кубракова. І однією з умов повернення була посада віцепрем’єра. Як відомо, до повномасштабного вторгнення амбіції Чернишова сягали навіть прем’єрського крісла. Це своєю чергою пояснювалось як хорошими стосунками з Тімуром Міндічем, в чиїй квартирі свого часу мешкав Зеленський, так і приятельськими стосунками дружини Чернишова з першою леді.

Чернишов у приватному спілкуванні казав, що лишиться в "Нафтогазі" до кінця року. Те ж саме чули від нього іноземні дипломати,
- зазначило джерело на газовому ринку.

Ознакою того, що плани Чернишова може переглянути Офіс, було те, що він відмовився їхати на важливий профільний форум.

Від таких запрошень не відмовляються. А він щось сказав про те, що має вести наших ветеранів на Євро. І це знак того, що він не впевнений, що буде до того часу в "Нафтогазі,

– розповів співрозмовник з газового ринку.

Олексія Чернишова перевели з посади міністра Мінрегіону на ще привабливішу – керівника "Нафтогазу" наприкінці 2022. А вже за декілька місяців пішли чутки про те, що в "Нафтогазі" створено бекофіс, а ще через рік учасники газового ринку розповідали, що в компанію повернулись схеми доби Януковича.

Фінансова звітність "Нафтогазу" за 2022 дуже довго не публікувалась, хоча і була готова у квітні 2023. І вийшла вона лише після візиту президента Володимира Зеленського до Вашингтону. Не виключено, щоб не давати США зайвий аргумент для нарікань щодо керівництва "Нафтогазу" – попри вимоги іноземних партнерів українська влада так і не спромоглась організувати конкурс на голову НАК.

Одним з ключових активів "Нафтогазу" є "Укргазвидобування". "Укргазвидобування" періодично видає якісь позитивні новини про себе. Наприклад, напередодні зими Україна запустила дві потужні газові свердловини. Разом вони дають майже 500 тисяч кубометрів газу на добу.

Водночас, вже майже рік зупинена робота Сахалінського родовища, яке могло б давати 1 мільярд кубометрів газу щороку. Доведені запаси Сахалінського родовища – близько 15 млрд куб. м газу, 1,7 млн тонн газового конденсату та приблизно стільки ж нафти. В часи Януковича на родовище претендувало його оточення, зокрема колишній міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський. Потім Сахалінське опинилось в руках компанії "Укрнафтобуріння" Ігоря Коломойського, Павла Фукса, Віталія Хомутинніка, а також добуванням газу займалась компанія соратника Арсена Авакова Ігоря Котвіцького.

В 2023 активи компанії були арештовані у межах провадження ДБР та були передані АРМА. А апеляційний суд зупинив ліцензію на видобування. Минулого місяця апарат РНБО проводив нараду щодо родовища, але ситуація не зрушила з мертвої точки.

Тому назвати Чернишова вдалим менеджером "Нафтогазу" навряд чи можна.

Крім того, депутати без іронії сприйняли новини про обшуки НАБУ в оточення Чернишова. Мовляв, можуть не встигнути призначити, як прийдуть з підозрою.

Так, 3 червня Національне антикорупційне бюро провело обшуки у члена правління НАК "Нафтогаз України" Василя Володіна та директора з комерційних питань АТ "Укргазвидобування" Максима Горбатюка у межах кримінального провадження про ймовірні зловживання службовим становищем та одержання неправомірної вигоди.

За версією слідства, службові особи Міністерства розвитку громад та територій могли зловживати становищем в інтересах ТОВ "Сітігазсервіс" з метою одержання неправомірної вигоди. Фактично робоча група в міністерстві надала згоду державному підприємству "Укркомунобслуговування" на укладення договорів з ТОВ "Сітігазсервіс". В результаті Мінінфраструктури втратило можливість управління земельною ділянкою неподалік Сирецького дендропарку та Рогозіва яру. Пізніше за отримання ще низки ділянок керівник "Сітігазсервіс" пропонував хабар вже Олександру Кубракову.

Фігурант обшуків Володін був держсекретарем в Мінрегіоні доби Чернишова. Також обшуки проведені ще в кількох осіб, пов’язаних з нинішнім керівником "Нафтогазу". Зокрема, детективи провели обшук у Юлії Марчук та Ганни Дреботій, які теж пов'язані з Чернишовим.

В матеріалах судової ухвали про арешт майна можна знайти, що фактично підлеглі Чернишова видали у 2022 дозволи, які мав би надати сам міністр, на отримання підприємством цілісного майнового комплексу ДА "Квіти України". При цьому в ухвалі забули прибрати прізвище Володіна.

Можливо, саме це провадження і пояснює, звідки взялись очікування деяких представників будівельного бізнесу на повернення Чернишова в міністерство. 

Офіційно сподівання були пов’язані з тим, що нібито під кінець своєї міністерської каденції він вже не підтримував скандальний законопроєкт 5655 (якого за Кубракова міністра намагались пропхати постановою). Але уривки ухвали змушують думати і про іншу зацікавленість забудовників у поверненні кадрів Чернишова.

Читати "Моя Київщина" у Telegram