#

Монополізація в дії: Обухівський завод "Аерок" передали в управління конкурентам

08.03.2024 10:06
Монополізація в дії: Обухівський завод "Аерок" передали в управління конкурентам
Фото з мережі Інтернет

Обухівський завод "Аерок" передали в управління фірми-конкурента "Харківські будматеріали"

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із покликанням на "Апостроф".

Угодою про Асоціацію з ЄС Україна взяла на себе зобов’язання наблизити своє законодавство про конкуренцію та практику його застосування до європейських норм. Тому ще у березні 2019 року європейські експерти розробили порівняльно-правовий аналіз Закону "Про захист економічної конкуренції України", в якому перерахували всі невідповідності та надали рекомендації щодо потрібних змін, розбивши їхнє впровадження на два етапи. Це був сигнал Україні, що здорова конкуренція є передумовою зростання економіки на основі інновацій, прозорого ринку для залучення інвестицій, але справа зрушила з місця лише влітку 2023 року, коли Верховна Рада на виконання першого етапу реформи ухвалила законопроєкт, який посилив значення АМКУ.

Зростання ролі АМКУ та приведення українського антимонопольного законодавства до стандартів ЄС, безперечно, стимулюватиме розвиток конкуренції. Трансформації у сфері антимонопольної політики приведуть до демонополізації багатьох галузей та їхнього швидкого розвитку. Так само це прискорить євроінтеграцію та притік інвестицій до нашої країни.

Одним із напрямків, який потребує прискіпливої уваги з боку антимонопольних органів, є запобігання штучному створенню монополій. Сьогодні внаслідок повномасштабного російського вторгнення Україна мусить здійснювати блокування та націоналізацію активів людей і компаній, пов’язаних із країною-агресором. Це, безумовно, правильний шлях очищення від спадку періоду геополітичної невизначеності та сумнозвісної "багатовекторності".

Втім, націоналізація активів зараз створює виклики, над якими держава має замислитись якнайшвидше та розробити інструментарій, що допоможе уникнути пастки монополізації, спричиненої хоч і патріотичними, але недалекоглядними діями. Прикладів цього, на жаль, уже достатньо.

Наприклад, виробника будматеріалів "Аерок" з Обухова Київської області, який мав російського власника, віддали в розпорядження його прямого конкурента — фірми "Харківські будматеріали".

Ще у листопаді минулого року Фонд держмайна розглядав санкційний "Аерок" як об'єкт великої приватизації. Серед першочергових кроків ФДМУ, які планували здійснити до продажу активу - проведення повної інвентаризації, поновлення виробництва та вжиття заходів з покращення інвестиційної привабливості. Менеджмент "Аероку" мав реалізувати дорожню карту з відновлення роботи заводів, аби потенційним інвесторам можна було би запропонувати ефективно працююче підприємство.

ФДМУ зареєстрував "Аерок" у державній власності на підставі рішення Вищого антикорупційного суду України, яке набуло чинності у жовтні 203 року. За даними Офісу Генерального прокурора, "Група ЛСР" (рф), яка належить підсанкційному російському олігарху Андрію Молчанову, сприяє веденню агресивної війни, сплачуючи податки і збори до держбюджету рф у значних обсягах. 

Економічний експерт Олексій Кущ зазначив:

Ми часто чуємо, що Україна впроваджує європейські правила конкуренції, але подекуди за цими словами відсутня суть явища. Європейські правила вважають монополією компанію з часткою ринку понад 39,7%, а до компаній з ринковими частками понад 20% прикута особлива увага антимонопольних органів. Чи дійсно Україна рухається європейським шляхом, коли ринок останніми роками знаходиться під загрозою створення штучних монополій з ринковими частками 50% або й більше?
Конкуренція стимулює розвиток менших виробників та інших учасників ринку, зокрема міжнародні компанії. Потенційні інвестори в економіку України очікують позитивних сигналів, що держава не буде здійснювати під прикриттям політики націоналізації активів ворожої країни неринковий адміністративний перерозподіл ринку руками чиновників.
Україна та її керівники мають розуміти важливість відповідності наших практик стандартам ЄС, аби не закладати міни під майбутню євроінтеграцію України. А майбутня приватизація конфіскованих активів, які можуть представляти неабияку інвестиційну цінність, проводитиметься прозоро, з урахуванням ризиків монополізації. Саме тоді вилучені у ворога компанії стануть каналом № 1 для отримання прибутків державою та залучення інвестицій на повоєнне відновлення.

Нагадаємо, що на Київщині з'явиться завод із виробництва віконного скла.

Читати "Моя Київщина" у Facebook