Підписано закон, яким банки зобов'язали надавати інформацію про клієнтів на запит поліції
Президент України Зеленський підписав закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення функцій Національного банку України з державного регулювання ринків фінансових послуг"
Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із покликанням на допис депутата Верховної Ради Ярослава Железняка.
Підписано законопроєкт №11043 щодо удосконалення функцій НБУ з державного регулювання ринків фінансових послуг,
– написав Железняк.
Зокрема, дозволяє фінансовим компаніям, ломбардам і кредитним спілкам надавати платіжні послуги на підставі їхньої основної ліцензії без отримання додаткової. При цьому НБУ отримує право встановлювати вимоги до регулятивного капіталу небанківських провайдерів платіжних послуг.
Також закон розширює можливості НБУ щодо проведення перевірок. Відтепер регулятор зможе здійснювати їх не лише офлайн, а й в онлайн-режимі з обов'язковим наданням дистанційного доступу до необхідних документів та інформації.
Крім того, зміни зобов'язують банки надавати Національній поліції України будь-яку інформацію про клієнтів, навіть конфіденційну, для розслідування фінансових махінацій. Про це йдеться в картці проєкту закону №11043.
Незважаючи на те, що існує закон про банківську таємницю, відтепер на запит правоохоронців банківські установи повинні негайно надавати будь-які дані клієнтів. Зміни до закону передбачають, що поліція може запросити інформацію, яка містить банківську таємницю, комерційну таємницю та таємницю надавача платіжних послуг. Це повинно допомогти ідентифікувати суб'єктів, які здійснюють операції з ознаками кримінального правопорушення.
Банки зобов'язані розкривати такі дані клієнтів:
- прізвище, ім'я та по батькові отримувача;
- назва постачальника платіжних послуг, до якого здійснювався переказ, й унікальний ідентифікатор отримувача;
- ідентифікатор платіжного пристрою;
- код операції в платіжній системі;
- повний номер платіжного інструменту та номер рахунку отримувача.
Без письмового дозволу на розкриття цих даних поліції укласти з банком договір про надання платіжних послуг, відповідно до закону, буде неможливо.
Нагадаємо, укладаючи договір з банком клієнти хочуть бути впевнені у тому, що конфіденційна інформація, яка стала відомою фінустанові, "не піде в люди". Йдеться про персональні відомості, діяльність клієнта та стан його рахунку. Закон "Про банки і банківську діяльність" визначає інформацію, яка підпадає під визначення банківської таємниці.
Відповідно до законодавства, більша частина інформації залишається конфіденційною, за винятком, коли розкриття необхідне за рішенням суду. Але як будуть корелюватись два закони – про банківську таємницю і щойно підписаний, – поки що неясно.
Нагадаємо, що тюрма за дрова: за яку кількість деревини українців можуть посадити.
Читати "Моя Київщина" у Telegram