#

Питання Національного військового кладовища у Чабанах перетворилося на скандал

14.12.2023 10:00
Питання Національного військового кладовища у Чабанах перетворилося на скандал
Ескізний проєкт

Національне військове кладовище збудують біля Південного кладовища, за Вітою-Поштовою — 23 км трасою від Києва в напрямку Одеси

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із покликанням на видання "LB".

Хоча ще в травні Рада голосувала за іншу локацію. Тоді документ не підписав президент.

А вже 8 грудня депутати Верховної Ради поставили крапку в історії з розташуванням Національного військового кладовища.

І хоч Мінветеранів й Інститут національної пам’яті подали новину як велику перемогу після майже 10 років цієї історії, за кадром залишилися родини загиблих воїнів й обіцянки їм, яких ніхто не дотримав.

Cпершу їм обіцяли територію в межах Києва і що поховати близьких вони зможуть уже восени 2023-го.

Ескізний проєкт Національного військового меморіального кладовища презентувало Мінветеранів 7 грудня 2023 року.

Активно обговорювати зведення військового кладовища почали восени минулого року. Варіанти місця будівництва відкидали один за одним з різних причин: розташування, невдалий ландшафт, протести екоактивістів.

Тим часом родичі загиблих вимагали кладовище в межах Києва. Мовляв, захисники заслужили, щоб їх так ушанували. Ну і рідні зможуть безпроблемно відвідувати місце поховання.

У березні на затвердження родинам дали фінальний варіант — Биківня. Це неподалік станції метро "Лісова", поруч з історико-меморіальним заповідником "Биківнянські могили". На презентації проєкту були міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна, (тоді ще) міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко, представник Інституту нацпам’яті Володимир Тиліщак. 

Тоді Ткаченко запевняв:

Якби ви бачили попередні варіанти, які обговорювали, і складнощі, які були з ними, то тут їх немає. Це чиста дорога, і після вашого фідбеку щодо того, чи підходить вам це місце, впродовж двох тижнів ми ухвалимо остаточне рішення. І якщо ми рухаємося – то рухатися будемо швидко.

Родини дали добро на це рішення і стали чекати осені 2023 року, коли, за обіцянками міністрів, мали провести вже перші поховання. Вкрай актуально це було, наприклад, для Віри Литвиненко — матері загиблого захисника Маріуполя, чий прах зберігали на той момент у крематорії. Жінка хотіла поховати сина належно, з почестями. Сьогодні вже грудень, прах сина Віра Литвиненко зберігає вже вдома, бо, за правилами, у крематорії можна залишати лише впродовж року.

Без попередніх зустрічей і комунікації з родинами 2 серпня міністерка Лапутіна з новим очільником МКІП Карандєєвим повідомили, що місце в Биківні не годиться через те, що там поховання часів сталінських репресій.

Тоді родичам презентували ділянку біля Південного кладовища. Хоч, як зазначала пані Віра, раніше її називали проблемною:

Нашому гніву не було меж. Тоді нам пані Лапутіна сказала в очі, що ми за хайпом прийшли. Після цього знову припинили з нами спілкування. Замість того, щоб зібрати нас, пояснити причини переносу або відстояти свою публічну обіцянку. Чому вона не відстояла місце? Чому вона пообіцяла Биківню, не розібравшись у питанні? Бо якщо дійсно не можна ховати в Биківні, чому це зібрання не відбулося у квітні чи травні?

Родини загиблих військових також не виключали, що проблема з місцем у тому, що в столиці дорога земля, щоб виділяти її під поховання.

У мене одне питання до влади: наші Герої віддали найдорожче за цю землю – своє життя. То невже вони не заслуговують на шмат землі, яку вони захищали?

— обурювалася Неля Шастун, мати ще одного загиблого воїна.

Зазначимо, голова Інституту нацпам'яті Антон Дробович у дописі щодо рішення Верховної Ради про локацію кладовища зауважив, що ділянку біля Південного кладовища ІНП "розглядав як базову ще у 2017–2018 роках".

7 грудня Міністерство у справах ветеранів представило новий ескізний проєкт Національного військового меморіального кладовища. Коли саме проведуть перші поховання — вже не уточнюють. Головне питання до цього ескізу — чи це фінальний варіант, чи буде все ж архітектурний конкурс. Адже нинішній проєкт вважають ще сирим.

До кладовища обіцяють спеціальний трансфер, щоб з Києва можна було швидко і зручно дістатися. От тільки курсуватиме транспорт, ймовірно, від станції метро "Теремки", яка, як і частина синьої гілки підземки, зачинена на щонайменше пів року.

Це має бути відкритий національний конкурс! А так все на скору руку

— вважає архітектор Олег Дроздов.

З пояснень Дробовича зрозуміло, що сектори поховань будуватимуть без конкурсу, адже не можуть чекати пів року, поки проведуть його. А щодо інших будівель — рішення за Мінветеранів.

Нагадаємо, що бучанець Роман Цезар отримав медаль за оборону Києва.

Читати "Моя Київщина" у Telegram