#

Українська влада заявила про обмеження дотримання Європейської Конвенції про захист прав та свобод людини

29.04.2024 15:35
Українська влада заявила про обмеження дотримання Європейської Конвенції про захист прав та свобод людини
Фото з мережі інтернет

Міністерство юстиції України повідомило секретаріат Ради Європи про зміну переліку винятків із власних зобов’язань за документами РЄ, у тому числі Європейською конвенцією з прав людини та основних свобод (ЄКПЛ)

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" із покликанням на "УП"

Відповідний документ опубліковано на сайті Ради Європи. Як відомо, Україна, як держава-член Ради Європи, зобов’язана виконувати норми щодо дотримання прав людини, передбачені Конвенцією. Однак ЄКПЛ надає державам-членам право заявити про аргументоване призупинення виконання окремих зобов’язань через особливі обставини, у тому числі через військову агресію.

У листі від 4 квітня 2024 року, про який донедавна не повідомлялося, Україна повідомила Страсбург, що надалі на її територію не поширюватимуться зобов’язання українського уряду щодо дотримання певних статей.  У тому числі право на вільні вибори. Статті Конституції, щодо яких встановлені обмеження, гарантують:

 •  Недоторканність житла (стаття 30);
 •  Таємницю листування, телефонних переговорів та іншої кореспонденції (Стаття 31);
 • Невтручання у особисте та сімейне життя (стаття 32); 
 • Свободу пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати та повертатися на територію України (ст. 33);
 • Право на свободу думки та слова, вільне вираження поглядів та переконань, а також право вільно збирати, зберігати, використовувати та поширювати інформацію (стаття 34);
 • Право на проведення зборів, мітингів, ход і демонстрацій, а також право на страйки (статті 39,44);
 • Право володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном (стаття 41); і т.д.

В документі перераховуються заходи, що вживаються в Україні під час воєнного стану, і які можуть вважатися відступом від Конвенції про захист прав людини та Міжнародного пакту про громадянські та політичні права.

 •  Примусове відчуження приватного чи комунального майна для потреб держави; 
 • Введення комендантської години;
 • Особливий режим в'їзду та виїзду, обмеження пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, руху транспорту;
 • Здійснення огляду речей, транспорту, багажу, вантажів, службових приміщень та житла громадян;
 • Заборона мирних зборів, мітингів, ход, демонстрацій та інших заходів;
 • Заборона чи обмеження на вибір місця перебування чи місця проживання;
 • Заборона громадянам, які перебувають на військовому або спеціальному обліку, змінювати місце проживання або перебування без належного дозволу;
 • Встановлення військового збору для фізичних та юридичних осіб.

Варто зауважити, що це – не перше повідомлення України про можливе обмеження певних прав громадян через російську агресію. Україна ще у 2015 році призупинила свої зобов’язання щодо дотримання деяких статей ЄКПЛ через антитерористичну операцію у Донецькій та Луганській областях. У лютому 2022 року, з початком повномасштабного вторгнення РФ, Київ передав до Страсбурга значний перелік таких відхилень. Понад те, у комунікації від 4 квітня 2024 Року Україна повідомила, що відновлює свої зобов’язання щодо дотримання окремих прав людини. Зокрема, відхилення не будуть стосуватися заборони дискримінації, обмеження політичної активності іноземців, права на відшкодування, свободи совісті та деяких аспектів примусової роботи. Раніше, як виходить із офіційного повідомлення, ці зобов’язання також були призупинені. 

Водночас, можливі обмеження щодо захисту приватної власності, права на освіту та право на свободу виборів є новими – їх не було у початковому повідомленні Києва від 2022 року.

Нагадаємо, що Сенат США остаточно ухвалив безпековий законопроєкт про допомогу Україні на понад 60 мільярдів доларів.

Читати "Моя Київщина" у Facebook