#

Апогей абсурду: що не так із "червоною" зоною на Київщині

30.03.2021 07:59
Апогей абсурду: що не так із "червоною" зоною на Київщині
Фото з мережі Інтернет

На території столичного регіону із 24 березня до 9 квітня встановлені суворі обмеження, передбачені для найвищого рівня епідемічної небезпеки. Чи виправдані вони здоровим глуздом, чи є черговою імітацією бурхливої діяльності уряду, читайте в сьогоднішньому матеріалі

Інформаційне агентство "Моя Київщина" уже детально знайомило своїх читачів із усіма заборонами, що існують для жителів Київської області.

Насамперед наголосимо, що у зв’язку із зростанням захворюваності коронавірусом наразі діє адаптивний карантин, а НЕ локдаун.

Розглянемо декілька суперечливих заборон, запроваджених на Київщині.

  • Перебування на територіях загального користування без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.

Згідно з прийнятим Верховною Радою в 2020 році законопроєктом, порушення вище зазначеної заборони карається штрафом від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 170 до 255 грн.

До територій загального користування належать:

  • парки, рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики;
  • пам'ятки культурної та історичної спадщини;
  • площі, бульвари, проспекти;
  • вулиці, дороги, провулки, пішохідні та велосипедні доріжки;
  • пляжі;
  • кладовища;
  • інші території загального користування.

Зазначимо, що в МОЗ внесли зміни до постанови, якою було визначено конкретний перелік місць обов’язкового носіння масок у регіонах червоної зони епіднебезпеки. Відтак, у парках і скверах ходити без масок МОЖНА.

Напрочуд цікавим є принцип визначення суми штрафу. Її встановлюють правоохоронці на власний розсуд, здебільшого керуючись поведінкою порушника. До слова, спілкування фіксується на нагрудні камери поліцейських.

Звісно, згодом штраф можна оскаржити спершу в управлінні поліції, а потім й у суді. Щоправда, це вийде в рази дорожче, аніж сплатити його. Отож чергова історія без хепі енду.

Важливим нюансом є також встановлення особи порушника. Якщо при собі нема документів, то велкам у райвідділ (на три години максимум!). Інакше кому ж виписуватимуть штраф?

А якщо ж не сплатити?

Через 15 діб сума подвоються, а дані передаються до Державної виконавчої служби. Тож про штраф Вам обовʼязково нагадають при намаганні отримати державні послуги або ж виїхати за кордон.

У чому тоді абсурдність штрафів, що "світять" жителям столичного регіону?

Насправді порушників карають профілактичною бесідою про важливість маскового режиму. Про це повідомив у коментарі "Укрінформу" заступник директора Департаменту – начальник відділу забезпечення онлайн-комунікації Міністерства внутрішніх справ Ярослав Тракало. Таким чином, документують дії лише після ігнорування попередження та відмови вдягнути маску.

Але ж відповідальність прописана саме у вигляді штрафу. Навіщо тоді вводити суворе обмеження, якщо за доброю волею контролерів воно карається лише превентивно? Принаймні на офіційній сторінці Нацполіції Київщини немає жодного повідомлення про притягнення до відповідальності порушників маскового режиму за час дії заборон "червоної" зони…

  • Лояльне обмеження регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів.

Так, рух транспорту не зупиняють! Було визначено, що мешканці "червоної" Київщини житимуть за правилами "помаранчевих" зон: перевезення можуть здійснюватися в кількості не більше 50% місць для сидіння, що передбачена технічною характеристикою автобуса та визначена в реєстраційних документах на такий транспортний засіб.

Варто зазначити, що перевізник не лише несе відповідальність за дезінфекцію транспортних засобів та забезпечення водіїв засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, а й контролює використання засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, пасажирами під час перевезення, у тому числі виготовлених самостійно.

Яка ж ситуація склалася насправді? Пасажиропотік фактично незмінний. Ба більше, маршрутки переповнені, а люди обурені. Що вже говорити про карантинні обмеження… Маски на підборіддях або ж їхня відсутність – це вже не дивина. Звісно, важелі впливу є в правоохоронців, які можуть карати перевізників-порушників штрафом у розмірі 17 тис грн (ст. 44-3 ч.1 КУпАП).

Відколи встановлено "червону" зону, підприємці працюють у збиток. Відтак, осіб пільгових категорій відмовляються "брати", бо це просто невигідно… Що ж їм робити? Сидіти вдома та чекати, поки весь цей абсурд закінчиться?..

Але ситуація куди гірша. Маршрутки просто не виходять у рейс, адже прибутки явно не дозволяють жити на широку ногу. Як тоді люди доїжджатимуть, наприклад, до роботи, поки що загадка.

  • Забороняється діяльність побутових магазинів.

Водночас інші магазини можуть торгувати виключно товарами, що належать до продуктів харчування, лікарськими засобами, виробами медичного призначення, засобами гігієни, засобами зв’язку, ветеринарними препаратами, кормами, насінням, засобами захисту рослин, побутовою хімією та друкованою пресою на торговельних площах, не менше як 60 відсотків яких призначено для торгівлі такими товарами, а також пальним. Продаж інших груп товарів дозволяється ЛИШЕ із здійсненням адресної доставки замовлень.

У МОЗ подібні заборони раніше вже пояснювали тим, що в цих спеціалізованих магазинах не продають товари першої необхідності. Але ж такі обмеження прогнозовано призведуть до того, що представники малого бізнесу просто закриватимуться…

Цікаво, що підприємцям "червоної" карантинної зони із держбюджету планують виплачувати допомогу у розмірі 8 тис грн. Сума може збільшуватися завдяки коштам із місцевих бюджетів. Її розмір визначатимуть органи місцевого самоврядування.

  • Робота господарських ринків і магазинів також заборонена.

Зате придбати групи товарів, на яких спеціалізуються вище зазначені підприємства, не через касу, а через онлайн-магазин, наприклад, в "Епіцентрі" можна без проблем.  Черги великі, а відповідно й скупчення людей… Чи сприяє це покращенню епідеміологічної ситуації? Чи справді така велика можливість зараження на ринку на відкритому свіжому повітрі? Тим паче, якщо зобов’язати продавців виконувати працювати у захисних масках, одноразових рукавичках і, звісно ж, дотримуватися дистанції…

Ще одна специфічна заборона – відвідування закладів освіти незалежно від форми власності, ОКРІМ здобувачів закладів дошкільної освіти, спеціальних закладів освіти та учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти, а також осіб, які беруть участь у заходах з оцінювання якості освіти.

Чи можливе взагалі офлайн-навчання у "червоній" зоні? Більше питань, аніж відповідей.

Хіба учні 1-4 класів не можуть бути джерелом інфікування дорослих у своїй родині?

А дошкільнята? Їм дозволено відвідувати освітні заклади тому, що з ними просто нема кому сидіти вдома?

Наскільки безпечні та ефективні ці вибіркові заборони?

Таким чином, запроваджені на території Київської області карантинні обмеження видаються ефемерною діяльністю. Суворі заборони, що де-факто не караються. Вставляння кісток у горло малим підприємцям, що, звісно, лише на руку акулам бізнесу. Це все ніби фарс у вигляді "червоної" зони… Чи не краще би концентрувати зусилля на забезпеченні якісної вакцинації громадян?

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст