#

Чим займається Київське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету

16.08.2021 08:00
Чим займається Київське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету

«Моя Київщина» досліджувала чим займається Київське обласне відділення Антимонопольного комітету України

Для початку варто зазначити,  що 03.06.2020 року Київське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України  (скорочено КОТВ АМКУ) було перейменовано у Північне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (скорочено Північне міжобласне ТВ АМКУ). У  зв’язку з цим відкрито три відділи досліджень та розслідувань у  Житомирській, Черкаській та Чернігівській областях.

Київське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України було створено 12 травня 1994 року. Воно є юридичною особою — самостійним органом у системі Антимонопольного комітету України. Утворюється відділення  Антимонопольним комітетом України,  відповідно, йому підпорядковане і підзвітне.  Контроль діяльності  територіального відділення, спрямування, координація  дій  здійснюються Головою, його заступниками, державними уповноваженими Антимонопольного комітету України згідно з розподілом функціональних обов'язків.  Всі  свої завдання  територіальне відділення здійснює у відповідному регіоні, а у інших  випадках, передбачених законодавством,  а також за дорученням Голови Антимонопольного комітету України — за межами регіону.

Основним завданням відділення є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині:

- здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції;

- контролю за узгодженими діями суб'єктів господарювання та регулюванням цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій;

- сприяння розвитку добросовісної конкуренції;

- здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту економічної конкуренції у сфері державних закупівель.

Керує нині перейменованим відділенням Хмельницький  Олексій Миколайович.
Він – Голова Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. У Голови є два заступники: Кашнікович Андрій Григорович – заступник голови відділення;

Кузик Павло В’ячеславович – заступник голови відділення – начальник ВДР-2 .
На Facebook-сторінці діяльність відділення означена так:
«Забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності», а із найсвіжіших дописів на сторінці можна побачити результати роботи територіального відділення:

«16 найбільших аптечних мереж Києва та  Київської області виконали рекомендації відділення щодо покращення рівня конкуренції на ринках роздрібної реалізації масок медичних одноразових. На виконання рекомендацій адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення АМКУ:
Аптека низьких цін плюс», ТОВ «Столичний медичний альянс»,
ТОВ «Віталюкс», ТОВ «Аптекарь», ТОВ «Сіріус-95», ТОВ «Геліантус», ТОВ «Аптечне об’єднання «Біокон», КП «Фармація»,ТОВ «Аптека низьких цін К», ТОВ «Аптека № 1 Трансфарм», ТОВ «Благодія»,
ТОВ «Лекфарм», ТОВ «Аптека НЦ», ТОВ «Рецепти життя», ТОВ «Цитрус – фарм», ТОВ «Альго – Фарм» надали до Відділення копії договорів, укладених із новими постачальниками масок медичних одноразових з метою запобігання штучного дефіциту такого товару, а також нові прейскуранти цін на маски медичні одноразові, чинні на період дії карантину або обмежувальних заходів, встановлених Кабміном».

Звісно, що рекомендації дієві, але, дещо відстали у часі, бо всі добре пам’ятають ажіотаж та «марсіанські» ціни масок на початку пандемії.
У наступному недавньому  повідомленні мова йде про ще один бізнес, але вже не на живих, а на мертвих людях, проблеми з яким виникають чи не в кожному місті та селі області та й всієї України:
«КП «Володарка» оштрафовано за стягнення плати з відведення місць на кладовищі смт. Володарка для поховання померлих.
Адмінколегією Північного міжобласного територіального відділення АМКУ 22 липня 2021 року прийнято рішення, згідно з яким за вчинене порушення конкурентного законодавства на КП «Володарка» накладено штраф у розмірі 68 000 грн.
КП протягом періоду з 27.02.2015 по 10.06.2021 займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг з відведення місць на кладовищі для поховання померлих у межах смт Володарка Київської області з часткою 100 %.
Встановлено, що КП «Володарка» стягувало зі споживачів плати за виділення місць на кладовищі смт Володарка Київської області для поховання померлих (в тому числі для іногородніх громадян).

Однак, згідно чинного законодавства передбачено обов’язок ритуальної служби безоплатно виділяти місця для поховання померлого на кладовищі.

За результатами розгляду справи адміністративною колегією Північного міжобласного тервідділення АМКУ 22.07.2021 прийнято рішення, згідно з яким такі дії КП «Володарка» визнано порушенням конкурентного законодавства (зловживання монопольним/домінуючим становищем на ринку)».

Варто згадати, що 7 травня 2019 року  Тимчасова адміністративна колегія АМКУ оштрафувала ТОВ «Північно-український будівельний альянс» та  ТОВ «Спецбуд-Плюс», що входять в корпорацію «Укрбуд», на загальну суму 149 млн 930 тис. грн за нібито змову на двох столичних тендерах.

Обидва тендери стосувалися  будівництва корпусу Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова з очікуваною вартістю 2,8 млрд грн та  реконструкції гімназії № 59 імені О.М. Бойченка в Голосіївському районі Києва з оціночною вартістю 175 млн грн.
Додамо, що демонтаж Шулявського шляхопроводу та ремонтні роботи провела компанія «Північно-український будівельний альянс».
Натомість, ТОВ «Північно-український будівельний альянс», один з основних генпідрядників корпорації «Укрбуд», заявило, що не вступало у змову з жодним учасником жодного з тендерів, у яких брало участь, і не згодне з рішенням Антимонопольного комітету України (АМКУ) у питанні накладення непомірного штрафу на компанію.
Саме про це йшлося у заяві компанії:

«По кожному з пунктів, які Київське обласне територіальне відділення АМКУ представило в якості доказів, неодноразово надані аргументовані пояснення, які на жаль, були повністю проігноровані колегією». Також,  у заяві окремо наголошено, що «зазначені тендери були проведені у травні та червні 2018 року , але керівництво АМКУ чомусь вирішило дочекатися, доки відповідні роботи, а також роботи по інших тендерах, увійдуть в активну фазу. Обрана стратегія підтверджує, що Антимонопольний комітет України ставить собі за мету не відновлення справедливості та забезпечення конкуренції на торгах, а фактичне знищення підприємства, яке задіяне в будівництві важливих інфраструктурних проектів».

Ця історія має продовження. Вже  в липні 2020 року Олексій Хмельницький –  Голова  Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України оприлюднив таку інформацію:

«Учасники корпорації «Укрбуд» вчергове порушують закон. Замість того, щоб чесно конкурувати за державні проекти, вони узгоджували та координували свої дії. Мета зрозуміла – перемогти в тендері і отримати державний підряд. Така поведінка називається картельною змовою та є одним з найбільш серйозних порушень в сфері конкурентного права. Змови мають згубний вплив на національну економіку, їх наслідки відчуває споживач, оскільки в конкурсах перемагає не той, хто надав кращу й дешевшу пропозицію, а учасник схеми. 
АМКУ вже не вперше штрафує компанії з орбіти «Укрбуду» і позбавляє їх права на участь у державних закупівлях. Але чи дієві такі заходи і чи можна убезпечити майбутні торги від таких змов? 

Ми вже другий рік вчимо корпорацію «Укрбуд» дотримуватись законів та чесної конкуренції. Однак скандали й далі регулярно потрапляють в стрічки новин. 

Минулого року Антимонопольний комітет довів, що корпорація «нагріла» державу при реконструкції Шулявського мосту, реконструкції клініки Амосова та гімназії Бойченка. 

Тоді тендери більше ніж на 2 млрд розіграли між собою пов’язані з корпорацією компанії. Зробили вигляд боротьби на тендері і отримали контракти. 

АМКУ наклало штрафи на ТОВ «Північно-український будівельний альянс» та ТОВ «Спецбуд-Плюс» (обидві компанії, зрозуміло, з корпорації «Укрбуд») у розмірі 260 млн грн .

Після перевірки інші компанії з орбіти цієї ж корпорації отримали новий штраф — 116 мільйонів гривень. Цього разу – за змову при будівництві об’єктів на Чорнобильській АЕС та Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, де замовником виступило ДП «Енергоатом». 
Розслідування знову проводили спеціалісти Київського обласного територіального відділення АМКУ. Об’єкт розслідування – 4 тендерні процедури у 2017-18 роках з контрактами на суму мільярд гривень. «Перемогли» в торгах пов’язані з «УКРБУДом» підприємства БК «Укрбудмонтаж» та «Укренергомонтаж». Вони не шукали ефективних способів знизити видатки держави, а пішли перевіреним іншими компаніями корпорації шляхом – домовилися і «розіграли» тендер. Антимонопольний комітет рік досліджував цю справу і довів факт змови. Окрім штрафу АМКУ, компаніям заборонено брати участь в державних закупівлях протягом трьох років. Це має зекономити гроші платників податків і в майбутньому. Але чи навчить чергове покарання підприємців грати чесно? Дуже важливо пам’ятати: АМКУ не каральний і не правоохоронний орган. Пошуком корупціонерів і «дерибанщиків» є кому займатися в країні і без нас. Наше завдання зробити так, щоб почала працювати справжня конкуренція, щоб бізнес розвивався, розвивав нові технології, щоб монополісти не зловживали своїми можливостями. В АМКУ сьогодні сотні справ на розгляді – їх потік не зменшується. Можливо, «налякати» порушників змогло б ведення в нашій країні кримінальної відповідальності за подібні порушення, яка існує в багатьох країнах світу сьогодні, зокрема в Канаді, Японії, США, Німеччини, Норвегії. Але це вже тема іншого аналізу».

У січні 2021 року у ЗМІ з’явилися повідомлення, що Північне міжобласне відділення АМКУ відкрило справи проти шести газзбутів за ознаками зловживання монопольним становищем при формуванні ціни на газ. Порушення виявили в діях компаній «Київоблгаз Збут», «Житомиргаз Збут», «Чернігівгаз Збут», «Черкасигаз Збут», «Уманьгаз Збут» та «КиївГазЕнерджи».

Про це у Фейсбуці знову ж таки  повідомляв голова Північного міжобласного відділення АМКУ Олексій Хмельницький.
«Адміністративна колегія Київського обласного територіального відділення АМКУ (Північного міжобласного територіального відділення АМКУ) відкрила справу щодо порушень конкурентного законодавства в діях компаній «Київоблгаз Збут», «Житомиргаз Збут», «Чернігівгаз Збут», «Черкасигаз Збут», «Уманьгаз Збут» та «КиївГазЕнерджи». Саме ці компанії мають структурні ознаки монопольного (домінуючого) становища на ринку в своїх регіонах. Наскільки мені відомо, найближчим часом на черзі й інші області та міста. Є скарги на операторів газорозподільних мереж, які намагаються зупиняти перехід споживачів до інших постачальників. Наприклад, через нарахування неіснуючої заборгованості під час остаточних розрахунків», - зауважив голова Північного міжобласного відділення АМКУ.

Варто нагадати, що у листопаді 2020-го Антимонопольний комітет заявив про те, що НАК "Нафтогаз" має ознаки монопольного становища на ринку реалізації природного газу, в АМКУ розглядають заяви від постачальників про наявність у діях «Нафтогазу» ознак порушення законодавства. У АМКУ підкреслюють, що наявність у Групи Нафтогаз доступу до ресурсу «Укргазвидобування», який становить близько 70% від загального обсягу газу вітчизняного видобутку, може надавати групі «конкурентні переваги на ринку постачання газу і призводить до спотворення конкуренції на ринку».

Цікаво, чим закінчився  розгляд цих заяв? Бо спотворення конкуренції на ринку газзбуту -  а звідси ціноутворення на послуги населенню - насамперед, бє по кишенях  самого ж населення, а також призводить до знищення малого та середнього бізнесу. Чи хочуть на Банковій - куди тягнуться ниточки з АМКУ - нинішня очільниця АМКУ Ольга Піщанська представляє найближче коло президента - поховати економіку країни? Якщо ні - то Антимонопольному комітету варто серйозно зайнятися пошуком нахабних компаній, які де-факто володіють цілими галузями в Україні.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Тетяна Іванчук
письменниця
Теги: