Децентралізація стала найуспішнішою реформою Уряду Гройсмана
В Україні з 2015 року успішно триває процес децентралізації. Саме завдяки цій масштабній реформі доля державної системи України стала визначатися не лише кількістю нових документів, прийнятих Верховною Радою та Кабміном. Головним фактором децентралізації стала передача в руки громади важелів впливу на місцеву владу. Ініціатором та головним рушієм цієї реформи став Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман
Завдяки зміні системи управління територіями стали відчутними реальні позитивні зрушення, особливо у сферах медицини та освіти. Основою успіху реформи стали чіткість намірів, проголошених владою, та зацікавленість з боку громад в отриманні більших повноважень, ресурсів та спроможності реалізовувати власні ініціативи самоврядного розвитку.
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, який ще на посаді віце-прем’єра став головним рушієм реформи децентралізації, неодноразово зазначав важливість виведення країни з економічної кризи саме шляхом створення нової системи управління територіями.
"У 2014 році нам пропонували федералізацію, яка б розшматовувала Україну. А ми запропонували те, що з’єднає державу – реформу децентралізації. За 4 роки ми провели реформу, яка дозволила втричі збільшити бюджети громад. І зараз треба ефективно використовувати ресурси для досягнення цілей. Які у нас завдання? Дати нову якість освіти, медицини, інфраструктури. Двигуном розвитку є національна економіка", - повідомляє Гройсман.
Об’єднані територіальні громади мають усі можливості й ресурси для повноцінного функціонування та розвитку
Протягом останніх років держава усіляко стимулює прискорення реформи консультативно й фінансово. Влада та парламент надали органам самоврядування права для добровільного створення об'єднаних територіальних громад (ОТГ). Нові джерела доходів, збільшені компетенції у галузі землевпорядкування та архітектурно-будівельного контролю дали можливість громадам забезпечити усі необхідні послуги населенню. До того ж, пріоритетність витрат стали визначати жителі громад, а не центральна влада.
Так, за чотири роки в Україні було створено 886 ОТГ, а до 2020 року їх кількість має зрости до 1450. Місцеві бюджети зросли до 234 мільярдів гривень і складають тепер 51% від зведеного бюджету країни. Зокрема, держава через субвенції виділила 30 мільярдів гривень на розбудову інфраструктури громад. Збільшення ресурсів дало можливість відремонтувати школи та садочки навіть у невеликих містах та селах, відновити дороги, покращити якість медицини, збільшити кількість інфраструктурних об'єктів та зон відпочинку.
"Коли ми розпочинали реформу, завжди запитували, що таке децентралізація, що таке реформа місцевого самоврядування? Зараз можливо пояснити – це нова дорога, якісна інфраструктура, новий шкільний автобус, нова школа або дитячий садочок, нове підприємство. Це відсутність необхідності кожному з вас їздити в район або область. Це правильно побудована система управління і розподіл фінансових ресурсів для кожного українця – ось що є децентралізація", - пояснює Володимир Гройсман.
У Київській області є успішні об’єднані громади. Голова Дівичківської ОТГ Тимофій Девко переконує, що в перший існування громади місцеві жителі відчули істотні переваги децентралізації.
"Тільки за перший рік діяльності нашої ОТГ ми змогли зробити для покращення життя громади стільки, як не було в нас із часу незалежності країни. Для нас надзвичайно важливим було рішення Прем’єр-міністра й Уряду передати громадам землю за межами сіл і надати суттєву інфраструктурну дотацію. Так, згідно з постановою Кабміну, до нашої сільської ради наприкінці минулого року передано 742 га землі. Ми провели її повну інвентаризацію і по тих ділянках, які не використовувалися, або оброблялися нелегально, готуємо документи для аукціонних торгів права оренди. Це буде додатковим наповненням нашого бюджету", - розповів Тимофій Девко.
2020 має стати роком успішного завершення децентралізації
Попри багатообіцяючі результати реформи децентралізації, є фактори ризику, які можуть змінити позитивні зміни в точності до навпаки. Можливість перерозподілити повноваження чи бюджети знов на користь центральної влади є реальною загрозою успішному завершенню реформи. Саме тому Уряд пропонує удосконалити систему шляхом закріплення незворотності децентралізації на законодавчому рівні.
Наразі ключовим пріоритетом у роботі Уряду стала підготовка та розгляд законопроектів щодо формування сучасної системи державного управління: реформування Кабінету Міністрів та системи центральних органів виконавчої влади, в тому числі внесення відповідних змін до Конституції України.
Володимир Гройсман вважає внесення змін до Конституції надважливими для повноцінного запровадження механізму об’єктивного добору та формування професійної, прозорої та підконтрольної публічної служби.
"Треба захищати реформу. Конституція дає такий захист, дає поштовх створення можливостей розвитку кожної громади. Ми пройшли 5 років реформи успішно, і наступні роки мають стати ривком розвитку регіональної економіки і покращення життя людей", - переконує Прем’єр.
Завершення реформи децентралізації Уряд планує у 2020 році. До цього часу місцеві ради мають бути на 100% об’єднані у територіальні громади із повним перерозподілом повноважень між органами місцевого самоврядування та державними органами виконавчої влади.
"За 5 років ми пройшли перший етап реформи децентралізації. Потрібно почати новий етап, який буде базуватися на нових рішеннях, завершення завдань, які стояли перед нами, і головне - забезпечити незворотність реформи", - зазначив Володимир Гройсман.
Більшість системних та суттєвих змін в організації внутрішньої будови держави поки що знаходяться поза Конституцією. На момент закінчення реформи Конституція України має відображати новий стан речей в країні у результаті об'єднання громад, змін в адміністративно-територіальному устрої, появі нових джерел доходів для громад, змін у розподілі повноважень між органами місцевого самоврядування та державними адміністраціями.
Сергій Потапчук для порталу "Моя Київщина"
Читати "Моя Київщина" у Telegram