#

Децентралізація в дії: як чиновники у першій ОТГ Київщини 7 років поспіль знущаються над дітьми

11.02.2020 06:02
Децентралізація в дії: як чиновники у першій ОТГ Київщини 7 років поспіль знущаються над дітьми

Зазвичай у публічному просторі про децентралізацію говорять як про покійника – або добре, або нічого. Однак, реалії значної частини об’єднаних територіальних громад змушують ламати цей нав’язаний попередньою владою стереотип і говорити про зовсім далекі від ідилії речі. Яскравий приклад цьому – перша в Київській області об'єднана територіальна громада з центром в селищі Калита

П’ять років звитяг на полі самостійності перетворили свого часу квітуче селище, а з ним і навколишні населені пункти, в "сіру зону" на межі Київської та Чернігівської областей, від якої шарахаються інвестори, фермери та бізнесмени... А все через внутрішні чвари, підкилимні ігри та спраглість до наживи горе "князьків". Не допомогло виправити ситуацію і оголошення недовіри, а згодом і дострокове припинення повноважень за власною заявою голови громади Олексія Христинченка. Тепер уже з новою владою Калитянська ОТГ продовжує "танцювати" на місці, нагадуючи зі сторони вершника без голови, на чийого коня напали голодні воші. І хай би як образливо це не звучало по відношенню до місцевої влади, але реалії говорять самі за себе. 

За 5 років Калитянська об'єднана територіальна громада так і не спромоглася створити потужної опорної школи, здатної забезпечувати не лише якість знань, але й мати належну підтримку від держави, чим користувались і продовжують користуватись безліч громад.

Незважаючи на суттєве зменшення фінансової спроможності ОТГ у зв’язку з проблемами агрокомбінату "Калита", місцеві чиновники не поспішають презентувати громаду на інвестиційних форумах чи створювати лояльні умови для великого бізнесу. Про недавній комунальний колапс взагалі годі говорити. Численні борги місцевого КП і багатоденні відключення води змусили калитян вийти на вулиці й вимагати дій від влади. І хоча водопостачання вдалося відновити, глобальна проблема шалених боргів комунальників залишається відкритою.

Чимало можна сказати і про часту практику невиконання рішень депутатів місцевої ради, легендарні історії щодо "профуканих" державних субвенцій, кошти з яких через нереалізованість довелося просто повернути назад до центрального бюджету.

Та чи не найбільш кричущою серед усього цього переліку стала нещодавня історія зі спортивною залою місцевої школи. Уже 7 років 250 учнів молодшої школи Калитянської ЗОШ змушені займатися в непристосованих приміщеннях, або не ходити на фізкультуру взагалі. 

Для історії варто нагадати, що у 2014 внаслідок буревію на школі знесло частину даху. Чиновники Броварського районного відділу освіти, у чиєму віданні на той час була школа, взялись виправляти ситуацію: виділили кошти, найняли підрядника, а далі все за сценарієм найкращих драматичних фільмів.

Підрядник, якого найняв район, не закінчив роботи і навіть більше - пошкодив одну з плит перекриття над спортивною залою, внаслідок чого вона тріснула, а сам спортзал закрили через аварійність. Більше того, не закритими лишились і фронтони даху, через які в сніг і дощ на плити перекриття школи потрапляють опади, пошкоджуючи тим самим не лише покрівлю, але й стіни, на яких за 7 років з’явилось безліч тріщин.

За даним фактом ще у 2016-му році Броварська місцева прокуратура звинуватила начальника відділу освіти Броварської РДА та керівника підрядної організації, що виконувала ремонти у школі, у розтраті бюджетних коштів на суму понад 800 тис грн, що передбачає конфіскацію майна та позбавлення волі на строк від 7 до 12 років. Однак чи то обвинувальний акт був не так виписаний, чи то далась взнаки "справедливість українських судів", але справа зам’ялась, а діти, як і 7 років тому, лишаються без спортзалу.

Більше того, як вдалося з’ясувати в ході вивчення ситуації батьками, на зведену частину даху школи немає жодної проєктної документації. У ході прийому об’єкту на баланс ОТГ комісією було виявлено, що на частині даху немає стропил, на яких має лежати шифер, не підбиті короби, не встановлені відливи, немає частини вище згаданого фронтону при переході "ламаного даху".

І все ж на баланс громади цей об’єкт таки прийняли, переклавши проблему подальшого вирішення ситуації як із дахом, так і пошкодженою плитою перекриття над спортивною залою із районної влади на новостворену громаду.

Йшли місяці, роки, батьки писали десятки звернень і запитів, у відповідь на які відбувався "бюрократичний футбол", коли одні чиновники кивали на інших і навпаки. Паралельно з цим, перед початком кожного нового навчального року нишком підписувались акти прийому школи, а в якості альтернативи для занять фізкультурою дітям пропонували класи з пошарпаними стінами і падаючими плафонами, заняття в яких неохоче проводили навіть самі вчителі.

У квітні 2019 з’явилась надія зрушити питання з мертвої точки, бо з державного бюджету завдяки сприянню тодішнього народного депутата Павла Різаненка надійшла субвенція для проведення експертизи пошкодженої частини даху, виготовлення проектної документації і ремонтних робіт в спортивному залі дитячої школи. Зрозуміло, що цієї суми не вистачило б на все, але за чередою корупційних скандалів за участі архітектора громади і заступника, а також внутрішніх міжусобиць між селищною радою та керівництвом школи, "князьки" Калитянської ОТГ не спромоглися використати і ці кошти за більш ніж 8 місяців.

Відтак, щоб вони не повернулися назад до державного бюджету, в останні дні грудня місцеві депутати направили їх на проект із освітлення. Справа теж ніби потрібна, але діти знову лишились сам на сам із проблемою. А керівництво громади вкотре закріпило такий "результативний" підсумок своєї роботи черговими преміями за підсумками року і навіть не посоромилось отримати фінансову допомогу на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань. А діти почекають…

Станом на початок лютого батьків знову "годують обіцянками". Тепер, зважаючи на чисельні тріщини і проблеми з фундаментом у Калитянській ЗОШ, мова йде про комплексне обстеження школи та виготовлення окремої проектно-кошторисної документації на спортзал. Напередодні Нового року, приймаючи рішення про перенаправлення коштів, місцеві чиновники і депутати пообіцяли, що фінанси на документацію по обстеженню школи і спортзалу будуть виділені за підсумками перерозподілу залишків бюджетних коштів Калитянської ОТГ у другій половині лютого.

У свою чергу, батьки підписали колективне звернення з проханням виділити відповідні кошти та направили його на ім’я начальника фінансового управління ОТГ, а також голові постійної комісії з питань планування фінансів, бюджету, соціально-економічного розвитку та регуляторної політики Калитянської селищної ради.

Тепер справа за членами бюджетної комісії, місцевими депутатами, а також чиновниками і керівництвом громади, відповідальними за їх виділення та належне використання. Адже якщо і цього разу батьків і дітей лишать з новими обіцянками, не виключено, що молодшу школу Калитянської ЗОШ доведеться закривати не лише на час карантину, але й на час бойкоту батьками відвідин навчального закладу, в якому життя і здоров’я дитини піддається небезпеці.

І наостанок. Напевно багато з нас бачили, як у Китаї за 9 днів побудували лікарню на 1 000 хворих на коронавірус. У Калитянській ОТГ за 7 років безвідповідальні чиновники не спромоглися виготовити навіть належної документації для проведення ремонту в приміщенні спортивної зали. І можна говорити про безліч відмовок, перепон і складнощів, але якщо дітям і надалі продовжуватимуть плювати в обличчя, гріш ціна такій громаді та її керманичам.

Євген Заїка (батько учня 2-А класу Калитянської ЗОШ), для порталу "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook