Дефолту уникнули, субсидії зберегли
Кабінет міністрів зумів відстояти ключові моменти в переговорах з МВФ: Україна зможе розплатитися за боргами, соціальні програми будуть розширені
Дефолту не буде: Міжнародний валютний фонд домовився з урядом України про надання нової програми фінансування stand-by обсягом в $ 3,9 млрд., розрахованої на 14 місяців. Без цих коштів Україна не змогла б розплатитися за зовнішніми боргами в 2019 році. В ході напружених переговорів, які тривали більше року, сторони пішли на взаємні поступки. Зокрема, на вимогу МВФ з 1 листопада поточного року ціна на газ для побутових споживачів виросте на 23,5%. Уряду вдалося досягти цього показника, знизивши початкові вимоги кредиторів з 60%.
Чи могла Україна взагалі відмовитися від підвищення ціни на газ і, відповідно, від співпраці з МВФ? Як вважає економічний експерт Павло Кухта, заступник керівника Стратегічної групи радників з підтримки реформ, це призвело б до дуже плачевних результатів.
«Протягом 2018-2020 років виплати по зовнішньому державному боргу складуть близько $ 18,5 млрд. Причому, ці борги накопичені, в основному, в період 2009-2013 років. Відсутність траншу МВФ - це згортання державних програм розвитку країни, це або істотне скорочення витрат бюджету (і зарплат бюджетників в тому числі), або - дефолт: девальвація гривні, інфляція, галопуючі ціни і безробіття. І також скорочення витрат бюджету. Отримати транш МВФ - кращий варіант для України. Навіть чисто з точки зору ефекту для гаманців громадян, високі тарифи пережити значно легше, ніж десятки відсотків інфляції або падіння доходів », - пояснив економіст.
При цьому в уряді усвідомлювали, що будь-яке, навіть не дуже значне підвищення комунальних послуг може болісно позначитися на соціально незахищених верствах населення. У Кабінеті міністрів знайшли вихід з цієї ситуації.
Так, підвищення ціни на газ не торкнеться тих українців, які вже отримують субсидії на оплату комунальних послуг. Процес нарахування субсидій залишиться таким же простим, як і раніше. Як запевнив міністр соціальної політики Андрій Рева, для їх оформлення в загальному випадку потрібні тільки заява і декларація про доходи.
Додаткові довідки потрібні, тільки якщо громадяни хочуть оформити субсидію не на всіх зареєстрованих, а тільки на осіб, які фактично проживають в приміщенні.
«Тоді до справи додаються документи з місця роботи в іншому місті, про навчання в іншому місті, про перебування на лікуванні, про постійне місце проживання з ЖЕКу, сільської чи селищної ради», - розповів міністр.
Крім того, Кабінет міністрів пішов ще далі, спростивши отримання субсидій для низки категорій населення.
- на загальних підставах субсидію отримають ті громадяни, за яких роботодавець не сплачує Єдиний соціальний внесок;
- субсидії отримають безробітні, які перебувають на обліку в службі зайнятості;
- право на субсидії отримають сім'ї, що опинилися в складних життєвих умовах через хворобу одного з членів сім'ї;
- пенсіонери та інваліди, що втратили годувальника, зможуть отримати субсидію на наднормативну площу житлової площі;
- до загального доходу претендентів на субсидію не зараховуватимуть аліменти;
- розширені можливості отримання субсидії трудовим мігрантам.
У Міністерстві соціальної політики також підкреслили, що уряд буде боротися з необґрунтованими відмовами чиновників під час призначення субсидій.
«Дуже важливе питання, яке хвилює людей - це усна відмова в призначенні субсидій. Це неприпустимо: кожна людина має право подати заяву та декларацію і отримати чітку відповідь про результати їх розгляду. Окреме питання - недопущення черг, прошу врегулювати свій режим роботи таким чином, щоб запобігти цьому явищу», - заявила 22 жовтня на нараді з представниками місцевих адміністрацій заступник міністра соціальної політики Лариса Попова.
Відзначимо, що в Україні також продовжує здійснюватися і буде розширена програма «теплих кредитів». На заміну котлів, утеплення будинків та встановлення лічильників в 2019році з Фонду енергоефективності буде виділено до 2 млрд грн, ця програма торкнеться майже 150 тис. сімей.
Зміни торкнуться і діяльності НАК «Нафтогаз України». Прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що відтепер буде покінчено з практикою, коли менеджмент компанії виписував собі багатомільйонні премії.
«Ми прийняли рішення про те, що 90% прибутку «Нафтогазу» буде повернуто в бюджет, а з бюджету - на потреби українських громадян. Думаю, це буде справедливо. Замість надмірних зарплат і премій це все повинно бути в державній скарбниці», - сказав глава уряду. Відзначимо, що раніше держкомпанія перераховувала до бюджету тільки 75% прибутку.
Також помірної ціни газ для населення можливо досягти при поступовій відмові від дорогого імпортного газу за умови зростання власного видобутку. Саме таке завдання і поставлено урядом перед держкомпаніями «Нафтогаз» і «Укргазвидобування».
Читати "Моя Київщина" у Facebook