#

Депутат Київської облради Станіслав Поліщук: Одним із пріоритетів держави повинні бути військові

08.07.2024 08:15
Депутат Київської облради Станіслав Поліщук: Одним із пріоритетів держави повинні бути військові
Станислав Поліщук

Про проблеми з реабілітацією військових з боку держави та діяльність комунального некомерційного підприємства КЗ КОР «Обласна стоматологічна поліклініка» «Моя Київщина» поспілкувалася з депутатом Київоблради Станіславом Поліщуком, який очолює цю поліклініку

- Пане Станіслав, Ви майже два роки є генеральним директором комунального некомерційного підприємства КЗ КОР «Обласна стоматологічна поліклініка», яка надає безкоштовну стоматологічну допомогу військовослужбовцям та ветеранам у Київській області. Насамперед розкажіть про розроблену вами відповідну програму, чому Київська обласна рада довго вагалась із виділенням коштів на її фінансування, і яка ситуація зараз?

- Насправді моє рішення було зайти тимчасово для знаходження подальшого менеджменту керівництвом обласної ради, але так склалося, що я зрозумів, - цей напрямок непростий і вагомий, і разом з тим, на який не влада до цього не звертала увагу. Ми з моїм колективом, людьми, які працювали в соціальній сфері, в медицині, бухгалтерами в медичному напрямку, оцінили необхідність існування соціальної стоматполіклініки.

Щодо програми, я не скажу, що це була лише моя ідея. Насправді це спільна ідея з моїм заступником Тетяною Велігорською – людиною, яка більше 25 років пропрацювала в соціальній сфері, очолювала білоцерківське управління соціального захисту. З нею ми разом визначились, що існуючої програми в Білій Церкві сьогодні недостатньо щоб надати повну медичну допомогу. Називаю це саме так, адже є пацієнти які приходять з таким станом ротової порожнини, що їх можна визначити, не побоюсь цього слова, як особи з інвалідністю. І без соціальної програми ці люди не зможуть собі забезпечити нормальне лікування. А так як сьогодні одним із пріоритетів держави повинні бути військові, хоча не треба забувати й про пенсіонерів, то саме військовим і ветеранам хотілося б надати посильну допомогу, адже вони стоять на передовій. Не скажу, що все було так просто: ми довго переконували керівництво обласної адміністрації в тому, що ця програма повинна існувати й бути достатньо фінансово забезпеченою. І все ж нам це вдалося зробити в минулому році.  

Відтак, хочу подякувати через ваш ресурс саме керівництву КОВА в особі Білецького – заступника голови обласної адміністрації та обласній раді, яка нас підтримала в особі Ярослава Добрянського з першої ідеї.

- Про яке фінансування йде мова? Скільки область виділила коштів на поточний рік для безоплатного лікування військових?

- Ми отримали перше фінансування і гарантії того, що дану прийняту програму на фінансування у 10 мільйонів гривень буде реалізовано. Більш того, обласна рада голосуванням на минулій сесії додала ще 1 мільйон гривень, враховуючи необхідність лікування такої категорії людей. Тобто мова йде про 11 мільйонів гривень на рік.

- Як відомо, без лікування не можливо переходити до протезування. В чому полягає процедура від початку й до кінця? Які її етапи, і з чого конкретно має почати пацієнт?

- Це питання часто ставлять, бо хоч в нас працює така програма, люди не знають з чого почати. Почати треба з моєї приймальні, а саме зі звернення до мого заступника Тетяни Велігорської. Необхідно надати документи: паспорт, ідентифікаційний код, військове посвідчення. Зауважу, людина має бути прописана в будь якому населеному пункті Київській області, а не виключно в Білоцерківській громаді. Це може бути діючий учасник бойових дій або ж ветеран чи інвалід війни. Після подачі документів заводиться мед карта, пацієнт проходить терапевтичний медогляд, де визначають який обсяг стоматологічної допомоги йому потрібно зробити. Далі ми робимо рентген, або ж пацієнт за необхідності панорамного знімку КТ йде в приватний кабінет поруч, і вже тоді наші лікарі визначають об’єм роботи: чи це лікування чи видалення і імплантація. Цикл лікування пацієнта, якщо мова йде про протезування, складає щонайменше 4 місяці.

- Тобто обласна стоматологічна поліклініка не забезпечена апаратом панорамного рентген-знімку? Яка ціна питання?

- Так, нажаль в нас немає панорамного знімку КТ. Звісно ми б хотіли його придбати, але він дорого вартісний, відповідно без допомоги обласної адміністрації ми цього зробити не можемо. Це достатньо сучасна річ, яка може визначати проблеми гайморових пазух, щелепи, облегшить роботу саме хірургії. Якщо я не помиляюсь, на сьогоднішні день цей апарат коштує понад 4 мільйони гривень. Він нам би був потрібен не лише для військових, а й для пацієнтів і після закінчення програми. Але в цілому говорити що щось не так в мене язик не повернеться, адже потрібно дякувати за розуміння облради та військової адміністрації.

- Як Ви оцінюєте кваліфікацію лікарів КЗ КОР "Обласна стоматологічна поліклініка", зокрема  якість матеріалів, які використовуються у лікуванні і протезуванні?

- Насамперед зауважу, що сьогодні це великий бізнес для приватних кабінетів, і нажаль, не всі можуть собі дозволити такий рівень оплати, і саме оплати, а не якості. Адже я поки не очолював поліклініку, я теж думав, що є різна якість надання послуг. Мене здивувало, що матеріали, які сьогодні використовуються в стоматологіях нашої країни, вони всі якісні, і щось зробити з неякісного матеріалу неможливо по тій простій причині, що його на ринку просто немає. Спеціалісти, які працюють як в нас так і в приватних кабінетах, вони навчаються в наших навчальних закладах, проходять практику саме в нашій обласній поліклініці. В подальшому їх рівень достатньо рівний і значимої різниці з приватними клініками немає, а є різниця лише у вартості. Відмічу, що не так просто працювати комунальному закладу який закуповує матеріали безготівковим шляхом і ми не можемо якимось чином ще зменшити собівартість, бо нам потрібно сплачувати всі податки та платити зарплату штатним працівникам, яких поліклініка має оплачувати за законодавством.

- Наскільки часто зіштовхуєтеся із надскладними запущеними випадками?

- Дуже часто. На сьогодні нами обслуговано та вилікувано 273 чоловіки. Наразі на лікуванні знаходиться близько 30 чоловік. Лікування це, зауважу, достатньо довгострокове, адже як правило ми беремо людей з запущеними формами, яким конче необхідно надати допомогу. Тобто мова йде не просто про якусь пломбу чи санацію, а мова йде про хірургічне втручання, протезування і професійний підхід.

На прикладі одного випадку розкажу про один приємний приклад, коли в минулому році до нас звернулась достатньо молода жінка-військовослужбовець, яка мала лише три зуба в ротовій порожнині. Нашим лікарям довелося достатньо довго працювати з нею: провели імплантацію, поставили коронки. Коли через деякий час я її побачив, вона виглядала абсолютно інакше, - помолодшала на десяток років. І через короткий час ця жінка вийшла заміж. Дуже приємно, що нам вдалося не лише налагодити її жувальну функцію, а ще й допомогти влаштувати своє особисте життя.

- Хірургічна стоматологія завжди потребує дуже високої кваліфікації лікаря. Якою є хірургічна база поліклініки?       

- Дійсно, хочу відзначити хірургію. Це з токи зору стоматологів вважається не самий прибутковий напрямок, тому практично вся приватна стоматологія відправляє пацієнтів, які потребують хірургічного втручання саме до нас. І в нас нормальна хірургічна база, яка справляється з цими пацієнтами. Як я вже казав, лікарі-хірурги в нас достатньо кваліфіковані та є досить затребуваними в штаті.

- Яка чисельність штату і які це вікові категорії? Наскільки залежною є робота поліклініки від мобілізаційного процесу?

- В штаті налічується 62 чоловіка. Є медперсонал 30 річних медичних сестер, лікарі до 40 років, але в основному вікова категорія 50-60+. Враховуючи достатньо багаторічну історію поліклініки, ці люди працюють вже близько 30 років. Разом з тим вони достатньо активні, достатньо професійні і лише підвищують свою кваліфікацію. В нас проходять інтернатуру молоді спеціалісти саме під керівництвом наших лікарів, а останні в свою чергу проходять навчання і підвищення кваліфікації. Єдине, що працівники нашого органу не підлягають мобілізаційну відстрочку, адже ми не є закладом, який по законодавству має право залишити якусь частину лікарів під бронею. Проблем ніби немає, але хотілося б зберегти молодий колектив, де працюють прекрасні хірурги, без яких ми нажаль не зможемо в подальшому працювати. Ми це питання піднімали, але поки що відповіді немає. Можливо це голосні слова, але ми також робимо свій вклад, наближаємо перемогу, роблячи людей боєздатними. Солдат, який може нормально приймати їжу – достатньо боєздатний, а якщо людина не може жувати, це дійсно велика проблема, зокрема для травлення. 

- Аналогічні безкоштовні послуги і заклади, що їх надають діють військовим в Київській області?

- У Київській області одна стоматологічна поліклініка, яка є власністю Київської обласної ради – це наша білоцерківська поліклініка, яка знаходиться за адресою Підвальна 28а. На рівні громади працюють програми за обмеженим фінансуванням – 2920 гривень на пацієнта. Вони надають таку допомогу за місцеві кошти, але, нажаль, ми розуміємо, що пацієнт за ці гроші може отримати лише так звану «швидку допомогу». А щоб вилікувати пацієнта, а не залікувати його, то тільки обласна програма може допомогти це реалізувати. Після реалізації в минулому році цієї програми на одному з українських форумів доповідала делегація Київської обласної ради як про пілотний проект, і він був взятий за основу під державну програму на яку було виділено більше 700 мільйонів гривень через НСЗУ на протезування військових. За цією держпрограмою працює Міська стоматологічна поліклініка м. Обухів, Березані, госпіталь для ветеранів в Переяслав-Хмельницькому. Хоч ці гроші закладають в бюджет, я впевнений, що для всієї країни і потенціалу наших військових цих коштів замало аби їх вилікувати. Бо це не просто планове хірургічне втручання, а специфічний та не простий напрямок.

- Чи допомагають стоматологічній поліклініці благодійні організації або ж фонди?

- Так, але це поодинокі випадки, де ми отримуємо від благодійних організацій септики маски, крісла. Приміром, на початку блекауту через нашу партійну організацію «За майбутнє» нам передали генератор, деякі медпрепарати, шприци тощо. Останній раз від фонду депутата білоцерківської міської ради Андрія Короля ми отримали антисептик і маски. Я не можу сказати, що є багато бажаючих нам допомагати, тим паче сучасним обладнанням, тому ми намагаємося справляться своїми силами. Від допомоги, якщо така буде, ми звісно не відмовимося, і будемо дуже вдячні.

Сьогодні в наших лікарів достатньо напрацьована база пацієнтів які приходять саме до них і поліклініка працює і з цивільним населенням незалежно від програми. Але я вважаю, хто як не держава ще повинен через програми підтримки зараз приділяти увагу. Дрони – це прекрасно, але в нашому випадку також йде мова про людські життя, здоровя. Навіть не треба бути спеціалістом щоб розуміти, якщо не працює щелепа то страждають внутрішні органи і здоровя загалом. А це може тягнути за собою втрату бойової одиниці. В мене такий підхід до цього процесу, адже я людина яка в свій час була штатним військовим, офіцером, тому я розумію наскільки важливо щоб солдат, бойова одиниця була одягнена, нагодована і здорова. Тому сьогодні кожен з нас має вкладати невеличку свою частку, і саме з цих невеличких часточок врешті складається перемога.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка