#

Депутат обласної ради Галина Єрко: Світ об’єднався у допомозі Бородянці

22.04.2022 07:44
Депутат обласної ради Галина Єрко: Світ об’єднався у допомозі Бородянці
Бородянка - одне з найбільш зруйнованих міст Київщини

«Моя Київщина» поспілкувалася із депутатом обласної ради від Бородянки Галиною Єрко, яка розповіла про післяокупаційне життя громади, про допомогу постраждалим населеним пунктам від представників влади, іноземних партнерів, волонтерів, а також про відновлення критичної інфраструктури в селищі зруйнованому російськими військовими 

- Яка допомога нині надходить Бородянці від громадських організацій, міжнародних партнерів та урядів країн? Чого насамперед потребують жителі громади?

- Хочу розпочати нашу розмову з того, що сьогоднішнє інтерв’ю записую з вами, як мешканка громади і член команди волонтерського штабу. Щоденно перебуваю у тісній співпраці з усіма службами, працюю, виконуючи будь які завдання, адже нам катастрофічно не вистачає рук. Як депутат, я є на постійному зв’язку з громадою і відповідними відомствами, за запитами громадян порушую кризові питання життєзабезпечення населених пунктів. З останнього – депутатське звернення щодо проблеми з соціальними виплатами і компенсаціями.

Повертаючись до вашого питання, хочу наголосити, що Бородянка сьогодні – це не просто територія, яка зазнала вандальної руйнації від рук російських окупаційних військ. Це насамперед сотні загиблих людей, тисячі скалічених доль, тисячі особистих і спільних трагедій. Тому нині важливо першочергово говорити  не про зруйновані приміщення, а про людей. Бо саме на підтримку наших мешканців спрямована вся допомога, яку ми в цей складний час отримуємо. Багато урядів іноземних країн, міжнародних партнерів, громадських організацій розуміють біль, який ми переживаємо разом з родинами загиблих. Вони надають свою посильну допомогу максимально тихо, спокійно, без лишнього розголосу і ажіотажу. Такий підхід в роботі в нинішніх умовах є дуже важливим.

На сьогоднішній день також можна говорити й про підтримку у різних сферах життєдіяльності Бородянської громади. Візьмемо до прикладу медицину. Ця галузь  почала відродження завдяки підтримці Бучанської військової цивільної адміністрації, Київської ОДА та військової адміністрації, Київського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, Бучанської районної ради, різноманітних міжнародних і благодійних фондів. До прикладу, на допомогу у кризовому порятунку жителів сіл громади першими прибули команда лікарів з Ізраїлю, члени незалежної міжнародної медичної організації «Лікарі без кордонів», представники Червоного Хреста України. Насамперед, вони почали надавати адресну підтримку. Далі їздили населеними пунктами до людей, які потребували невідкладної медичної допомоги. Відтак розпочалися консультації та першочергові операції. Для відродження  первинної і вторинної ланок медицини нам поступово вдалося  налагодили оснащення Бородянської лікарні, встановити генератори, медичні апарати, забезпечити заклад медикаментами. У цьому напрямку нам допомагають багато організацій, ЮНІСЕФ та інші. Також велику  допомогу ми отримали від Фастова та Білої Церкви. Зараз ми бачимо повне єднання Київської області навколо проблем нашого регіону.

- Як працює в нинішніх умовах селищна рада?

- Наразі маємо велика проблему з відновленням роботи певних служб. Тільки зараз починають приїжджати фахівці. До цього часу ряд послуг надавали небайдужі громадяни-волонтери.

Завдяки їм в громаді відроджена першочергова робота. Деякі з них ніколи не працювали в місцевому самоврядуванні. Висловлюю вдячність кожному. Тож, нині селищна рада працює як військова адміністрація: змінено структуру і управлінський підхід.

Повторюю: тільки к тісній співпраці і координації з районною та обласними адміністраціями нам вдається налагоджувати роботу.

- Як наразі відбувається відновлення критичної інфраструктури? Які об’єкти вже запрацювали?

- У питанні відродження критичної інфраструктури, а саме, електромережі, водопостачання, газопостачання, то ці процеси стали можливі тільки при повній координації з саперами, службами ДСНС та поліцією.

Адже перед тим, як проводити будь які ремонтні роботи, необхідно спочатку провести повне розмінування певної території навколо визначених об’єктів та на конкретній локації. Це не швидка процедура, але ми поступово рухаємося до налагодження звичного побуту. Для нас працівники служб - також герої, кожне день – ризик, вони максимально самовіддано працюють задля відродження роботи. Зазначу, що до нас прибули близько 150 волонтерів, які разом з саперами обстежували  ділянки на предмет можливості проведення ремонтних робіт. Загалом до таких видів робіт залучено більше 500 волонтерів, які сьогодні спільно зі службами працюють над цими проблемами. Першочергово такі ремонтні роботи координуються на рівні Міністерства регіонального розвитку та інфраструктури. Також сьогодні проводяться роботи з відновлення залізниці, прораховуються всі можливі варіанти  запустити її роботу. Служби працювали максимально згуртовано. Наразі вже налагоджено постачання газу. Також у громаді відновлюється зв’язок. Першими нам почали допомагати у цьому питанні район і область. Відтак вже встановили невеличку вежу, а волонтерам дозволили отримувати послуги зв’язку завдяки «StarLink» в основних вузлових штатних одиницях, таких, як ДСНС, відділи поліції, вокзали району, райадміністрації та ін. За що щиро завдячуємо і меценатам, і відомим людям, і Бучанській районній військовій адміністрації.

- Як проходять аварійно-рятувальні роботи та розбір завалів?

- Це наша біль, адже це про людські життя… важко описати… Розбір завалів – це важко і фізично, і морально. Задіяно багато техніки партнерів громади, небайдужих людей. Як ви знаєте, ступінь пошкодження будівель є дуже  значний. Насправді, люди як працюють над розборами завалів – герої, без перебільшення, бо там дуже складна і небезпечна ситуація. Щодня з великою скорботою дістаємо тіла наших земляків. Точної статистики не можу назвати, не маю права, про це будемо говорити пізніше. Єдине, що скажу – кількість загиблих щоденно зростає. Ми вшановуємо їх хвилиною мовчання, але цього замало. Для мене це особиста велика трагедія. Я досі в це не можу повірити.

Ліквідацією наслідків війни та документуванням злочинів російської федерації на території Бородянки займаються працівники прокуратури, поліції та  ДСНС. А ЗСУ та тероборона продовжують  формувати надійний щит захисту. Щиро дякуємо їм.

- Наскільки відомо, місцева влада вже заявила про намір звести у Бородянці меморіал на честь загиблих…

- Ми будемо звертатися з цим питанням до громади і спільно приймати рішення, як гідно вшановувати пам’ять загиблих земляків. Це має бути особливий меморіал, особлива площа, особлива алея. Наразі максимально залучаємо архітекторів та людей, які мають відповідний досвід, щоб це все було на відповідному рівні, з абсолютною повагою та шаною до загиблих та їх сімей. Сьогодні в соціальних мережах масово тиражуються фотографії нашого зруйнованого селища, розбитих сіл, згорьованих жителів… Бородянка в одну мить стала «музеєм рашистських злочинів проти людства». Тому нині нас їдуть всі – і з професійною допомогою, і з бажанням розділити нашу біду, і з банальною  цікавістю. Так, світ має знати правду, й звісно, фото- та відео-фіксація того, що навколо нас відбувається є важливими. Проте, я дуже прошу, навіть закликаю мати повагу і співчуття до людського горя. Також хочу наголосити, що Інтернетом «гуляє» багато міфів. Тому пропоную довіряти лише офіційним джерелам інформації.

- Якщо говорити про відновлення житлової інфраструктури, то які є попередні висновки та напрацювання?

- Наразі спільно з громадою ми збираємо усі необхідні дані щодо пошкоджень та руйнувань. Також формуємо команду з архітекторів , в тому числі міжнародних, які мають фахово надати пропозиції з цього напрямку. Справа відродження життєдіяльності - дуже серйозна тема і над нею повинні працювати виключно експерти. Пропозиції з під їх «пера» мають стати у фундамент загальнодержавної концепції відбудови міст. Тому рішення щодо відродження Бородянки, повторюся, має бути не дилетантським, а фаховим і експертно обгрунтованим, з урахуванням вимог з цивільного захисту населення

Тож, наразі ведемо збір інформації та її документування. Далі, за рекомендаціями фахівців, у співпраці з Мінрегіоном та спільно з громадою будемо приймати рішення щодо напрацьованих проектів відновлення.

- Звідки надходить гуманітарна допомога?

- З приводу гуманітарної  допомоги з нами співпрацюють і підтримують, як благодійні організації, міжнародні, громадські фонди, так і волонтери. Деякі надають допомогу одноразово, деякі на постійній основі. З перших днів ми організували декілька складів, з яких здійснювалася доставка товарів у найближчі до громади точки, звідти, вже малими партіями, доставлялася продукція в села громади відчайдушними волонтерами й хлопцями з територіальної оборони. Зараз у нас організовано гаряче харчування для усіх служб, а також працюють пункти прийому-видачі речей і провізії, де люди отримують продукти харчування, засоби гігієни тощо. При поліклініці відкрито відділення з ігровою кімнатою, де можна брати підгузки і дитяче харчування. Також у нас є банк одягу. Я нині також  є волонтером серед великої когорти небайдужих людей. Ми працюємо в громаді, забезпечуючи першочергові потреби: разом прибираємо, разом приймаємо людей і т. д. З самого початку я виїжджала в населені пункти нашої громади, аби допомагати медикам. Робочих рук не вистачало, і відчуваємо їх дефіцит й зараз. Проте завдяки волонтерам, які приїжджають з сусідніх районів, нам вдається розсортувати потрібне. Хочу звернути увагу, що наразі у нас є волонтери-земляки, котрі втративши житло, рідних, здійснюють допомогу громаді і привозять  гуманітарну допомогу. Це дуже зворушливо. Такі вчинки земляків надають ще більшої впевненості в нашій перемозі над світовим московитським злом. Багато людей з інших регіонів Київщини приїздить на допомогу з прибиранням приміщень, що вціліли. Боюсь когось забути і оминути увагою, але нам  допомагає дуже багато осіб. Дякую і  вклоняюсь доземно кожному.

Загалом, уваги до нашого регіону багато, постійно відчуваємо плече підтримки і Києва, і Фастова, і з Білої Церкви. Також маю сказати, що в Київській обласній раді працюють наші партнери-колеги, які допомагають нам, навіть такі, від кого й не очікувала підтримки.

Робота ведеться колосальна, потужна і систематична, але на жаль, вона важко висвітлюється на широкий загал. Ми звертаємося зі щирою подякою до тих журналістів, які пишуть правду про Бородянку, які допомагають в інформуванні  і є небайдужими. Я впевнена, що разом ми можемо більше, маємо єднатися!

- Ваша остання фраза «маємо єднатися»… Хіба ще залишились такі, хто вважають по іншому?

- Ні для кого не є таємницею, що протягом кількох останніх місяців в Бородянці точилися політичні баталії. І на жаль, війна їх не припинила. Зараз таке політиканські заворухи для мене є дикими і неприйнятними. Вважаю, що й більшості людям вони є неприємними. Мала негативний досвід звернення до деяких бородянських «патріотів», оскільки не вистачало реально рук, проте нічого ліпшого ними не було придумано, ніж розгорнути політбаталії… Можливо, у когось є час для фейсбучних коментарів, бо  у мене (активної його користувачки) до цього часу не було на те навіть найменшої можливості. Хтось реально засукав рукави і працює, а хтось – розводив порожню балаканину. Тому повторюся – маємо єднатися, бо разом ми зможемо більше!

- Нещодавно Бородянку відвідала іноземна делегація у складі президентів Польщі та країн Балтії. Вони були дуже вражені побаченим, як свідчать повідомлення журналістів. Який результат цього візиту?

- Саме того дня вела прийом громадян з питань збору заяв щодо руйнувань і пошкодження майна.

Але, хочу зазначити, що у нас є місто-побратим у Польщі і його керівництво першими відгукнулося на нашу біду. Ще 24 лютого до нас надійшла звістка: «Чим можемо допомогти?». Я відписала: «Розмістіть, будь ласка, наших дітей». Після того почалася наша співпраця в питанні евакуації. Ми також підписали унікальний меморандум про співпрацю з Івано-Франківською областю, яка надавала і продовжує надавати нам підтримку і допомогу. Маємо велике поселення наших внутрішніх переселенців у Коломиї, які також отримують постійну допомогу.

Особливу подяку висловлюємо мерам міст, керівникам областей України, особливо Київської області, від яких отримали колосальну допомогу і медикаментами, і гуманітарними вантажами. Мені здається, що весь світ об’єднався у допомозі нам. Це Швейцарія, Італія, Польща, Німеччина та інші країни.

- І на останок, що б ви хотіли сказати своїм землякам, які вимушено покинули домівки через війну?

- Я хочу сказати і тим хто перебуває за межами громади, і тим хто залишився тут… Дорогі мої, рідні бородянці. Всім нам зараз дуже не просто. Але, згадайте, що символом нашої Бородянки є ЛЕЛЕКА! Прийде час і всі повернуться додому! Я вірю в швидку відбудову нашого рідного гнізда, проте це відбудеться лише в спільній праці, в любові, мирі і злагоді. Обіймаю всім серцем, розділяю ваш біль, сльози і надії. Бородянка вистояла – Україна переможе!

І ще, звертаюся до мешканців аби не поспішали з приїздом, допоки триває розмінування територій. Дочекайтеся офіційних позитивних рекомендацій рятувальників та саперів. А також прошу не залишати стареньких рідних наодинці в цей скрутний час. Якщо у вас нема можливості забрати їх з собою, рекомендую звернутися до Бородянського інтернату, який надасть їм тимчасовий прихисток і догляд.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка