#

"Дика відбудова": як ексочільник Гостомельської громади Сергій Борисюк привласнив будматеріалів на 11 млн грн

11.12.2023 08:00
"Дика відбудова": як ексочільник Гостомельської громади Сергій Борисюк привласнив будматеріалів на 11 млн грн
Колаж "Моєї Київщини"

На відновлення Гостомельської громади, яка однією з перших прийняла на себе удар ворога, із державного бюджету виділяли чималі суми. Утім, ще понад 100 пошкоджених осель досі залишаються не відремонтованими, зокрема тому, що ексначальник Гостомельської військової адміністрації Сергій Борисюк привласнив будматеріалів на 11 млн грн. Детальніше про цю ситуацію читайте у сьогоднішньому матеріалі "Моєї Київщини"

У понеділок, 4 грудня, голова Державної аудиторської служби України Алла Басалаєва повідомила про результати ревізії Гостомельської селищної військової адміністрації за період 2022 та 2023 років. Так, встановили факти, які свідчать про суттєві порушення та зловживання у процесі відновлення пошкодженого майна внаслідок бойових дій та агресії росії. Сума цих порушень сягає понад 21 млн грн.

"Кошти на відновлення виділялися, підрядники їх оперативно освоювали, "забувши" при цьому виконати свої основні зобов’язання – відремонтувати чи відбудувати зруйновані оселі. У той час, коли держава намагається допомогти жителям постраждалих громад, виділяючи значні суми коштів з держбюджету на придбання будівельних матеріалів для відновлення пошкодженого житла, колишній начальник Гостомельської військової адміністрації, отримавши від Київської обласної адміністрації ці матеріали на суму майже 11 млн грн, просто їх привласнив", - розповіла Алла Басалаєва.

Як повідомили у Держаудитслужбі, підрядники, які отримували бюджетні кошти, розпоряджалися ними "по-своєму". Так, наприклад, в одному із будинків Гостомельської громади мали замінити дах, а в іншому встановити вибиті вікна. Що цікаво, по документах усі роботи виконані й оплачені, а фактично ніхто палець об палець не вдарив. Натомість деяким забудовникам Гостомельська військова адміністрація замінила усі вікна в будівлях. Цей апгрейд "потягнув" 2,9 млн грн, хоча люди у цих будинках не живуть. Та й квартири там ще не продані.

"Це лише кілька епізодів з того, що виявили аудитори під час ревізії використання бюджетних коштів, виділених на відновлення. На жаль, зафіксовано понад 100 випадків не виконання робіт по відновленню житла мешканців Гостомельської громади", - розповіла Алла Басалаєва.

Зауважимо, що про корупцію в Гостомельській селищній військовій адміністрації "Моїй Київщині" розповідала директорка КНП "Херсонська міська стоматологічна поліклініка" Вікторія Хмілевська у вересні цього року. Депутатка від партії "Слуга народу" опинилася у Гостомелі, коли Херсон окупували російські війська. Тоді жінка відмовилася співпрацювати з рашистами, переїхала у Гостомель та стала заступницею начальника військової адміністрації та керівницею гуманітарного штабу.

"Я була уповноважена особа щодо тендерних документів про закупівлю послуг, але мені часто не надавали договорів, щоб зробити протокол, я не могла бачити вартість робіт. Мені просто на листочку писали номер та назву і все. Це, я вважаю, корупційні схеми, але як відповідальна за тендерні закупівлі, не могла не робити протоколів чи не підписувати документи. Я повідомляла про це Борисюка, але він не вживав жодних заходів", - розповідає пані Хмілевська.

Після декількох таких скарг, за словами депутатки, очільник ВА Сергій Борисюк та його заступник Віталій Кучерук й узагалі "попросили" Вікторію Хмілевську звільнитися.

"Мені сказали і я пішла, бо мені не хотілося взагалі, а особливо під час війни, бути в корупційних схемах", - каже пані Вікторія.

Сергія Борисюка звільнив президент Володимир Зеленський у червні цього року за привласнення державних коштів. Цьому передувало розслідування Bihus.Info про фейкових підрядників, яким адміністрація роздавала мільйони гривень на відбудову громади.

Раніше Bihus.Info опублікували розслідування "Дика відбудова", у якому розповіли про те, що гроші за роботи по відновленню Гостомеля виконують фейкові ФОПи і компанії. Так, наприклад, за документами роботами займається пенсіонерка з Миколаєва, яка свою причетність спростовує, біглий священник з Рівненщини і мешканець тимчасово окупованого Донецька. У Гостомельській селищній військовій адміністрації пояснили свої дії наслідками повномасштабної війни та необхідністю проводити закупівлі швидко. А також заявили, що перевірка підрядників не є частиною їхніх обов’язків. Окрім цього, одразу після спілкування журналістів із заступником Борисюка, інформація про всі бюджетні проплати Гостомельської СВА зникла зі спеціалізованого держпорталу.

Про викриття схеми привласнення бюджетних коштів посадовцями Гостомельської селищної військової адміністрації заявили також у Бюро економічної безпеки. Тоді повідомляли, що вподовж 2022-2023 років службовці Гостомельської СВА уклали низку договорів на проведення робіт з усунення аварій в житловому фонді, які виникли внаслідок бойових дій, із підконтрольними компаніями та за завищеними цінами. За даними БЕБ, надалі ці кошти підприємства-переможці закупівель перераховували на рахунки фіктивних підприємств, офіси яких розташовані у Вінниці, а пізніше переводили їх у готівку.

Наразі Гостомельські селищну військову адміністрацію очолює Сергій Смаль. Як зауважив голова КОВА Руслан Кравченко, новопризначений керівник має чималий керівний досвід, адже під час воєнних дій на Київщині був заступником керівника оперативного штабу Ради оборони.

Як повідомила заступниця начальника Гостомельської військової адміністрації Ольга Прилипко, новопризначене керівництво розробило нову модель та чіткий алгоритм процесу відбудови. Концепт полягає у швидкому відновленні житлового фонду, об’єктів соціальної інфраструктури, відновленні інженерних мереж та будівництві укриттів.

Утім, наскільки ефективно працюватиме Сергій Смаль на посаді та чи не спокуситься покласти у кишеню мільйони державних коштів покаже час.  

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст