Дикий-мер втік, а команда лишилась: як бариги "воюють" за 300 мільйонів у Білій Церкві
Корупціонери на третій рік повномасштабної війни продовжують звичну справу – розпил бюджетних коштів. Апетити ніяк не зменшуються, адже є відчуття того, що така можливість буде втрачена, особливо на тлі новин про величезний дефіцит державного бюджету. "Моя Київщина" проаналізувала ситуацію з бюджетом розвитку Білої Церкви та особами, які зацікавлені в його освоєнні
Містом Біла Церква до недавнього часу керував середньої руки бізнесмен – Геннадій Дикий, який влаштовував представників найбільших фінансово-промислових груп регіону. На посаді він тримався вже другий термін (перший раз йшов на вибори від "Самопомочі", а вдруге – від олігархічного проєкту "За майбутнє"), але в халепу потрапив ще за першої каденції. Тоді посадовців міськради на чолі з Диким підозрювали у спробі привласнення декількох десятків мільйонів бюджетних коштів при купівлі приміщення під ЦНАП.
Читайте також: Мер Білої Церкви Дикий отримав підозру від антикорупційної прокуратури
На тлі проблем із правоохоронцями, впливовість і авторитет Дикого у міській раді почав поступово падати, чим вирішили скористатися колеги по цеху. У боротьбу вклинився секретар ради Дмитро Киришун, який мав серйозні шанси дорватися до влади. Хоча і того почали наздоганяти правоохоронці. Поговорюють, що йшлося про торгівлю сильнодіючими препаратами та зброєю на початку повномасштабного вторгнення, але в судових реєстрах наразі такої інформації немає.
Киришун від кримінального переслідування втік… в армію, де став завзятим блогером на мілітарну тематику – тікток-воїн записував постановочні відео та позував на камеру заради хайпу. Утім, його доволі швидко викрили. Про його аматорську діяльність в армії почали відкрито говорити побратими, було звернення до ДБР з цього приводу, але наразі це нічим не закінчилося.
Актуально: Дмитро Киришун все ж тікток-воїн? З’явився документ про те, як насправді "воює" білоцерківський "Діма-Звєзда"
Наприкінці листопада 2023 року депутати проголосували за звільнення Киришуна з посади секретаря Білоцерківської МР. Деякі депутати висловились, що для цієї події були вагомі причини, а саме рішення назрівало вже давно. Посаду секретаря замість Киришуна зайняв Володимир Вовкотруб.
Минулий 2023 рік Дикий досидів на посаді відносно спокоійно, хоча періодично в медіа згадували про кримінальні переслідування, зокрема в контексті перенесення судових засідань. У певний момент навіть здавалося, що всі питання закриті, хоча б до того моменту, доки не стартує новий політичний сезон.
Проте на початку квітня 2024 року Дикий подався у ЗСУ, що більшістю було розцінено як єдину можливість уникнути реального терміну ув’язнення. І саме з цього часу можна вважати, що міська рада втратила своєрідного рефері корупційних потоків. Відповідно почалася гризня.
Попри дуже складну фінансову ситуацію в країні, бюджет міста Біла Церква доволі солідний – близько 2,5 млрд грн (більшість коштів йде на заробітну плату працівникам бюджетних установ). Наприкінці минулого року планувалося 690,5 млн грн скерувати на місцеві програми – 211 млн грн на спеціальний фонд (кошти скеровуються на цільові програми), а 479,5 млн грн на загальний фонд (із них 180 млн грн планувалося скерувати на фінансову підтримку військовим частинам). Окремою статтею витрат розподілялися близько 30 млн грн на соціальні програми (виплату пільг, виконання заходів по програмах "Турбота", допомогу захисникам і захисницям, ВПО). На мінімальну підтримку житлово-комунального господарства було направлено 9 млн грн.
Важливо розуміти, що депутатів та членів виконкому цікавлять саме цільові програми, вічні ремонти комунальної власності, утримання місцевих доріг: там найбільші "відкати", а також можливості віддавати підряди наближеним ТОВкам та ФОПам. Підтвердженням цього є дуже сумнівні тендери, закупівлі за значно завищеними цінами тощо. Ні для кого не секрет, що корупціонери закладають маржу 10-30% на тендерах, що становить феноменальні 200-300 млн грн, які крадуться щороку.
І якщо депутати не чубляться, це означає, що інтереси кожного із зацікавлених враховано. Від близькості до влади, приналежності до більшості чи перебування в опозиції і залежить, кому скільки й дістанеться. Доки на місці був бізнесмен Дикий, ситуація була доволі контрольованою, але наразі залишки його команди з політичним опонентами воюють за грошові потоки.
Тож коротко про деяких із представників Білоцерківської міської ради. Кандидат на посаду мера у 2020 році, депутат БМР від "Батьківщини" Андрій Король – людина з команди нардепів Полочанінова-Бондарєва, має безпосередній стосунок до скандального місцевого водоканалу та кладовища. Не складно зрозуміти, через які структури вимиваються кошти.
Лідер ОПЗЖ у Білій Церкві Олег Денисенко, фракцію якої розпустили в 2022 році, зберігає позиції в міській раді, але на першу роль уже не претендує. Фактично роль Денисенка та однопартійців – торги із "більшістю" та голосування за вигідні рішення, за умови отримання дивідендів. Нібито Денисенко намагається впливати на АЗС та міські перевезення, проте наразі не дуже вдало.
Представник партії Порошенка "Солідарність" Геннадій Джегур для більшості уже збитий льотчик, найбільшу повноту впливу мав за часів президентства "сивочолого", коли очолював Білоцерківську райдержадміністрацію. Близький до ексміністра транспорту часів Януковича Костянтина Єфименка, а відповідно й до олігарха Василя Хмельницького. Саме інтереси останніх Джегур відстоює у міській раді, за самостійного політичного гравця його не приймають.
Депутат Білоцерківської МР VIII скликання від партії "За майбутнє" Олександр Балановський у більшості містян асоціюється із корупцією, адже причетний до скандалу з незаконною передачею в оренду цілого поверху районної лікарні, який слугував пологово-гінекологічним відділенням, продажем приміщень комунальної власності у центрі Білої Церкви.
Від президентської партії у БМР вирішує питання згаданий раніше Дмитро Киришун, якого позбавили посади секретаря незадовго до того, як із посади пішов Геннадій Дикий. Впливовим його назвати точно не можна, адже самої лише приналежності до "слуг" недостатньо, але завдяки цьому свою частину від дерибану бюджету вони отримували. Наразі Киришун служить у ЗСУ, навіть отримав офіцерське звання, не дивлячись на всі його попередні "заслуги". Він дуже хоче повернутися у БЦ, але в статусі впливової фігури, наприклад в.о. міського голови.
Депутат облради, мер "Заріччя", а за сумісництвом заступник міського голови Білої Церкви Олександр Поляруш – амбасадор міських маршруток, за даними ЗМІ отримує солідні компенсації з міського бюджету за перевезення пільгових категорій громадян, при цьому електронних проїзних чи будь-якого іншого способу обліку пільговиків у найбільшому місті Київщини не спромоглися ввести, що потенційно є величезною корупційною нішею. Тому нічого дивного, що при перевірці декларації чиновника представники Національного агентства із запобігання корупції мали чимало запитань.
Актуально: Хто керує містами Київщини: Біла Церква і Дикий мер
У цьому осередку "акул" місцевого самоврядування та відвертих аматорів, які відчули можливість напхати кишені, колишній міський голова Геннадій Дикий виконував важливу роль – стабілізатора, що дозволяло відносно тихо "пиляти" бюджет міста. А от нинішній в.о. мера нездатний зайняти позицію рефері таким чином, щоб задовольнити побажання усіх причетних до процесу керування містом. Наслідком цього може стати проблема із ухваленням бюджету на наступний рік, або навіть зміна секретаря ради.
Читати "Моя Київщина" у Facebook