#

Футбольна афера на Київщині: як Павелко з прихвоснями "нагрівся" на гарній справі

02.04.2020 05:03
Футбольна афера на Київщині: як Павелко з прихвоснями "нагрівся" на гарній справі
Андрій Павелко

Популярність футболу в останні роки поступово зростає, особливо на тлі досить непоганих виступів національної збірної, а от умов для занять спортом катастрофічно не вистачає. Саме для вирішення цієї проблеми було задумано за державні кошти реалізувати програму масового будівництва міні-футбольних полів по всій Україні. Але за дурною українською традицією, не обійшлося тут без корупційної складової. "Моя Київщина" вирішила проаналізувати, хто з чиновників приклав руку до зведення полів у столичному регіоні, присівши на "схеми"

Нещодавно співробітники ДПС провели обшуки в будинку футболу по справі розкрадання коштів у особливо великих розмірах. За даними слідства, сума нанесених збитків може сягати 80 млн грн. Правоохоронці підозрюють, що протягом 2018-2019 роках Українська асоціація футболу (УАФ) - колишня Федерація футболу України - перераховувала кошти, що були призначені на розвиток українського футболу і організацію футбольних заходів, низці підконтрольних собі ФОПів.

Товари і послуги фактично закуплялися за завищеними цінами або взагалі не поставлялися, а фіктивні підприємці за винагороду переводили в готівку отримані від УАФ кошти і передавали недобросовісним керівникам УАФ. Працівники ДПС вилучили документацію, що дозволить достовірно встановити збитки та притягнути винних до відповідальності.

Варто нагадати, що з вересня 2015 року керівником УАФ залишається Андрій Павелко. Він був народним депутатом у минулому скликанні парламенту від партії ББП-"Солідарність", а також очолював чи не "найжирніший" комітет – бюджетний. Подейкують, що саме через близькість до влади Павелку вдалося перемогти на виборах в УАФ, адже його прямим конкурентом був олігарх Ігор Коломойський. Останнього підтримали тільки 8 делегатів з’їзду, натомість чинного голову – 122. Хоч Коломойський говорив, що не переймається через програш, проте в це важко повірити.

Між Павелком та Коломойським є ще одна лінія протистояння: син голови УАФ одружений на дочці дніпровського підприємця Олександра Петровського, відомого за кримінальним прізвиськом "Нарік". Останній раніше був компаньйоном Коломойського, зокрема, займався його охороною, проте свого часу їхні шляхи розійшлися.

Ще в період перебування в статусі народного депутата навколо Павелка розгорівся неабиякий скандал. Тоді журналісти провели розслідування неабиякої інвестиції в розвиток українського футболу – будівництва заводу з виготовлення штучного покриття для футбольних полів у селі Мартусівка Бориспільського району. Кошти на зведення об’єкта виділяла УАФ, а загальна сума проєкту становила майже 8 млн євро. Варто додати, що українська асоціація отримувала кошти від УЄФА.

Помпезне відкриття заводу відбулося в серпні 2016 році за участі колишнього віцепрем'єрміністра України В’ячеслава Кириленка, президента УАФ Андрія Павелка, ексголови Київської ОДА Олександра Горгана та колишнього очільника голови Бориспільської РДА Олександра Туренка. Тоді представники заводу говорили, що за рік готові виготовляти 100 повноформатних футбольних полів, або 700 міні-полів розміром 42х22 метри. Щоправда, це були лише амбітні заяви, які мали б реалізуватися лише за державної підтримки.

У цієї історії зійшлися одразу декілька корупційних моментів: будівництво заводу, реалізація штучного газону для футбольних полів та встановлення майданчиків. Варто розпочати з першого.

Незадовго після відкриття підприємства, яким керує підконтрольна УАФ ТОВ "ФФУ Продакшн", журналісти повідомили про можливі зловживання владою, що нанесли збитків на суму близько мільйона євро при купівлі обладнання у європейських компаній. Для своїх оборудок "ФФУ Продакшн" використовувало офшорну компанію "S.D.T. FZE", що зареєстрована в Арабських Еміратах. Також журналісти знайшли докази того, що Павелко особисто знає директора офшорки – шейха Мохамеда Каєда Мохамеда Алькасемі - в мережі можна знайти навіть їхню спільну фотографію. За даними журналістів, усі закупівлі відбувалися через офшорну компанію, яка продавала товари для заводу із накруткою щонайменше 20%. Через зловживання становищем правоохоронці Швейцарії відкрили кримінальну справу проти керівництва УАФ, адже штаб-квартира УЄФА знаходиться у швейцарському Ньойоні.

Українські правоохоронці також розслідують злочини ТОП-менеджменту УАФ, але через інші схеми. Справа у тому, що для отримання прибутків потрібно було організувати схему купівлі штучного покриття у великих об’ємах. Спочатку голова комітету ВР з питань бюджету Андрій Павелко лобіював внесення змін до державного бюджету в 2017 році, щоб виділити 250 млн грн на програму будівництва стадіонів по всій Україні. Половину коштів надавала держава, іншу половину – місцеві бюджети.

Варто додати, що згідно з постановою Міністерства регіонального розвитку та будівництва, що датована 1 листопада 2017 року, на зведення полів на території області було виділено понад 22 млн грн.

Наказом Мінрегіону №335 від 22.12.2017 було внесено зміни до переліку об’єктів, що фінансувалися у 2017 році за рахунок бюджетної програми "Будівництво футбольних полів зі штучним покриттям в регіонах України". Із переліку об’єктів будівництва тоді прибрали стадіон у смт Ставище, селі Барахти Васильківського району та місті Боярка, проте додали до списку стадіон у Згурівці, Гребінках Васильківського району та Нижчій Дубечні Вишгородського району.

У вересні 2018 року наказом комісії Мінрегіонбуду було визначено перелік регіонів України, що отримають кошти на реалізацію програми по будівництву полів, але Київщини в переліку не було. У жовтні до наказу було внесено зміни, відповідно до яких на зведення полів на території області було все ж таки виділено понад 15 млн грн.

У листопаді та грудні 2018 року комісія вносила зміни до затвердженої раніше програми. Варто зауважити, що переважну більшість полів планувалося звести на території 96 виборчого округу, де на той час нардепом був Ярослав Москаленко. Окрім того, нардеп свого часу встиг непогано попіаритися на відкриттях майданчиків, щоправда здобути перемогу на парламентських виборах 2019 року це не допомогло. 

Постановою Мінрегіону було затверджено типовий проєкт футбольних полів, який передбачав закупівлю лише на одного виду покриття – штучної трави Liga Grass Pro, що виготовлена за німецькою технологією Polytan на заводі в Мартусівці. (ліцензійна угода з німецькою компанією на виготовлення покриття так і не була укладена). Таким чином керівництво УАФ через зв’язки у Мінрегіоні зуміло завантажити своє підприємство замовленнями, витіснивши конкурентів.

Проте навіть це не викликало б стільки питань, якби не ціна, за якою продавали покриття. Відомий спортивний журналіст Артем Франков повідомляє, що вартість якісного німецького покриття фірми "Polytan" із доставкою в Україну коштує близько 11 євро, у той час як покриття від "ФФУ Продакшн" продавали від 18 до 24 євро за квадратний метр (вартість української сировини була завищена мінімум у два рази). Таким чином тільки на штучній траві чиновники зуміли заробити трохи більше 10 тис євро на кожному стандартному полі розміром 42х22 метри. І це не враховуючи витрат будівництво, хоча на цьому заробляли інші відомі особи.

Варто зазначити, що стадіони у межах 96 виборчого округу будувало ТОВ "Євроспортаренабуд", власником якої значиться Василь Наливайко – президент футбольного клубу "Діназ". Все б нічого, але компанія була наближеною до чинного на той момент нардепа Ярослава Москаленка, який і був засновником цього клубу. Окрім того, керував Київською ОДА у той час Олександр Горган – ставленик Москаленка, який спокійно міг впливати на представників місцевої влади. Зокрема, дана фірма займалася зведенням полів у Бородянці (вул. Паркова,5) та Немішаєвому (вул. Заводська, 45).

Варто додати, що Управління фізичної культури і спорту Київської ОДА 27 вересня 2018 року за результатами тендеру уклало угоду з ТОВ "Євроспортаренабуд" (Вишгород) на поставку семи комплектів для облаштування футбольних полів на Київщині. Загальна вартість становила 32,99 млн грн. У технічному завданні замовника записано, що підрядник має вкласти штучну траву на футбольні поля розміром 110х70 м, які розміщені у Броварах, Славутичі, Василькові, Борисполі, Ставищах, Іванкові та селі Пірново Вишгородського району. Частину полів уже побудовано.

Цікаво, що інші тендери в межах 96 округу отримала ТОВ "АМК РЕМ-БУД", засновником якої є депутат Синяківської сільської ради Вишгородського району Андрій Куковенко, який балотувався за підтримки партії "Наш край". Дане підприємство бере активну участь в державних закупівлях. За даними сервісу Zакупівлі, із 2015 року компанія уклала понад 100 договорів на загальну суму понад 400 млн грн. У топі підрядників – відділ освіти Вишгородської міськради, який уклав із підприємством договорів майже на 122 млн грн. Дане підприємство займалося зведенням полів у селах Вишгородського району: Нижній Дубечні, Лебедівці, Катюжанці, Глібівці, Димері та Синяку (Бучанська ОТГ).

Також свою частку в будівництво спортивних майданчиків внесла компанія "Будремсервіс", яка отримувала багатомільйонні замовлення. Варто додати, що дана ТОВка побудувала поля для мініфутболу в таких населених пунктах:

  • село Нова Оленсандрівка Згурівського району (вул. Перемоги 2с);
  • смт Немішаєве Бородянського району (вул. Шкільна, 1);
  • село Пустоварівка Сквирського району (вул. Гагаріна, 1);
  • місто Фастів (вул. Толстого, 9);
  • село Переяславське Переяслав-Хмельницького району (вул.Привокзальна, 24);
  • місто Васильків (вул. Тракторна, 53);
  • селище Клавдієво-Тарасове Бородянського району (вул. Генерала Небогатова);
  • місто Березань (вул. Академіка Дородніцина, 8, вул. Героїв Небесної Сотні, 9);
  • місто Біла Церква (вул. Східна, 20, вул. Таращанська, 18);
  • село Богданівка Броварського району;
  • село Росава Миронівського району (вул. Центральна, 55-а).

Наразі керує ТОВ "Будремсервіс" Олександр Дзюба, а бенефіціарами вказані Темур Кардава та Інна Рудовська. У мережі можна знайти інформацію, що раніше товариство належало ексчиновнику Мінрегіонбуду Борису Мацюку, а також  помічнику нардепа 7 скликання Анатолія Гіршфельда (Партія регіонів) Сергію Швидкому. Компанія отримала державних замовлень у 2018-19 роках на суму майже 130 млн грн.

Під час будівництва стадіону в Коцюбинському відбулася просто епічна історія. Колишня голова селища Ольга Матюшина перерахувала кошти на будівництво поля по вул. Бакала, 1, проте об’єкт так і не збудували. Компанія "Мір-Агрос", яка спеціалізується на ландшафтному дизайні, окрім майданчика отримала підряд на ремонт покрівлі Будинку культури, який виявився фіктивним. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження через присвоєння коштів посадовцями селищної ради, проте судових рішень досі немає.

Загалом, інформації щодо відкритих кримінальних справ проти компаній, які займалися зведенням полів на Київщині, наразі немає. Але в листопаді 2019 року була утворена Тимчасова слідча комісія Верховної Ради, що вивчає порушення законодавства президентом УАФ Андрієм Павелком під час реалізації бюджетної програми "Будівництво футбольних полів зі штучним покриттям у регіонах України" у 2017-2018 роках. Цікаво, що робота ТСК триватиме до 15 квітня, після чого мають бути оприлюднені результати роботи. Але варто додати, що голова САП Назар Холодницький, який є першим віцепрем’єром УАФ і другом Павелка, повідомив про продовження терміну розслідування справи до серпня 2021 року. На той момент у очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури вже завершиться строк повноважень.

Цікаво, що народний депутат від "ОП-ЗЖ" Григорій Мамка відповідає за хід розслідування кримінальних проваджень по всіх правоохоронних органах. Як відомо, Мамка є однопартійцем Григорія Суркіса, який має конфлікт із Павелком. Між останніми навіть відбулася бійка у президентській ложі НСК "Олімпійський", коли на стадіоні відбувався матч збірних України та Португалії. Мамка у складі ТСК фактично є представником Суркісів, тому результат депутатського розслідування є прогнозованим. Але хороші зв’язки Павелка у правоохоронних органах поки дозволяють уникнути покарання. Хоча, з огляду на те, що Коломойський, який має образу за програш посади голови УАФ, є компаньйоном Суркісів через канал "1+1", Павелку буде досить складно тримати оборону.

Підсумок цієї історії дуже простий. Футбол – лише один із прикладів того, як гарну справу можна перетворити в класичну корупційну схему, на якій чиновники не тільки добре заробляють, а й піаряться. Головне, аби правоохоронці безпристрасно зуміли розібратися хто скільки вкрав та притягнули до відповідальності всіх винних, а не як завжди - поховати справи, аби про них всі забули…

Анатолій Тихий, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook